Bill Gates kdysi prohlásil: "Děti, které dnes programují, budou jednou šéfovat těm, které dnes hrají počítačové hry". Vy jste asi nikdy neprogramovala, že? Jinak existuje spousta studií například o tom, že u dnešních dětí je vinou přemíry času u počítačů podstatně vyšší procento očních vad, že nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu škodí, že ty "střílečky" nemají zrovna blahodárný vliv na vývoj psychiky atd. Ale vy to vidíte zcela jednostranně a kdo má jiný názor, toho pourážíte a považujete ho za pravěkého tvora. Vidím, že tradice Rudého práva neblaze ovlivňuje i dnešní novináře a publicisty.
Jiste, mate pravdu, ale tyhle veci uz jsou stokrat omlete jinde, kde uplne stejnym zpusobem jini lide oponovali vecmi ktere obsahuje tento clanek, chtelo by to nejake spojeni =)
Podle me je to co vam vadi - to dneska deti sedi pred PC - dane proste a jednoduse vetsi zabavnosti tech her, nic vic bych v tom nehledal.
Vyrok Gatese je nutne chapat v kontextu. V USA byly tou dobou rozsirenejsi ( nvm jak je to dnes ) herni konzole, kde bylo hrani otazkou zastrceni cartrige do bedny a jelo se, coz v kontrastu s PC na ktere on dodaval OS bylo nesrovnatelne.
Nooo zrovna u Gatese (jakoz i u dalsich) plati pravidlo ze tuna vyroku, a nektery se nahodou trefi (alespon osobe ktera zrovna neco podobneho potrebuje, samozrejme se ne vzdy trefil, to stejne napr. Einstein, tuna teorii... viz google/wiki).
Obecne, hry mohou byt dobre i zle. Ono vseho moc skodi. Uvedu Vam napr. priklad z me rodiny, mam pribuzne (dve slecny), ktere travi nad ucenim/ctenim/vzdelavanim se obecne, neskutecne procento casu (v porovnanim s sirokym okolim). A to se bavim o klasickych metodach uceni, prehled maji neuveritelny, ale za to jej nedokazi skoro vubec uzit, protoze jejich logicke uvazovani je proste na nesrovnatelne slabsi urovni, nez jinych prislusniku rodiny. No a jelikoz v zivote jsou Vase problemy jen Vase, tak je nutne zvazovat nasledky svych cinu, akce a reakce atd. Holt jim to nedochazi az tak moc do hloubky. To je dan za "jejich hrani se" (v tom meritku co predvadi uz to proste musi byt jista forma zabavy).
Ze napr. rychle strategicke (vlastne strategicke obecne) velmi pozitivne ovlivnuji analyticke mysleni, je znamo. Ze napr. tahove hry (sachy nevyjmaje) rozvyji dalsi oblasti (napr. Civ ekonomicke smysleni) je take znamo. Ze diky CS/CoD ziskate velmi rychle reakce je taky ok, ale vzdy je to na ukor neceho. Nejsem proto sedet 24x7 u pc, ale rikat ze je nutne se vyhnout hrani/cteni take netvrdim.
Sam mohu neskromne tvrdit, ze me reflexy by mi tu mohla zavidet polovina lidi, kteri na tento portal chodi. Ale to neznamena ze o dalsi "kilometry dal" jsou napr. hokejovi brankari (coz je zase dalsi forma hry). Ci ze by me "pomala pani ucetni" hrave nestrcila do kapse se svym logickym uvazovanim (prestoze se povazuji za cloveka spolehajici hlavne na sve logicke uvazovani).
No kdyz se podivame na piloty formule 1, tak t bezpochyby maji rychle reflexy a ono se rika, ze hraci pocitacovych her - tim nemyslim miny, maji stejne rychle reflexy.
Ja to pozoruji na sobe, rocnik 79, pocitac poprve v roce 1987 a doma od roku 1990. No a co muzu rict? Ze mam asi problemy kvuli microstrain, tedy kvuli neustale praci s mysi. S tim hranim se to nesmi prehanet. Ale povazuji to za lepsi zabavu, nez sledovani televize, ovsem takove cteni knih je na rozvoj mysli naprosto uzasne.