Nejlepší maliny najdete v lese. Mnozí je také s úspěchem pěstují na zahradách. Maliníky, tedy keře, na kterých červené bobule rostou, jsou v České republice velmi rozšířené. Nejléčivější částí této rostliny jsou ale listy a větvičky, které se sbírají od dubna do konce září.
Léčivé účinky malinového listí
Maliníkové listy mají detoxikační působení, dále tlumí křeče (menstruační a střevní). Pomáhají při průjmech, zánětech, posilují děložní svalstvo, což můžeme ocenit v těhotenství, před porodem i po porodu.
Zevně můžeme malinové listí používat jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.
Maliny prospívají trávení, močovému systému a posilují imunitní systém.
Maliny na mnoho způsobů
V současné době dozrávají plody, tedy maliny. Jsou sladké a zdravé a lze je jíst ihned čerstvé po utržení, nebo je můžete zavařit, usušit nebo přidat do různých receptů.
Pokud to máte do lesa nebo na mýtinu daleko, můžete si maliny zakoupit v obchodě. Dejte ale pozor, abyste nekoupili již plesnivějící a raději dejte přednost takovým, které nesou označení logy biolistu či biozebry. Jedině ta spolehlivě zaručí, že se skutečně jedná o bio kvalitu.
Tip: Seznam nejbližších míst, kde lze čerstvé ovoce, ale i další bioprodukty a bio suroviny nakoupit, poskytnou interaktivní mapy na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio.
Co obsahuje maliník
- Listy jsou bohaté na organické kyseliny, třísloviny, minerální látky a flavony.
- V plodech jsou zase pektiny, slizy, aldehydy, inosit, organické kyseliny, antokyanový glykosid kyanidin.
Osvěžující malinová polévka
Pokud v parných dnech příliš neholdujete polévkám, měli byste změnit názor! Tento osvěžující krém je totiž zároveň i dezert plný vitamínů.
- 4 hrnky čerstvých malin
- ¼ hrnku bio brusinkového džusu nebo šťávy z bílých hroznů
- ½ až ¾ hrnku bio cukru (pokud jsou maliny dost sladké, můžete ubrat)
- 1 hrnek bio zakysané smetany
- 2 lžíce jemně nasekané bio máty
Maliny spolu s džusem a cukrem najemno rozmixujte. Směs následně přeceďte, díky čemuž se zbavíte semínek. Připravenou polévku nalijte do misek. Přidejte smetanu a lehce promíchejte, aby barvy vytvořily krásnou kombinaci. Dejte vychladit. Před podáváním ozdobte ještě několika kapkami husté smetany, lístky máty a malinami či jiným drobným ovocem.
Lehký salát s citronovo-jugurtovou zálivkou a malinami
- Větší miska natrhaného bio salátu (může být hlávkový, ledový, čekanka, rukola, špenát apod.)
- hrst čerstvých malin
- hrst bio vlašských ořechů
- 10 dkg bio sušené šunky
- 1 bio jogurt
- ½ bio citronu
- sůl a pepř v bio kvalitě
Natrhaný salát smíchejte s omytými malinami i oříšky. Do směsi natrhejte také šunku. Bílý jogurt dle chuti smíchejte s citronovou šťávou a přimíchejte do salátu. Dochuťte solí a pepřem a podávejte.
Vepřová panenka s malinovým přelivem
- 500 g bio vepřové panenky
- 300 g čerstvých malin
- 1 lžička bio másla
- 1 lžička šťávy z bio citronu
- 1–2 lžíce bio malinového džemu
- bio slunečnicový olej
- sůl a pepř v bio kvalitě
Maliny propláchněte a nechte řádně okapat. Na pánvi rozehřejte máslo, přidejte maliny, džem, trochu vody a citronovou šťávu. Vše přiveďte k varu a nechte probublávat zhruba 10 minut. Omáčku můžete servírovat teplou, ale i vystydlou na pokojovou teplotu. Mezitím si připravte panenku. Maso vcelku očistěte, nasolte, opepřete a po povrchu potřete trochou oleje. Uložte jej do pekáčku a vložte do vyhřáté trouby na 220 stupňů zhruba na 30 minut. Po upečení jej vyndejte a nechte ještě 5 minut odpočinout. Před podáváním jej rozkrájejte na plátky (uvnitř by mělo být lehce růžové) a přelijte malinovým přelivem. Můžete podávat třeba s rukolovým salátem či opečenými brambory.