Popenec: Pusťte si hluchavky do kuchyně

Sdílet

Popenec z čeledi hluchavkovitých se odedávna uplatňoval v kuchyni i v lidovém léčitelství. Je dalším druhem divokého koření, které se pyšní výraznými léčivými, hojivými a zkrášlujícími účinky.

Jako divoké koření označujeme lístky, kořínky, natě, které nacházíme na zahradách i ve volné přírodě. Právě tyto plané byliny jsou úžasnou zásobárnou cenných látek. Podporují vylučování žaludečních šťáv, což je důležité pro dobré trávení, aktivují funkci žlučníku a jater, pomáhají organismu získávat silnou imunitu.

Jak sbírat divoké koření?

Při sběru bylinek je dobré dodržovat pár pravidel:

  • Léčivky nikdy nesbíráme do igelitových tašek či mikrotenových sáčků, ideální je proutěný košík.
  • Bylinky sbíráme za suchého počasí, ne v dešti nebo krátce po něm.
  • Květy sbíráme za plného slunce, v tuto dobu je jejich léčivá síla nejsilnější.

 

Popenec břečťanovitý (glechoma hederacea) se vyskytuje na zahradách, okrajích cest, lesů a křovin. Jeho jemné fialovo-modré květy rozveselí každý trávník. Tato hluchavkovitá rostlina se odedávna uplatňovala v kuchyni i v lidovém léčitelství. Ve středověku byl popenec považován za zázračnou bylinu chránící před morem a kouzly.

Galerie: Divoké koření

Tato léčivka obsahuje cholin, saponiny, organické kyseliny, minerální soli, zejména draselné, pryskyřice, třísloviny.

Sbíráme kvetoucí nať a lístky. Ty si můžeme na zimní období zamrazit.

Léčivé účinky popence

Popenec tlumí průjmy, podporuje trávení a látkovou výměnu. Má silné protizánětlivé účinky, především v močovém, trávicím a dýchacím ústrojí. Dále detoxikuje a regeneruje játra. Má výrazné protirevmatické působení. Zevně se hodí k obkladům při zánětlivých a kožních neduzích.

Protirevmatický čaj

Tento čaj doporučuji popíjet denně po dobu 4 týdnů.
Potřebujeme: 1 lžíci popence, 1 lžičku kořene jehlice, 1 lžičku vrbové kůry, 1 lžičku tymiánu, 1 lžíci květu vřesu, 0,5 litru vroucí vody
Postup: Všechny uvedené byliny smícháme dohromady, vzniklou směs přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.

Čerstvá šťáva z popence

Šťávu si připravíme tak, že tuto léčivku odšťavníme v odšťavňovači nebo ji rozmixujeme s troškou vody. Užíváme 2 x denně 1 čajovou lžičku šťávy před jídlem. Neužíváme ji však déle než 14 dní.

Popencová šťáva zmírňuje hučení v uších

Při pískání, hučení či jiných zvucích v uších pomáhá čerstvá šťáva z popence. Šťávu si po dobu 6 týdnů 3 x denně kapeme do uší.

Popencová šťáva zatočí s rýmou

Při rýmě a nachlazení můžeme s úspěchem nahradit nosní kapky čerstvou popencovou šťávou. Několikrát denně si ji kapeme do nosu, nejlépe po dobu 7 dní.

Kašel uvolní popencový med

Dvě lžíce čerstvé popencové šťávy smícháme s 1 lžící tekutého medu. Při nachlazení a kašli užíváme 3 x denně 1 lžičku po dobu 7 dní.

Popenec v kosmetice

Máte-li chuť hrát si s přípravou domácí kosmetiky, najde u vás popenec široké uplatnění.

Popencová mast na křečové žíly

Potřebujeme: 150 g kokosového oleje, 2 lžíce listů a květů popence, 1 lžičku lihu
Postup: Kokosový olej rozpustíme a jakmile začne bublat, přisypeme do něj popenec. Vše necháme 3 minuty provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a vše řádně přešleháme ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Můžeme si ji uskladnit v menších krabičkách v mrazáku a používat dle potřeby.

Regenerační pleťové tonikum z popence

Potřebujeme: 1 lžíci popence, 1 dl 60% lihu
Postup: Léčivku přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 lžičku základní tinktury.

Zjemňující pleťová maska

Potřebujeme: 1 lžičku popence, 1 lžíci zakysané smetany
Postup: Bylinku rozmixujeme se zakysanou smetanou. Vzniklou směsí si potřeme obličej a dekolt a vše necháme 20 minut účinkovat. Poté dobře opláchneme.

Obklady z popence

Zevně můžeme tuto léčivku použít k obkladům na ekzémy, lupénku, modřiny, podlitiny, křečové žíly.
Paličkou na maso pořádně rozklepeme listy i oddenky a následně je přiložíme na postižené místo. Převážeme potravinářskou fólií a necháme 2 hodiny působit.

Obklady proti celulitidě

Popenec je úžasným prostředkem na vyhlazení tzv. pomerančové kůže. Používáme ho tak, že po dobu 3 týdnů si na oblasti, kde nás celulitida trápí, přikládáme pomačkanou nať (posekanou paličkou na maso) a vše si ovážeme potravinářskou fólií. Necháme působit nejlépe přes noc.

Popenec v kuchyni

Nať se sbírá po celý rok, nejkvalitnější je však od dubna do srpna. Má příjemnou vůni a chuť. Můžeme ji používat k zelenině, masu, do pomazánek, vajec.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).