Porody doma vždy vyvolávají silné emoce. Mezi jejich příznivci a odpůrci panují značně napjaté a nepřátelské vztahy. O to větší rozruch vyvolaly informace, které zveřejnil prestižní vědecký časopis Lancet.
"Ženy mají právo zvolit si místo porodu, ale nemají právo vystavit své děti riziku,“ varuje časopis. Publikoval výsledky výzkumu, který zahrnoval 500 000 porodů z mnoha vyspělých zemí (USA, Kanada, Švýcarsko, Austrálie a Nizozemí). Data z něj prokazují, že při plánovaných domácích porodech je riziko úmrtí dítěte dvojnásobné oproti porodu v nemocnici. Riziko neonatální úmrtnosti doma roste na 0,2 % oproti 0,09 % v porodnicích. Pokud se odečtou data o dětech s vrozenými vadami, pak riziko úmrtí vzroste dokonce na trojnásobek.
Jiný pohled: Když se žena cítí bezpečně, prospěje i dítěti
Byla jsem u domácího porodu…
Riziko pro děti je vyšší, pro matky naopak
Hlavní příčinou větší úmrtnosti novorozenců při domácích porodech jsou problémy s dýcháním a špatné pokusy o resuscitaci. „Jde o dva faktory spojené s nedostatečnou praxí porodních asistentek a nedostatečným vybavením ve srovnání s nemocnicemi. Například v USA je pouze třetina domácích porodů vedena certifikovanou porodní asistentkou,“ upozorňuje Lancet. Konkrétní data o plánovaných domácích porodech v Česku chybí, protože se provádí v poloilegalitě. Podle odhadů České gynekologicko-porodnické společnosti u nás každý rok proběhne zhruba tři sta plánovaných domácích porodů. Jejich počet přitom nijak výrazně neroste. Údaje o tom, kolik z nich vede porodní asistentka a které se odehrávají bez jakékoliv pomoci zdravotníka, chybí.
Nicméně část domácích porodů se odehraje zcela bez odborné asistence. Podle časopisu Lancet problémy během domácích porodů nastávají, když je nutný převoz rodičky do nemocnice. Například data z Nizozemí, kde se tradičně až třetina porodů odehraje doma, je až 40 % prvorodiček, které začnou plánovaně rodit doma, převezena do nemocnice kvůli komplikacím během porodu. Data z Česka opět chybí.
Na druhé straně se podle časopisu Lancet domácí porody zdají dobrou volbou pro rodičky, u kterých se neočekávají komplikace. Ve srovnání s nemocničními porody jsou ty domácí spojeny s kratší rekonvalescencí, méně zásahy ze strany zdravotnického personálu, slabším poporodním krvácením a méně infekcemi. Lancet však upozorňuje, že tato data pocházejí z malých studií. „Domácí porod je možný pro matky s nekomplikovaným těhotenstvím, které jsou poučeny o rizicích, mají osobní péči porodní asistentky (zahrnující dobré schopnosti resuscitace a akreditaci ze strany místních orgánů) a žijí v místě, které umožňuje rychlý přístup k porodnické péči,“ informuje časopis. Ve Velké Británii tvoří domácí porody 3 % ze všech porodů, v USA 1 %.
Čekáte rodinu? Připravili jsme pro vás:
Porody doma jsou bezpečné, když jste zdravá
Se závěry časopisu Lancet nesouhlasí britské profesní sdružení porodních asistentek Royal College of Midwives. Podle něj jsou porody doma ve Velké Británii bezpečné a závěry studie nelze považovat za spolehlivé, protože se zkoumaly podmínky v různých zemích světa.
„Poskytujeme služby porodními asistentkami, které jsou kvalifikované a zkušené pro péči o doma narozené děti a oživování novorozenců. To je možná rozdíl oproti jiným zemím z výzkumu,“ uvedla Mervi Jokinen z Royal College of Midwives. Jiné studie podle ní dokazují, že domácí porody nejsou spojeny s žádnými zvýšenými riziky pro novorozence a naopak přinášejí pozitiva pro matky. Porod doma ale stále zůstává volbou pouze pro zcela zdravé ženy, jejichž těhotenství probíhá bez problémů.
Podle britské odborné společnosti gynekologů Royal College of Obstetrician and Gynaecologist jsou plánované domácí porody skutečně spojeny s menším počtem zásahů ze strany zdravotnického personálu. Na druhé straně domácí porod je podle odborníků naprosto nevhodný pro ženy s rizikovým těhotenstvím. Navíc i přes pečlivý výběr ze strany britských porodních asistentek nelze vždy spolehlivě předpovědět, jak bude porod probíhat.
Čtěte téma: Strašák jménem porod
S porodní asistentkou o strachu z porodu, o porodech doma i přítomnost otce u porodu.
Věřila jsem svému tělu
Nejčastěji ženy k porodu doma vede možnost porodit bez zásahů ze strany zdravotníků, snaha prosadit si svoji představu u porodu i blízkost členů rodiny. Některé z nich se obávají příliš zasahující péče lékařů a případného porodu císařským řezem, další dávají přednost přirozenějšímu přístupu ze strany porodních asistentek. Také mnohdy věří tomu, že porod doma pozitivně ovlivní další fyzický i psychický vývoj jejich dětí.
Své zážitky s porodem doma popsala deníku Guardian Jemina Kiss. „Instinktivně jsem se cítila dobře a věřila jsem svému vlastnímu tělu, že porod není ve své podstatě lékařským procesem,“ vzpomíná na své těhotenství. Loni v červenci porodila doma ve vodě syna vážícího více než 4,5 kg a to navzdory doporučení svého lékaře. „Byl tak velký, krásný a naprosto dokonalý,“ popisuje. Kvůli synově velikosti ale ztratila litr krve a byla nutná její hospitalizace v nemocnici. Tu sama považuje za strašlivou, protože musela brát léky a nebyla schopná ani zmáčknout tlačítko pro přivolání sestry. Přesto by znovu rodila doma, aby svému synovi mohla dopřát krásné přirozené narození bez jakýchkoliv léků. „Doufám, že způsob, kterým přišel na svět, s ním zůstane navždy. Já bych neměnila nic,“ přiznává Jemina.
Naprosto odlišně se na porody doma dívá Liz Fraser, která zveřejnila své názory v deníku Daily Mail. Rodila třikrát jako mladá a zdravá a vždy měla bezproblémové těhotenství. Patřila tedy mezi „nízkorizikové“ rodičky. „Dva mé porody, u nichž se nepředpokládaly žádné potíže, byly mnohem složitější, než kdokoliv předvídal. Bylo štěstí, že jsem rodila v nemocnici, kde byla okamžitě k dispozici lékařská pomoc,“ vzpomíná. Porod je podle ní předem nepředvídatelný děj, který nelze předvídat a ani ovládat. Proto se kdykoliv může zvrtnout. „Pro mě každý, kdo chce rodit doma, nejen velmi riskuje, ale také je neuvěřitelně sobecký. Sama jsem rodila třikrát, přesto by mě nikdy nenapadlo, že bych rodila na Ikea koberci v našem obývacím pokoji,“ je přesvědčená Liz.
Jaký je váš názor a zkušenosti?
K tématu: Císařské řezy na přání
Česko patří k zemím s nejvyšším počtem císařských řezů v Evropě. Nastávající matky si často ani neuvědomují, co je čeká.