Tabulka je od pohledu vylhaná, chybí Rusko, Ukrajina, Bělorusko, pobaltské státy, to je taky všechno Evropa.
Celé je to zkresleno mentální retardací výzkumníků, kteří bez mrknutí oka zařadí radler, pivo, víno, 20 % destilát i 40 % destilát do jedné kategorie alkoholický nápoj. Že je obrovský rozdíl malá desítka nebo decák rumu vysvětlovat netřeba.
Samozřejmě po pivu a vínu rozhodně závislost na pervitinu a heroinu nevznikne, pan PgDip. si informace vymýšlí jen tak z luftu.
Navíc trend konzumace nebezpečného tvrdého alkoholu u mladistvých má dlouhodobě klesající tendence, mladí se vydávají cestou marihuany a tanečních drog.
Částečně bych to viděl na mentální retardaci "výzkumníků" a částečně na jejich potřebu vyvolat nějakou reakci a následně přísun peněz do "neziskovek", které budou problém mapovat a řešit.
Hraná scénka nijak nezaručuje, že nejsou hrané i reakce těch lidí :-)
A to, že se nějak automaticky předpokládá že Evropa je to co je v EU, je velký znak retardace výzkumníků.
A ja k tomu námetu ešte pridám. Alkohol sa v určitej koncentrácii vyskytuje aj v kvasených mliečnych výrobkoch. Takže konzumácia jogurtu môže v konečnom dôsledku vyvolať návyk na tvrdé drogy keďže alkohol, aj ten v jogurte, je podľa teoretikov len prestupná droga. To, že je od nej zívislá vyše polovica európskej populácie je vedľajšie. Ten problém si z nich priznal len zlomok postihnutách, takže je to vlastne v poriadku.
Dobrý den, ESPAD je největší celoevropskou studií zaměřenou na užívání návykových látek u dospívajících a trendy v této oblasti. V roce 2011 (citovaná studie) proběhla již pátá vlna sběru dat, zapojilo se celkem 37 evropských zemí.
Ad scénka, že jsem paranoidní, neznamená, že po mě nejdou))
LK, Vitalia.cz
Dobrý den, věta zní: "Navíc se odborné studie shodují na tom, že pokud pijí alkohol děti již v brzkém věku, mají tendenci přejít na užívání ilegálních drog, a to včetně těch nejrizikovějších, jako je heroin a pervitin." Konec citátu. Větu o tom, že po pivu a vínu vzniká závislost na pervitinu a heroinu v článku nevidím, není tam totiž. Snad se shodneme, že význam obou vět není shodný. Zdravím, LK, Vitalia.cz
Studie obvykle nejsou schopny rozlišit korelaci od kauzality. Je oříškem rozlišit zda má dospělá osoba všeobecnou náklonnost k psychotropním látkám danou geneticky, nebo zda se jedná o náklonnost vytvořenou v dětství. Mínění se spíše přiklání ke genetice. Je to vidět i dle selského rozumu, chlastá údajně 79 % mladistvých a všech uživatelů pervitinu a heroinu je méně než 5 promile v celé populaci ČR.
Jaké odborné studie? Článek se tam neodkazuje ani na jednu. Bez uvedení těch studií je to jen oslí můstek.
Jediná studie (Kohoutová 2013) na kterou jsem v článku narazil se zabývá něčím trochu jiným. Ten ESPAD report to zmiňuje, ale s ještě horším oslím můstkem "It is well known that ...". Nejsem odborník na dotazníkové průzkumy, ale celý ten report dost smrdí.
„Navíc se odborné studie shodují na tom, že pokud pijí alkohol děti již v brzkém věku, mají tendenci přejít na užívání ilegálních drog, a to včetně těch nejrizikovějších, jako je heroin a pervitin.“
Tak zrovna tady to tipuju na chybnou implikaci alkohol->drogy, dá se spíše předpokládat, že se jedná o prostředí->alkohol+drogy. Neboli neplatí, že alkohol je příčinou drog, ale pouze předchůdcem. To je DOST rozdíl. Jedná se o klasickou techniku manipulace. Hodně mě to připomíná, jak kterýsi český protimarihuanový vocas tvrdil, že 80 % uživatelů tvrdých drog začínalo na trávě (bylo by divné, kdyby tomu tak nebylo), to však neříká VŮBEC NIC o tom, co nás opravdu zajímá, a to z kolika uživatelů trávy se stali uživatelé tvrdých drog - to mohlo být klidně třeba, plácnu, 2 %, ale to už jsme se nedozvěděli.
Takže asi tak k těm „statistikám“.