Držím Čechom prsty v boji o pôvodný názov, aj keď až teraz som sa dozvedela, že pomazánkové maslo je tradičný český výrobok. Je to ako bumerang v boji o legislatívny poriadok v názvoch potravín, bohužiaľ aj to sa stáva. Na Slovensku je pomazánkové maslo označované ako smotanová nátierka - názov smotanová vystihuje hlavnú zložku výrobku a odlišuje ju od ostatných "tukových" nátierok na báze margarínov,ale aj tak je treba dávať pozor na zloženie - do niektorých sa pomazánkových nátierok sa pridáva rastlinný tuk a tie podľa mňa strácajú na chuti.
Tradiční specialita? Spíš socialistická náhražka másla. Ale v zemi, kde se dnes za "tradiční specialitu" počítá i kuřecí plátek s broskví (nejlépe nazývaný "kuřecí steak"), před pár desítkami let zcela neznámý, se není čemu divit. Tradiční česká jídla, jako např. telecí, zůstávají zapomenuta.
Držíš prsty? Kdyby Slováci sami předposraně pomazánkové máslo nepřejmenovali dřív, než je k tomu někdo z unie skutečně nutil, a kdyby následně podle hesla "když my, tak vy taky" nepodali stížnost na ČR, tak by nikdo v EU po pomazánkovém másle ani nevzdechl, protože to prostě v jejich jazycích nic neznamená a ani se to k nim ve velkém nedováží.
Moc často s ocasy z EU nesouhlasím, ale v případě zrušení názvu Pomazánkové máslo jsem jednoznačně pro. Z mého pohledu je to jasné klamání spotřebitele, kdy se máslo říká něčemu, co s tím má pouze okrajově něco společného. Máslo to prostě není. Jinak řečeno: Výrobce dělá ze spotřebitelů blbce a mnoho z nich mu za to ještě tleská. Výjimka z názvu by znamenala jen další bordel a zmatení spotřebitele, proti kterému jednoznačná specifikace potravin bojuje.
Tohle je naprostá hloupost. Já pamatuji vznik "pomazánkového másla" v 80tých letech (ještě před revolucí) a fakt si nevybavuji, že by to kdokoli pletl s máslem a ani bych to nebral jako typickou náhražku. Lidi to brali spíš jako "pomazánku", která se mazala na chleba spíš jako alternativa sýru než másla. A jelikož to lidem už před rokem 1989 zachutnalo, tak není nic divného na tom, že se to dožilo dnešní doby.
Ty teorie o dělání blbců ze spotřebitele jsou v tomto případě fakt mimo realitu, zmaten může být někdo, kdo to v rodině v životě neviděl, ale 99% lidí kupujících pomazánkové máslo moc dobře ví, co kupují a opravdu to chtějí.
Podvodem na spotřebiteli mohou být různá "máslíčka" s přídavkem rostlinného tuku atd., u nich je zákaz používat název máslo na místě a tam o jistou formu podvodu jde. Ale "pomazánkové máslo" je prostě dvouslovný název, u kterého je naprosto jasné, co to je...
Řekl bych, že cizinců přímo v ČR se moc nesplete a celkově jde o mizivé procento, které nestojí za diskusi.
No a co se týče případného exportu, tak to se reálně asi týká jen Slovenska, tam kde to není obvyklé by byl úspěch asi mizivý, tohle je typický příklad výrobku pro domácí trh. Navíc pokud by si ten název zakázala pro svůj trh jiná země, kde to nemá tradici, tak tak to je jistě její právo, debata se točí jen a pouze kolem zákazu i pro ČR.
Ta dojemná vzpomínka z vašeho mládí nebyla potřeba. „Já pamatuji...“ říkáte vy! Já nepamatuji! Dozvěděl jsem se o tom až s eurounijní kauzou, a právě mi vadí, že mi někdo předhazuje něco, co se máslo jmenuje, ale máslo není. Z názvu se jedná o jakési máslo, asi které jde namazat na něco (asi je měkčí). Že to víte vy, neznamená, že to mají povinnost vědět všichni nebo nosit si do obchodu seznam výjimek.
Přeloženo: Aby se nevymýšlely nekonečné ojebávky a výjimky, Pomazánkové máslo se přejmenuje na Pomazánkovou hmotu či nějak podobně přiléhavě (Pomazánkové máslíčko? To je trefa, co?), spotřebitelé, co ji desetiletí milují, si tuto hmotu bezesporu neomylně najdou, protože ji milují kvůli obsahu a ne názvu, a ostatní, kteří se k ní dostanou poprvé (což z principu jsou přinejmenším všechny děti narozené po vydání zákazu) nebudou zmateny, že si koupili máslo! A všichni budou spokojeni.
