Zdravotnická humanitární pomoc (tedy například léčiva, zdravotnické pomůcky či zdravotnický materiál a další) vyžaduje odbornou koordinaci. Z tohoto důvodu bude za její koordinaci a organizaci její distribuce zodpovídat ministerstvo zdravotnictví, informuje rezort v tiskové zprávě.
Kontaktní e-mail pro nabídky zdravotnické pomoci
Ministerstvo zdravotnictví již spustilo kontaktní e-mail pro nabídky humanitární zdravotnické pomoci Ukrajině ukrajina@mzcr.cz. Tato adresa slouží všem, kteří chtějí na Ukrajinu nabídnout léčiva a zdravotnický materiál.
Ministerstvo zdravotnictví zároveň žádá veřejnost, aby pro tyto účely nevykupovala léky v českých lékárnách. Pomoc Ukrajině musí být koordinovaná odborně a cíleně.
„Nejvíce pomohou zejména nabídky distributorů, výrobců léčiv, zdravotnických prostředků, pomůcek, zdravotnického materiálu či případně nabídky velkých společností mimo zdravotnictví nabízejících zdravotnické vybavení,“ uvádí MZ ČR. Žádá všechny, kteří by takovou pomoc chtěli poskytnout, aby se obraceli na uvedenou kontaktní adresu, kde bude dle požadavků ukrajinské strany vyhodnocena.
Pro české lékaře (kteří mají potíže s dorozuměním se s ukrajinským pacientem) je k dispozici i linka 1221 (volba 8).
Pomoc Ukrajině: léky nenakupujte, darujte radši peníze
„Zároveň prosím občany, aby místo hromadného nákupu léků přispěli finančně. Naše pomoc musí být koordinovaná,“ apeluje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Žádá veřejnost, aby nevykupovala léky v českých lékárnách, protože ty se z řady důvodů na Ukrajinu vůbec nemusí dostat a Ukrajině nepomůžou.
„Prosím pamatujme na to, že vykupování českých lékáren, ač jistě dobře myšleno, Ukrajincům nepomůže, protože transport zdravotního materiálu do válečné oblasti podléhá specifickému režimu. Léky z českých lékáren mají navíc příbalovou informaci v češtině, což ukrajinským zdravotníkům jen zkomplikuje práci. Nejlepší pomocí, kterou může dnes český občan Ukrajině nabídnout, je finanční příspěvek na účet zveřejněný ukrajinským velvyslanectvím,“ řekl Vlastimil Válek.
Zdravotní péče pro Ukrajince
Další informace jsou k dispozici na webu www.mzcr.cz/ukrajina. Zdravotníci zde najdou například komunikační karty v oblasti poskytování zdravotní péče v českém, ukrajinském a ruském jazyce nebo základní informace pro občany Ukrajiny v oblasti poskytování zdravotních služeb.
Pro obyvatele Ukrajiny je v tuto chvíli v ČR již dostupná bezplatná lékařská i psychologická pomoc; praktičtí lékaři zveřejnili seznam ordinací, které ošetří zdarma děti i dospělé z Ukrajiny bez zdravotního pojištění. Možnost akutní bezplatné lékařské pomoci je také ve státních nemocnicích. Dosáhnout lze i na psychologickou podporu.
K bezplatné pomoci uprchlíkům z Ukrajiny, kterou už avizovali praktičtí lékaři a kardiologové, se připojili i čeští pneumologové. Vedení odborné společnosti vyzvalo plicní lékaře, aby pomohli ukrajinským uprchlíkům, kteří budou potřebovat zdravotní ošetření – i když nebudou disponovat zdravotním pojištěním.