Tabulka je od pohledu vylhaná, chybí Rusko, Ukrajina, Bělorusko, pobaltské státy, to je taky všechno Evropa.
Celé je to zkresleno mentální retardací výzkumníků, kteří bez mrknutí oka zařadí radler, pivo, víno, 20 % destilát i 40 % destilát do jedné kategorie alkoholický nápoj. Že je obrovský rozdíl malá desítka nebo decák rumu vysvětlovat netřeba.
Samozřejmě po pivu a vínu rozhodně závislost na pervitinu a heroinu nevznikne, pan PgDip. si informace vymýšlí jen tak z luftu.
Navíc trend konzumace nebezpečného tvrdého alkoholu u mladistvých má dlouhodobě klesající tendence, mladí se vydávají cestou marihuany a tanečních drog.
Částečně bych to viděl na mentální retardaci "výzkumníků" a částečně na jejich potřebu vyvolat nějakou reakci a následně přísun peněz do "neziskovek", které budou problém mapovat a řešit.
Hraná scénka nijak nezaručuje, že nejsou hrané i reakce těch lidí :-)
A to, že se nějak automaticky předpokládá že Evropa je to co je v EU, je velký znak retardace výzkumníků.
A ja k tomu námetu ešte pridám. Alkohol sa v určitej koncentrácii vyskytuje aj v kvasených mliečnych výrobkoch. Takže konzumácia jogurtu môže v konečnom dôsledku vyvolať návyk na tvrdé drogy keďže alkohol, aj ten v jogurte, je podľa teoretikov len prestupná droga. To, že je od nej zívislá vyše polovica európskej populácie je vedľajšie. Ten problém si z nich priznal len zlomok postihnutách, takže je to vlastne v poriadku.
Dobrý den, ESPAD je největší celoevropskou studií zaměřenou na užívání návykových látek u dospívajících a trendy v této oblasti. V roce 2011 (citovaná studie) proběhla již pátá vlna sběru dat, zapojilo se celkem 37 evropských zemí.
Ad scénka, že jsem paranoidní, neznamená, že po mě nejdou))
LK, Vitalia.cz
Dobrý den, věta zní: "Navíc se odborné studie shodují na tom, že pokud pijí alkohol děti již v brzkém věku, mají tendenci přejít na užívání ilegálních drog, a to včetně těch nejrizikovějších, jako je heroin a pervitin." Konec citátu. Větu o tom, že po pivu a vínu vzniká závislost na pervitinu a heroinu v článku nevidím, není tam totiž. Snad se shodneme, že význam obou vět není shodný. Zdravím, LK, Vitalia.cz
Studie obvykle nejsou schopny rozlišit korelaci od kauzality. Je oříškem rozlišit zda má dospělá osoba všeobecnou náklonnost k psychotropním látkám danou geneticky, nebo zda se jedná o náklonnost vytvořenou v dětství. Mínění se spíše přiklání ke genetice. Je to vidět i dle selského rozumu, chlastá údajně 79 % mladistvých a všech uživatelů pervitinu a heroinu je méně než 5 promile v celé populaci ČR.
Jaké odborné studie? Článek se tam neodkazuje ani na jednu. Bez uvedení těch studií je to jen oslí můstek.
Jediná studie (Kohoutová 2013) na kterou jsem v článku narazil se zabývá něčím trochu jiným. Ten ESPAD report to zmiňuje, ale s ještě horším oslím můstkem "It is well known that ...". Nejsem odborník na dotazníkové průzkumy, ale celý ten report dost smrdí.
„Navíc se odborné studie shodují na tom, že pokud pijí alkohol děti již v brzkém věku, mají tendenci přejít na užívání ilegálních drog, a to včetně těch nejrizikovějších, jako je heroin a pervitin.“
Tak zrovna tady to tipuju na chybnou implikaci alkohol->drogy, dá se spíše předpokládat, že se jedná o prostředí->alkohol+drogy. Neboli neplatí, že alkohol je příčinou drog, ale pouze předchůdcem. To je DOST rozdíl. Jedná se o klasickou techniku manipulace. Hodně mě to připomíná, jak kterýsi český protimarihuanový vocas tvrdil, že 80 % uživatelů tvrdých drog začínalo na trávě (bylo by divné, kdyby tomu tak nebylo), to však neříká VŮBEC NIC o tom, co nás opravdu zajímá, a to z kolika uživatelů trávy se stali uživatelé tvrdých drog - to mohlo být klidně třeba, plácnu, 2 %, ale to už jsme se nedozvěděli.
Takže asi tak k těm „statistikám“.
Toto je co za hlod???
Mladiství pijí alkohol nejčastěji v barech nebo hospodách (35,2 %) a na diskotékách (29,9 %), což je zarážející – v ČR je ze zákona zakázáno podávat alkohol osobám mladším 15 let.
