Pořád mi volá. Je to stalking?

19. 10. 2010

Sdílet

 Autor: Agentura SXC
Dostává padesát SMS za den. Ani jedna není výhružná, jen lehce vyděračská. Do toho mu expřítelkyně neustále telefonuje. I v noci. Jak se dá bránit proti neustálým atakům labilního člověka?

Kryštofovi neustále chodí další a další esemesky od bývalé přítelkyně. Do toho mu zkouší telefonovat. Trvá to už dlouho. „To není stalking,“ řekl mu kamarád právník, „tím se nikdo zabývat nebude.“ Když to není stalking, co tedy? A jak to obtěžování zastavit?


Autor: Agentura SXC

Kryštof (45) a Magda (35) se poznali v práci. Magda byla jeho podřízená. Z počátku nepoznal, že je labilní, závislá na lidech i návykových látkách. Když to zjistil, už spolu bydleli. Dohromady společně strávili čtyři roky. Dva hezké, zbytek je pro Kryštofa celoživotní noční můra. Podaří se mu někdy dostat na alkoholu závislou ženu ze svého života?

„Když Magda do firmy nastoupila, já jsem tam byl už deset let jako ředitel divize,“ vypráví Kryštof (45) o svém trápení s expřítelkyní. „Strašně se mi líbila, vysoká štíhlá, dlouhé černé vlasy, prostě typ modelky. Hned jsem si jí všiml. Přisedl jsem si k ní jednou na obědě, dali jsme se do řeči a od té doby jsme byli spolu.“ 

Čtěte téma: Navždycky zamilovaný

Jak dlouho vydrží stav zamilovanosti? Máte maximálně dva roky…

Zdála se mi v pořádku

Čtyři roky. Jak je možné, že si Kryštof během společného života nevšiml, že je Magda závislá na antidepresivech? „Všiml, ale tvrdila, že má nemocného tatínka, že se potřebuje uklidnit.“

V té době si Magda ještě byla vědoma, že má problém a řešila ho. Sama šla na odvykací kúru, jenže pak přesedlala na alkohol a z toho se už nedostala.

„Když se vrátila, zdálo se mi, že je v pořádku, nic podezřelého jsem na ní nepozoroval. Ale nebyla.“ Magda pila, čehož si Kryštof celkem dlouho nevšiml. Nepracovala, a když se vrátil z práce, poklimbávala v křesle. Řekl si, že je asi unavená po té odvykací léčbě. Že se jedna závislost změní v další, ho nenapadlo. „Pak už to nešlo přehlédnout. Toulala se po nocích, kolikrát nepřišla vůbec, hledal jsem ji po okolí. Přes den spala, protože v té době už nebyla schopná chodit ani do práce. V noci vyrážela na toulky. Často jsem ji dlouho do noci hledal, a když jsem ji přivedl domů, bývala agresivní a hádavá, takže jsem se nevyspal. Věděl jsem, že takhle to už dál nepůjde, že to musím řešit. Jenže jak?“

„Já myslím, že Kryštof od počátku věděl, že Magda je nevyrovnaná," domnívá se psycholožka Jitka Douchová. „Považoval ji za nezodpovědnou bohémku a možná mu to i imponovalo. Dávala mu tím totiž prostor, aby mohl o věcech rozhodovat sám, což posilovalo jeho ego.“ 

„Je fakt, že po vztahu s předešlou přítelkyní, která byla hodně dominantní, mi její závislost dělala z počátku dobře,“ přiznává Kryštof, „posléze už z ní byla troska, kterou jsem nemohl nikam vzít. Buď byla na mol nebo měla kocovinu, případně spala. To už nebyl život.“

Do pekla

Jenže Magda až taková troska nebyla, alespoň podle psycholožky: „Přesně věděla, co na Kryštofa platí. Její síla spočívala v umění manipulovat muži, vzbuzovat v nich soucit a pocit viny. Pokud byla slabá, tak spíš v tom, že si sama uvědomovala, že jako osobnost jde ke dnu. Chápala samozřejmě, že má problém,“ tvrdí psycholožka.


