Podle hlavního hygienika může prasečí chřipka přijít do Česka během měsíce

27. 4. 2009

Sdílet

Virus prasečí chřipky (A/H1N1) je pro člověka nebezpečnější než virus ptačí chřipky (H5N1). Uvedl to hlavní hygienik Michael Vít na serveru iHned.cz Podle Víta nám sice akutní riziko přenosu prasečí chřipky do České republiky nehrozí, přesto však varuje: „Musime si udědomit, že prasečí chřipka se přenásí vzduchem, takže její přenos je velmi jednoduchý. Navíc doprava mezi Amerikou a Evropou za poslední léta velmi zhoustla. Šíření z jednoho centra do oblasti Evropy může trvat od čtyř do pěti…

Virus prasečí chřipky (A/H1N1) je pro člověka nebezpečnější než virus ptačí chřipky (H5N1). Uvedl to hlavní hygienik Michael Vít na serveru iHned.cz

Podle Víta nám sice akutní riziko přenosu prasečí chřipky do České republiky nehrozí, přesto však varuje: „Musime si udědomit, že prasečí chřipka se přenásí vzduchem, takže její přenos je velmi jednoduchý. Navíc doprava mezi Amerikou a Evropou za poslední léta velmi zhoustla. Šíření z jednoho centra do oblasti Evropy může trvat od čtyř do pěti týdnů.“

Podle Víta proti prasečí chřipce funguje lék Tamiflu, který se používal i na očkování proti ptačí chřipce. „Dnes máme léky pro 20 procent obyvatel. Jako první by jej dostali nemocní nebo by se preventivně podával u profesí, které musí zabezpečit chod státu. To platí typově pro profese, které zabezpečují integrovaný záchranný systém. Jako například zdravotníci, policisté nebo hasiči,“ řekl dále Vít.

Česká republika zatím další léky Tamiflu kupovat nemusí. Doba jeho spotřeby už je dnes uznána na osm let.

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).