Vepřové sádlo
Člověk je prý podobný praseti. Lékaři už dnes využívají tkáně a orgány prasat v léčbě nejrůznějších lidských chorob. Spekuluje se o tom, že se brzy dočkáme transplantace prasečích orgánů do lidského těla. Není tedy žádným překvapením, že obyčejné vepřové sádlo má příznivé účinky i pro náš zahleněný krk.
Místo vepřového sádla můžete použít olivový olej.
Na nahřáté plátýnko nebo flanel naneste vepřové sádlo a přiložte si obklad na hrudník pod klíční kosti. Překryjte jej igelitem a další vrstvou látky, třeba malým ručníkem nebo látkovou plenou. Na místě vám obklad udrží např. těsnější tričko.
Psí sádlo
Nenechte se zmýlit. Přestože je vepřové sádlo skutečně z prasat, psí sádlo nemá se psy nic společného. Název se pouze vžil pro bylinné masti, které obsahují určitou kombinaci účinných bylinných extraktů.
Psí sádlo seženete v lékárnách. Například Dr.Weiss od 200 korun, nebo Konopné psí sádlo s kafrem od 80 korun.
Mast jemně vmasírujte do kůže hrudníku až do úplného vstřebání. Mírná hrudkovitost je přirozenou vlastností psího sádla.
Solný obklad
Do sáčku z plátna nebo z flanelu (lze použít například i obal na termofor) nasypte kuchyňskou sůl. Můžete přidat například i majoránku nebo skořici.
Solný obklad lze kombinovat se slupkami z pohanky nebo zředit pískem.
Zavázaný polštářek vložte do trouby (ne mikrovlnné) předehřáté na 100 °C a nahřívejte zhruba deset minut – záleží na velikosti polštářku.
Eukalyptus
Přítomnost esenciálního oleje zvýší prokrvení v tkáních v oblasti hrudníku a zvyšuje tak sekreci hlenů.
Do misky s vodou nakapeme olej (zhruba třicet kapek do půl litru vody). Promícháme a namočíme plátýnko nebo kapesník a přiložíme na hrudník nebo na krk.
Případně můžete přímo vtírat do pokožky hrudníku a zad olej Koalka eukalyptus (cena od 70 korun).