Autor: Agentura SXC

Jenže od toho měla Kryštofa, aby ho vyřešil. A on ho vyřešil. Ale asi ne tak, jak by se Magdě líbilo. Sehnal pro ni podnájem, který se rozhodl zatím platit, než se sama postaví na nohy. Jako limit jí dal půl roku. Jakmile Magdu přestěhoval, začalo peklo.

Trpěla úzkostnými stavy, cítila se sama, nevěděla, co si se svým životem počne. Psala Kryštofovi desítky esemesek. „Vždycky to začínalo připomínáním, co všechno jsme spolu prožili. Jenže to byla spíš její fantazie, skutečnost byla mnohem fádnější,“ vysvětluje Kryštof. Když na zprávy nereaguje, začne vydírání. Magda píše, jak je sama a že takhle žít nechce, že její život ztrácí smysl a že než takhle, raději nechce žít vůbec. Poslední fáze jsou slovní ataky a urážky. „Ty přicházejí pozdě večer a v noci, zřejmě už pod vlivem alkoholu,“ domnívá se Kryštof.

Nejhorší jsou ale telefonáty. Kryštof Magdino číslo nebere, jenže ona pak volá odněkud z pevné linky, z telefonního automatu, mění čísla. „Mám v telefonu hodně důležitých kontaktů, nechci měnit číslo, ale už to trvá rok, což se mi zdá neuvěřitelné.“ 

„Tohle není stalking,“ řekl Kryštofovi kamarád advokát. „Jenže kdo to má vydržet. V práci se kolegové otáčejí, i když mám zvonění ztlumené jen na vibrace. Ale zase mi volají i klienti, takže telefon nemůžu úplně vypnout. Neustále mi volá a do toho mi od ní chodí esemesky: Kryštofe, zvedni to, já mám fakt vážný problém.“ 

Stalker – člověk patologicky posedlý zájmem o jinou osobu, často veřejně známou.
Projevuje se zejména opakovaným fyzickým sledováním, nechtěnými kontakty (dopisy atp.), dlouhodobým sledováním aktivit dotyčné osoby a sbíráním informací o ní, případně nemístným oslovováním jejích příbuzných, přátel atp. Takový zájem cílenou osobu obtěžuje, narušuje její soukromí a může vzbuzovat strach; někdy ústí až v trestní stíhání stalkera.
Wikipedia.cz

Stalking - cílevědomé, úmyslné, zlovolné a nebezpečné pronásledování a obtěžování jiných osob
ABZ.cz: slovník cizích slov

Nereagovat!

„Nereagovat, i kdyby psala, že jí nad hlavou létají mimozemšťané,“ radí psycholožka Jitka Douchová. „Jakákoli reakce, kladná nebo záporná posílí naději Magdy na obnovu vztahu a zároveň ji utvrdí v přesvědčení, že má na ten vztah oprávněný nárok. Dojde z její strany jen ke stupňování nátlaku a k ještě větší snaze o manipulaci. Komunikaci, ať už esemeskou nebo e-mailem, je potřeba jednoznačně ukončit,“ radí psycholožka.

„To jsem udělal, dokonce opakovaně!“ zoufá si Kryštof. Napsal Magdě, že už chodí s někým jiným a že mu ničí vztah, což je ostatně pravda. Jeho nová přítelkyně si samozřejmě neustále vibrujícího telefonu už všimla a má dojem, že je málo radikální, že mu neustálý zájem expartnerky dělá dobře. „Nedělá, cítím vůči ní spíš lítost, ale hlavně opravdu nevím, jak to utnout. Kdybych to věděl, tak bych to udělal. Ale já fakt nevím, jak zakročit vůči někomu, kdo vám dvacetkrát denně volá a posílá desítky esemesek.“

Jak se zbavit obtížné expřítelkyně? Stalo se vám někdy něco podobného?

Láska

Máte-li výjimečný a silný příběh lásky, o který se chcete podělit, napište nám na adresu laska2010@vita­lia.cz

V případě, že váš příběh budeme mít zájem publikovat, spojíme se s vámi. Chápeme, že témata lásky jsou citlivá, a proto můžeme v zájmu zachování anonymity vaše jméno v článku změnit.

Autor článku

Říkají mi sběratelka příběhů. Nebo taky, že jsem svou nadměrnou zvědavost přetransformovala v profesi...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).