Umí.
Bohužel si myslím (je to ale starší názor!), že ještě nedokáže určit míru jejich funkce, protože se vlastně přesně neví, jakou funkci, či jaké všechny funkce v imunitní kaskádě tyto buňky vlastně hrají a jakou to celé má dynamiku a vzájemné vztahy. Podívejte se na ten přeložený materiál od MUDr. Plesníka, je odkázán přímo v textu článku. Stav současného vědeckého poznání k těmto otázkám ale neznám.
Zatím neznáme odpověď na otázku, jak dlouho paměťové buňky v těle vydrží a kdy a jestli vůbec je potřeba booster očkování. Protilátky jsou jednoduše zjistitelné a měřitelné, u paměťových buněk je to problém. Do nedávna se například přeočkovávalo proti žl. zimnici každých 10 let. Po studiích a empirických zjištěních došli vědci k názoru, že přeočkování není třeba a ochrana je celoživotní. U jiných vakcín vyprchá účinek do dvou let ( břišní tyfus ). Třeba se časem také příjde na to, že přeočkování každé dva roky je zbytečné. (ale třeba ne). Teď si člověče vyber. Ale je lepší spoléhat na nyní platná doporučení, která jsou ověřená, než spoléhat na možné budoucí objevy.
Ale jsou bohužel lidé, kteří za tím vidí snahu firem, napíchat toho do vás co nejvíce. ( Pak je ale zajímavé, že se zprávou o celoživotní imunitě proti ŽZ přišla firma, která vakcínu vyvinula. Nejsou trochu sami proti sobě? )
VB
Padesát na padesát.
Ta současná doporučení mnohdy nejsou ověřená a jedná se pouze o odhady o různé míře spolehlivosti. Váš vstup vyznívá v tom smyslu, že současná doporučení spolehlivě zajišťují ochranu, ale možná v budoucnu zjistíme, že se to "dá ještě více uvolnit". Dle mého názoru, a také z některých empirických zkušeností, ani současná hyperprotektivní očkovací doporučení ve svých časových příslibech jistotu ochrany nezajišťují. Očkování již mockrát překvapilo své doporučovatele svým jiným chováním, viz aktuálně černý kašel... apod.
O chování a uvažování firem bych takto jednoduše nehovořil. Pouze vím, že ne vždy je výhodné tvrdit pouze dočasnou imunitu a snažit se o zavedení výnosného přeočkovávání. Někdy to nejde z ekonomických důvodů. Jsou tam překážky. Poté je lepší státy i lidi nalákat na jednu injekci za život. Lepší přece něco než nic. Je to jen spekulace, ale rozhodně uvažování firem je mnohem složitější než naznačujete, protože do toho vstupuje mnohem více strategických informací. Třeba je dobré "rozjet to ve velkém" na celoživotní imunitě po jedné pichuli a za 7-10 let přijít s tím, že jsme se trochu zmýlili a přeci jen je nutné nakonec přeočkovat... Co my víme....
Taky skoro doktore, opět se Vám to povedlo, gratuluji! Opět kecáte "svou o ničem", chjo.
... Čekala jsem ovšem, že se konečně vyjádříte k tématu coby odborník - t.j. k titrům protilátek navozených očkováním, jejich hladině, kapacitě, životnosti, k paměťovým buňkám, faktorům a hladinám IG, hm, tak asi nic ...
Ale tak, když tady zmiňujete tu žlutou zimnici, a zároveň k danému tématu (rozuměj článku) nic kloudného nemáte, poprosila bych tedy o zdroj informace, že ochrana očkováním proti žluté zimnici je celoživotní. Já se na vakciny (tečka) net dočetla jenom tolik, že ta vakcína je dosti nebezpečná (pro všechny, ale hlavně tedy pro osoby, které oslavily 60-té narozky). Zároveň se tam píše (cituji): "Vystavený certifikát o očkování proti žluté zimnici nabývá platnosti 10 dní po základním očkování a platí po dobu 10 let, přestože některé klinické studie potvrzují účinnost tohoto očkování delší než 30 let."
Účinnost delší než 30 let si umím představit asi stejně jako Vy: t.j. 31 let, 32let, ... 63 let, ... 75let, ... 94let ... až smrt stářím - to jsme asi konečně za jedno?
Nevím proč bych se měl vyjadřovat k titrům protilátek a jejich životnosti. To si najdete v tabulkách. Jak je ale patrné z vyjádření autora, stejně tomu nevěří.
Nevím co jste se dočetla o žluté zimnici na vakcíny.net. Asi to bude muset autor aktualizovat. Jak říkám ta úprava na celoživotní ochranu proběhla v loňském roce. Zkrátka musíte držet krok, nebo vám ujede vlak.
VB
Jen pro zajímavost, abyste byla v obraze.
http://www.verejnezdravi.cz/4/Zmeny-v-ockovani-proti-zlute-zimnici_61.aspx
VB
. Proč se vlastně očkuje? Aby se předešlo onemocnění. A co způsobuje onemocnění? Viry, bakterie? Ne. to jsou jen živé organismy, které si lebedí tam, kde se jim daří. Co tedy způsobuje naše onemocnění?
Vážení přátelé. My sami. Vlastním přístupem k životu. Pokud se lidé chovají jako mor - tak mor vypukne. A dříve se tak lidé chovali, a tak umírali lidé jeden za druhým na mor. Pokud se lidé chovají jako rakovina, tak vypukne rakovina u těch jedinců, co se tak chovají. A proto je toliko rakoviny. A co hlásá reklama v televizi?
Nabízí vakcinaci jako prevenci proti rakovině děložního čípku. A co je tedy u žen rakovina děložního čípku? To stejné jako u mužů rakovina prostaty. A jak toto onemocnění vzniká? Toto onemocnění se objevuje tam, kde je zadržovaný tok lásky při sexuálním aktu. čili sexuální akt je pojímán jenom jako těžce fyzická záležitost, kde si navíc nárokujeme sexuální akt jako povinnost druhé osoby vůči vám samým. Bývalý partner stavěl sexuální akt právě do této pozice a ejhle...... Takže pomůže vám jakákoliv vakcinace jako prevence proti onemocnění, včetně vakcín proti chřipce?
Ne. Tou prevencí jsme my sami a náš přístup k životu. Protože bakterie a viry jsou živé organismy a když se vyvine vakcína, prášky, tak viry a bakterie začnou mutovat a stávají se rezistentními vůči stávajícím prostředkům. Prostě také chtějí žít. A proto se objevují nové kmeny. A jistě vám teď dochází to, že bez bakterií a virů by jsme nežili ani my sami. Protože nám pomáhají třeba při trávení. Nemoci, neboli NE - MOCI si způsobujeme samí přístupem k životu. Jak se chováme k sobě, že sobě nenasloucháme. A když změníme přístup, vztah sami k sobě dochází k zázračnému uzdravení. Proto bych už dnes dítě očkovat nenechala. A měla by to být volba každého z nás pro co se rozhodne. Očkovat, neočkovat.