Když nepamatujete, tak jste na to evidentně dosud nenarazil. Tak se do toho neháčkujte a nechte to tak, jak to je - a budeme spokojení všichni. :-)
Aby se nevymýšlely nekonečné ojebávky a výjimky, je třeba v první řadě zakázat používání přídavných jmen jakožto názvu výrobku. "Pomazánkové neochucené." Pomazánkové CO? To je totiž ojebávka - ne to, že se máslové pomazánce už třicet let říká pomazánkové máslo. :-P
musite mit desne tezky zivot. jak potom poznate kravske mleko od pletoveho? nebo skopove od velikonocniho beranka? atd.
a to ze jste o pomazankovem masle slysel az ve chvili kdy se objevila tato kauza ve spojitosti s eu jenom potvrzuje, ze si evidentne ani neznali lide nepletou pomazankove s klasickym maslem.
maslo je od slova mazat (maz-slo), puvodne se mazalo na telo a jine predmety, takze ja nemam problem s tim, ze neco se jmenuje bambucke maslo, vtira se to do kuze a je to rostlinneho puvodu a mleko v tom neni.
Podobne "pomazankove maslo" chapu jako zdvojenou informaci, ze jde o neco, co se maze na pecivo. Pokud jde o to, ze PM musi splnovat konkretni parametry (31% ml.tuku, 42% susiny), pak se jedna o konkretni produkt, tedy ne pomazanku, ktera muze byt i zeleninova i ovocna, a kdyby na tom vyrobcum zalezelo, urcite by to zacali vcas resit.
Mne osobne neni jasne, proc by mela byt regulovana pojmenovani, ktera vyplyvaji z jazykove kultury dane oblasti - maslo je od mazat, naproti tomu ve fr, it...je od slov krava-syr (beurre, burro), takze to nejde srovnat. Nevim, jestli EU uz regulovala mouku, ale jeji rozdeleni na druhy se napric Evropou znacne lisi. 100 ml ceske smetany vypada uplne jinak, nez 100 ml italske smetany. Proste koho to zajima, nebo kdo zije v jine zemi, ma mit dostatek bystrosti na to, aby prisel na to, co to je a jak to lze pouzit. O vyvozu PM nemam zadne informace, nikde v zahranici jsem ho nevidela, tak nevim. Pravdepodobne by mu vyrobce prirkl zcela jiny nazev dle zeme vyvozu, aby to tamni osazenstvo pochopilo. Tak proc se ma menit nazev na lokalnim trhu?
Nechápu, proč musí dvacet výrobců dělat to samé, nebo hůř, dělat jakoby to samé ale plné náhražek. Opravdu je tolik lidí, co jí pomazánkové máslo? Stejně tak to ucpává cévy. umím si ale představit, kolik másla se udělá, a kolik z toho se vyhodí do koše. Takové mrhání zdravím, penězi a energiemi...
A ako by ste vy regulovali výrobu potravín? Určili by ste ˇv ktorej mliekárni sa bude vyrábať pomazánkové maslo a v ktoreje napr. tavený syr?..
Na trhu je dostať kvalitné pomazánkové maslo, ktoré obsahuje len smotanu, soľ a zemiakový škrob - je niečo po zdravotnej či výživovej stránke na tomto výrobku zlé? Podstatné je koľko si toho pomazánkového masla na chlieb natriem, ako často ho konzumujem, aký pomer je medzi príjmom a výdajom.....Každý má nárok na vlastný názor, ale už naplatí, že mliečny tuk v primeranom množstve upcháva cievy. Skôr je problém v primeranom množstve ako v tuku. Ja si napríklad z pomazánkového masla často robím zeleninové pomazánky, sú ľahšie chutnejšie, ako z obyčajného masla alebo margarínu.
Mám na srdci spoustu věcí,které mě dovedou rozčílit až do krajnosti ,a to jsem člověk velice mírné a nekonfliktní povahy,co ale nechápu,je neustálé omílání a přemílání ohledně pomazánkového másla,vyrábělo se již za dětství mého syna,tudíž 36 let,to je doba co,a před několika lety,to jakémusi pisálkovi , aby se zviditelnil, začal psát o nesmyslném názvu tohoto produktu,potom se k tomu začala vyjadřovat i naše přepovedená vláda ,která ani neví ,co mi chudí jíme,a bude se o tom diskutovat snad do skončení světa,my......kdo toto máslo jíme od začátku,nám chutná a je nám šuma fuk,jesti jíme pomazánkové máslo ,nebo tuk...šlehaný tvaroh...nebo co to podle určitých blbců je ,,,,já jsem pro nechat původní název a starat se o lepší kvality pro lidstvo ,vyšší platové ohodnocení,přidávat matkám s dětmi větší dávky a nenechávat je žít na pokraji bídy, rozdělit spravedlivě příplatky pro nás bílé,a barevné,jinak to nemohu napsat,a ti co pracují at mají také větší práva,ne povinnosti,s pozdravem Eskeif