Pane Havle, myslite tyto vyrobky: http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?mode=dbl&lang=cs&ihmlang=cs&lng1=cs,en&lng2=bg,cs,da,de,el,en,es,et,fi,fr,hu,it,lt,lv,mt,nl,pl,pt,ro,sk,sl,sv,&val=138228:cs&page=
ty maji vyjimku, a nas stat ji nedostal, protoze je diplomaticky neschopny. Stejne tak vyrobci nejsou dostatecne aktivni v ochrane svych produktu. Pokud by sef Madety, ktery se dnes v iDnesu rozcilil, ze to je spatne neco delal a nesedel jen na zadku tak mohl ziskat take povoleni. Ono jen to, ze nekdo poda vyjimku a dal se tim moc nezabyva nezarucuje, ze vyjimku dostaneme.
Pomazánkové máslo se prodává v kelímcích, cizinec by musel být zcela dementní, aby si to koupil v přesvědčení, že se jedná o normální máslo. Nicméně smysl celé akce je tímto perfektně vystižen - chránit dementní cizince, kteří si chtějí koupit máslo na smažení. A že jich po ČR takových běhají mraky! Bravo.
1. Já jsem chtěl tímto argumentem ukázat na nesmyslnost argumentace páně Havla. Není možné v diskusi používat demagogické argumenty (když se někdo splete, nic se nestane), protože to je právě voda na mlýn pro obhájce těchto nesmyslů. Argumentovat se musí vždy korektně.
2. Vytáhnul jste někdy paty z obýváku? Pokud ano, tak jste možná v nejbližším větším obchodě viděl máslo (opravdu máslo) prodávané v kelímku - pravda, ceny tak čtyřnásobné proti "made in EU" máslům, a na takový sortiment má většina lidí selektivní filtr, takže to ani nevnímají. A pokud jste se dostal i mimo českou kotlinu, tak jste mohl narazit i na kraje, kde je máslo prodávané v podobě u nás obvyklé zcela výjimečné. Takže prosím nesuďte duševní kvality cizinců.
Máslo v kelímku jsem opravdu neviděl, maximálně ztužené rostlinné oleje. Nicméně uznávám, to, že jsem něco neviděl neznamená, že to neexistuje.
Tak se zeptám jinak? Je třeba u lokálního ryze českého produktu, který se ani nevyváží, chránit cizince? A pokud ano, tak na základě čeho? Předtím, než vyletí pár milionů do vzduchu za přejmenování všech výrobků, možná by se slušelo uvést, kolik cizinců v minulosti koupilo pomazánkové máslo a nic si na něm neusmažili a jaká škoda tím komu vznikla. Nic takového pochopitelně neexistuje a můj soukromý odhad je, že se počet i škoda blíží nule. Ale coby, to úředníky netrápí, pár milionů sem, pár tam, spotřebitel to zaplatí v ceně výrobku, ani to nepozná a všichni budem skvěle chránění.
Druhý problém je, že pomazánkového máslo musí splňovat určité kvalitativní normy dané legislativou, aby toto označení mohlo být použito. Tím, že se název zruší, veškeré normy padají. To ve výsledku bude mít na kvalitu nabízených produktů negativní vliv, protože např. jako smetanovou pomazánku bude možné označit cokoli, v čem je třeba jen příchuť smetany. Pro spotřebitele jednoznačně krok zpět. Ale všichni budeme EU skvěle chránění, sláva světlým socialistickým zítřkům.
"kolik cizinců v minulosti koupilo pomazánkové máslo a nic si na něm neusmažili a jaká škoda tím komu vznikla."
To je samozrejme zcela logicky postup uvazovani, bohuzel zcela vzdaleny byrokraticke EU a zrejme i urcite casti obvyvatel volajicich po jasne unifikaci potravin, nejlepe v cele galaxii :-)
Pokud nazev neumoznuje vylozene nebezpecnou zamenu (napriklad "kojenecka voda" co bude ve skutecnosti vodka a podobne), tak opravdu nechapu proc to resit.
To ze cestuji do jine zeme snad neznamena, ze bych o ni nemel predem vubec nic vedet. Pokud tam existuji produkty jako zdejsi zminene pomazankove maslo co neni "standardni maslo", urcite se o tom bude psat v nejakem pruvodci. Stejne tak jako v nekterych zemich maji pod oznacenim chleb neco co si pod tim nepredstavujeme, protoze je casto sladky. Mame snad kvuli tomu byt upozornovani ? Ma se nas nesladky chleb prejmenovat ? Nebo ten jejich ?
toto je jejich argument EU.
Když si koupím motorový olej a budu na něm chtít smažit řízky, nebo když si koupím gumu do trenýrek a přijdu s tím do autoservisu, jesli mi to přezujou místo letních pneumatik, tak si budou myslet, že jsem debil, když si můžu myslet že guma jako guma, žádný rozdíl.
