„O vybavení plodu v plodových blanách se snažíme především u těch předčasných porodů, tedy v případech, kdy má dítě nízkou porodní váhu. Šetrné vyjmutí v blanách nezpůsobí trauma plodu, který, když je nezralý, je mnohem více křehký,“ popsala Marcela Henčlová, vedoucí lékařka perinatologického centra Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati (KNTB).
Vak blan je termín, který se používá v porodnictví. Jde o plodové obaly, kterými je miminko obklopené a chráněné před infekcí a zevními vlivy. Uvnitř plodových obalů je plodová voda, ve které se plod vyvíjí. Plodové obaly jsou v kontaktu s placentou v místě zvané chorion, kde se pomocí krevního oběhu spojí s mateřskou částí placenty zvanou decidua.
Tak se rodí děti štěstěny
K prasknutí plodových obalů a k následnému odtoku plodové vody může dojít spontánně před, nebo v průběhu porodu. Někdy porodníci kvůli urychlení porodu obaly sami prasknou (jedná se o tzv. dirupci vaku blan), přičemž dojde k jejímu řízenému odtoku. Porod ve vaku blan je poměrně vzácný. Miminka narozená ve vaku blan se často nazývají dětmi štěstěny.
Ve Zlíně se to naposledy stalo u miminka, které se narodilo ve 23. týdnu a vážilo 550 gramů. Druhým takovým porodem byla dvojčátka ve 32. týdnu. Každé se rodilo zvlášť ve vaku blan a vážilo 1800 gramů.
Jde to i při císaři
Porod ve vaku blan je možný při spontánním porodu i při císařském řezu. Při něm je ale náročnější. Operatér musí nejprve provést řez na kůži a pak několik dalších řezů přes jednotlivé vrstvy – fascie (vrstvy pojivové tkáně, které obklopují svaly, kosti, nervy a další struktury v těle), svaly a pobřišnici.
„Pak se dostane do dutiny břišní, sesouvá z dělohy s peritoneem (laicky pobřišnice – tenká blána pokrývající jednotlivé orgány v dutině břišní) močový měchýř a na děloze provede řez zhruba sedm centimetrů dlouhý. Do operační rány se tlačí ven vak blan, což je laicky řečeno balónek s plodovou vodou a plodem, který musí porodník šikovně vytáhnout přes ránu na děloze,“ doplnila Henčlová.
Nejhezčí porodní fotky roku 2023
Ve Zlínském kraji velmi dobře funguje spolupráce gynekologů a nemocnic, předčasné porody se tak mohou koncentrovat do perinatologického centra KNTB ještě před samotným porodem nezralého novorozence. Jedině tak může proběhnout včas nejlepší způsob porodu a náležitá specializovaná péče o matku i dítě.
V Centru vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně se v roce 2023 narodilo celkem 57 dětí do váhy 1500 gramů – tedy velmi předčasně narozených (dvě děti pod 500 gramů, sedmnáct s váhou mezi 500 a 750 gramů, devět s hmotností 750 až 1000 gramů a 29 miminek s váhou 1000 až 1500 gramů).
Video: Porod ve vaku blan