Sice neviem ako tu v cechach ale u nas na Slovenskuje od 18 rokov... Ked som bol v cechach na vylete zo skoly (mal som vtedy uz 19 rokov) tak predavacka odo mna pytala preukaz ci mi bolo 18 nie 15 (kupoval som pivo), takze tych 15 rokov je totalny blud...
Zabte mě nebo ne, naše děti pijou nealko pivo. Coca-colu, Pepsi, Kofolu mají velmi velmi výjmečně. Redbull a podobné ještě nikdy. Alkoholického piva si starší ve 12 letech srkl dvakrát, přesněji řečeno, namočil si s naším dovolením prst do pěny. ... Nealko pivo vidím jako dobré z více důvodů. Není sladké, zažene dobře žízeň, má hodně B vitamínů. Mnoho dospělých nás nejdřív odsoudí, ale kromě argumentu, že se to příliš podobá alkoholickému pivu, zatím nikdo nic nevymyslel.
To snad ale neni duvod mezi "data" vkladat nicim nepodlozena tvrzeni a spekulace jako "jak se pije dnes, se nikdy nepilo", nebo "Nevychováváme noblesní labužníky, kteří čas od času vychutnají sklenku francouzského koňaku, ale mládež, která se pravidelně zpráská nejlevnější kořalkou."
A ta vstupenka do sveta tvrdych drog je taky pekna bejkarna.
"jak se pije dnes, se nikdy nepilo"
Tomu se můžu akorát tak zasmát :-D Samozřejmě že pilo, akorát ne tak na očích veřejnosti jako dnes. Koupilo se pivo a čůčo a někam se zalezlo. Velice dobře je to znázorněno třeba ve filmu Občanský průkaz.
Ale já to chápu, je třeba vykázat činnost všech těch naprosto zbytečných organizací přísátých na rozpočty států a EU, tak se vydávají takovéto "studie".
V šestnácti letech v osmdesátých podle mně pilo cca 95% lidí. Soudím podle situace na naší střední škole. Dokonce v těch šestnácti už jsme popíjeli celkem kultivovaně, první zkušenosti s alkoholem totiž byly dávno za námi. A na třídních srazech dodnes ani jeden zpiťar nebo feťák.
Deváťáci, kteří si neumí otevřít flašku :-))) a žádají o pomoc dospělé :-))) - no páni...
Možná kdyby byl z vaší strany konzistentnější přístup, nebyli bychom ve sporu ani u toho očkování. U mě je to tak, že spíše věřím zdravému rozumu a osobním zkušenostem, než tomu, co plácne v nějaké "odborné" studii nějaký vědátor. A je úplně jedno, zda se ta studie týká chlastání mladistvých nebo očkování.
Mám osobní zkušenost ohledně (bohužel) očkování i alkoholu. A mám osobní zkušenosti i ohledně lékařů - poměrně bohaté.
"Odborníků na pivo máme miliony, odborníků na očkování (tedy těch opravdových) jen tak na prstech ruky. A v tom je ten rozdíl."
Bohužel se ukazuje, že i mezi těmi "opravdovými" odborníky na očkování je řada... jak to říct ne až tak sprostě... lhářů, demagogů a podvodníků. Proto jasně píšu, že je třeba používat rozum. Ostatně tento problém se zdaleka netýká jen očkování.
"To byste si měl uvědomit a nepovažovat svůj rozum za vrchol světa."
To nepovažuji, na rozdíl od vás. Já neříkám, že většina lidí je blbá a potřebuje nařídit očkování svých dětí zákonem pod hrozbou pokit a vyloučení dětí z kolektivu.
"Ujišťuji vás, že mnozí (možná většina) jsou na tom o mnoho lépe."
Pokud mluvíte o sobě, tak souhlasím.
Alkohol je dobře dostupná a společensky tolerovaná droga, na člověka po léčebně číhají všude reklamy na chlast, pijí hrdinové ve filmech, pijí kamarádi, rodina, prezident. Pak se není čemu divit. Část dětí "projde" zkušeností bez ztráty kytičky, a ti, kteří inklinují k únikům z reality a závislostem, si k pití v této společnosti cestu vždycky najdou, i třeba v nízkém věku. Možná, že by nebylo od věci chovat se k alkoholu jako třeba Maďaři k cigaretám. Koupit to lze pouze ve specializovaných obchodech, ve kterých dítě nemá šanci. Samozřejmě se vždy najde nějaký "dobrák", který to dětem přeprodá, pořád by však dostupnost alkoholu nižší a nebyl by tak na očích (sejde z očí, sejde z mysli)... To by se ale asi nehodilo reklamnímu průmyslu a daňovému systému, že.