Nebo když si někdo koupí chlorové vápno a bude si tím chtít bílit stěnu, tak si taky nemůže naříkat, že je to nějaké divné vápno...
No a co třeba olověný cukr. To už je hrozný hazard. Ještě že to neprodávají v supermarketech...
Jsou předchozí situace jiné než snaha smažit vejce na pomazánkovém másle?
Přejmenování tuzemského rumu na tuzemák nebo marmelády na zavařeniny mi připadá normální, ale označením "máslová pomazánka" budou pouze a jedině zmatení zákazníci.
Ale to nie je žabomyšia vojna. Ak príde "blbý" slovák do obchodu, kde je vedľa seba slovenský výrobok s označením napr. Bánovecká nátierka a vedľa toho český výrobok s označením Pomazánkové máslo - čo asi priemerný občan SR kúpi???? Samozrejme že maslo, pretože nebude študovať etiketu, kde by zistil, že tá nátierka je presne to isté čo to maslo, len sa to inak volá. Nemcom, Francúzom to nevadí - oni si ten názov preložiť nedokážu.
Je to to isté, ako keď poliaci vo veľkom vozili na slovensko svoje "maslo" - vyrobené väčšinou z rastlinných olejov a podstatne lacnejšie ako maslo slovenských výrobcov vyrobené z mlieka. Nikto nepozeral koľko obsahuje mlieka, ale väčšina ho uprednostnila. Dnes, keď sa už tieto výrobky ako maslo označovať nesmú (výrobky sa premenovali napr. na Masielko a pod.), tak si to už ľudia, ktorí chcú živočíšny produkt tak ľahko nepopletú.
EÚ sa proste snaží chrániť obyčajných, menej vzdelaných, alebo menej skúsených ľudí.
"obyčajných, menej vzdelaných, alebo menej skúsených ľudí." .. to zní jako politicky korektní označení pro skupinu lidí, které se jinak také říká blbci ;)
Nicméně.. pokud by si spotřebitel koupil místo Banovecké natierky pomazánkové máslo, žádnou újmu by nepocítil, jedná se o podobný až identický produkt. Přirovnat to k rozdílu mezi máslem a margarínem nelze. Tudíž ani argument, že tím EU chrání blbce, neplatí. Pokud název pomazánkové máslo znevýhodňoval Bánoveckú nátierku v konkurenčním boji, měl její výrobce až dosud možnost označit ji klidně jako Bánovecké nátierkové maslo. Proč to neudělal? Asi zjistil, že pod původním názvem se mu prodává lépe. Takže opět pseudoproblém, na který si nikdo nepotřebuje vydržovat ouředníka v Bruselu.
Slováci před deseti lety předposraně zbytečně vyklidili pozice a tento tradiční, původně v celém Československu používaný, produkt přejmenovali. A teď dle hesla "když mě chcípla koza tak ať sousedovi taky" žalují Česko. Kdyby stejně jako my zachovali status quo až do doby kdy EU sama bude něco pod hrozbou sankcí chtít, tak mohlo Pomazánkové máslo zůstat v Česku i na Slovensku, protože EU by sama do toho rypák nestrkala.
Takže co na to říct.
Neni snad jedno co se jak kde jmenuje ? Kdyz se to tu prodava leta. Stejne tak se tu ted prodava "zmrzlina" co neni ze smetany, "cokolada" ve ktere neni cokolada, "syr" ktery neni z mleka a plno dalsich humusu horsich nez pomazankove (ne)maslo.
Tohle je nadherna ukazka, proc ten soucasny byrokraticky moloch EU musi skoncit, protoze dojede na reseni takovych pitomosti.
Mimochodem treba na Sri Lance maji stary recept na vino, ktere se vyrabi z mleka. Co by na to EU ? :-)
zmrzlina (ice cream) muze byt jen to co obsahuje smetanu, to co obsahuje rostlinne tuky (zejmena kokosovy - treba Algida to pouziva snad do vseho) je mrazeny krem ci podobne
cokolada je jen to co obsahuje od 30% kakaove susiny (30% mlecna cokolada, horka ma 43% a vice), cokoladova poleva muze mit jen 16% a zbytek jsou kakaove pochoutky ;-) je to na zaklade smernice EU, cesky zakon byl prijat v roce 2005
EU se pomazánkovým máslem zabývala na základě slovenské stížnosti.
Česká lež o pomazánkovém máslu
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-havel.php?itemid=13092
Když jsem poslal dotaz přímo na EU ať mi to nějak odůvodní, tak mi přišel takový docela dlouhý dokument.
http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-10/cp120132en.pdf
Aspoň všichni vidíme k čemu nám EU je.