Klokánkování je metoda, která přibližuje matky k jejich nedonošeným nebo příliš malým dětem. Vznikla už před více než třiceti lety v Bogotě, kde měli nedostatek inkubátorů. Tamní pediatr nabízel ženám, aby své děti nosily připevněné přímo na těle, a to po celý den. Podle později provedených průzkumů takto nošené děti rostly stejně rychle jako ty, které byly v inkubátoru. Odborníci údajně dnes disponují důkazy o tom, že klokánkování může být přínosem nejen v zemích s neadekvátním technickým vybavením, ale i tam, kde jsou pro péči o novorozence dostupné nejmodernější přístroje. Takže proč ne i u nás? Díky své osobní zkušenosti s nedonošenou dcerou napadlo architekta Petra Schwarbecka vyrobit křeslo pro nemocnice, které by klokánkování nedonošeným dětem a jejich rodičům usnadnilo a zpříjemnilo.
„Pro rodiče je klokánkování úžasná možnost přímého styku s dítětem, už jen samotný fakt, že rodič přiloží novorozeně na své tělo, jej uvádí do jiného světa. Vyvstala zde tedy myšlenka tento svět ještě podpořit. Vzhledem k tomu, že klokánkování se většinou odehrává v místnosti s inkubátory, kde jich je i více najednou, mne napadlo umožnit rodičům větší intimitu vizuální i zvukovou a poskytnout jim tak adekvátní design do tohoto prostředí,“ říká Petr Schwarzbeck.
Vajíčko pro nedošené děti
Křeslo pro klokánkování vychází ze symbolu vejce. Jedná se o laminátovou konstrukci v kombinaci s kovovým základem s kolečky pro snadné přemístění. Křeslo by tak mělo umožnit pohodlné sezení s možností zatáhnout si vrchní část způsobem podobným u kočárků tak, aby tvořila zároveň akustickou i vizuální bariéru. Z vnějšku je textilie neutrální barvy např. bílé, ovšem zevnitř by byla možnost volby barvy a eventuálně i vzoru. Rodič by si tak mohl dotvořit prostředí, jaké se mu bude líbit (slunečné – žlutá s motivy sluníček, růžové – panenkovské, zelené – přírodní, modré – klučičí, námořnické atd.) Dále bude mít křeslo možnost měnit polohu při nasednutí a pohodlné sesednutí díky vnitřnímu kloubu. Vznikl by intimní prostor adekvátní k danému rozjímání s novorozencem, je zde možnost barevných variant jednotlivých křesel. Křeslo bude vyrobeno z omyvatelného materiálu. Pod nohy bude umístěna pomocná konstrukce pro opření nohou.
Přispěli jste na dobrou věc
Ale protože nic není zadarmo a peníze na stromě nerostou, pokusil se Petr Schwarzbeck získat peníze skrze komunitní financování na odstartovano.cz. Na dva prototypy, které budou testované v nemocničním prostředí s uživateli, před budoucí výrobou, potřeboval sto dvacet tisíc. Ačkoliv projekt končí za necelé tři dny a vy stále můžete přispívat, už teď je na kontě potřebná částka. Až tedy napříště v porodnicích uvidíte zvláštní barevné křeslo vejčitého tvaru, vězte, že ho jeho autor mohl konstruovat jen díky vám a svému odhodlání.
Zdroj: Odstartovano.cz, BlackBack.cz