Na přísun jodu by si měly dávat větší pozor ženy, ty jsou totiž na nemoci štítné žlázy náchylnější. Převážně pak ženy těhotné a kojící, které značnou část této látky předávají svému dítěti. Jestli štítná žláza funguje správně, lze zjistit z krevního testu.
Co se dozvíte v článku
Zdravá štítná žláza produkuje přesně tolik hormonů, kolik tělo pro své fungování potřebuje. Z různých důvodů se ale může stát, že dojde k poruše její funkce a hormonů začne vytvářet málo, nebo naopak příliš mnoho, což může mít neblahý vliv na kvalitu života.
Snížená a zvýšená funkce štítné žlázy
Když štítná žláza produkuje hormonů málo, hovoříme o hypotyreóze, hypofunkci štítné žlázy. Ta může být vrozená, ale i získaná, a to právě například z důvodu nedostatku jodu v organismu. „Mezi nejčastější příznaky hypotyreózy patří celková únava, spavost a zimomřivost, suchá kůže, vypadávání vlasů, zpomalená či nepravidelná srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu. Nemoc může být také příčinou problémů s otěhotněním,“ vysvětluje lékařka Andrea Kačenková z laboratoře Synlab.
O nadměrné funkci štítné žlázy, tedy hypertyreóze, hovoříme v případě, že hormonů vytváří příliš mnoho. Tato porucha vzniká například jako důsledek poškození štítné žlázy autoimunitním procesem. Některé z jejich příznaků mohou být podrážděnost, úzkost, nadměrné pocení, třes rukou, zrychlená srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu. Hypertyreóza může vést také k úbytku kostní hmoty a následné osteoporóze.
U obou typů onemocnění štítné žlázy platí, že pokud jsou neléčené, nebo nejsou odhalené včas, může se na těle jako další z příznaků objevit také takzvaná struma, tedy viditelně zvětšená štítná žláza. Ta někdy způsobuje útlak dýchacích cest a jícnu, a člověk tak může špatně polykat nebo obtížně dýchat.
Poruchy štítné žlázy v kostce
- Při onemocnění štítné žlázy dochází k tomu, že tento orgán vytváří buďto příliš velké (hypertyreóza), nebo příliš malé (hypotyreóza) množství hormonů.
- Dalším zvláštním jevem je zvětšení štítné žlázy neboli struma. Ne vždy je struma znakem toho, že štítná žláza nepracuje tak, jak má.
- I tak je však třeba mít se na pozoru, protože ve zvětšené štítné žláze může docházet také k rozvoji zhoubných nádorů.
- Sníženou funkcí štítné žlázy trpí v ČR 525 000 lidí, zvýšenou funkcí štítné žlázy kolem 105 000 lidí.
- Až 40 % žen nad 50 let má uzly ve štítné žláze (zvětšenou štítnou žlázu).
- Potíže se štítnou žlázou mají ženy 8× častěji než muži.
- V ČR probíhá každoročně osvětová kampaň Týden štítné žlázy, která zvyšuje povědomí veřejnosti o poruchách tohoto orgánu.
Více v článku Tisíce těhotných nevědí o nemoci štítné žlázy.
Štítná žláza potřebuje dostatek jodu
Pro svou správnou funkci a tvorbu adekvátního množství hormonů potřebuje štítná žláza jod.
„Hlavní prevencí onemocnění štítné žlázy je dodržování dostatečného denního příjmu jodu ze stravy. V tom mají nespornou výhodu přímořské národy, hlavními zdroji jodu jsou totiž mořské ryby a plody. Obsažen je ale i v některých druzích zeleniny. Optimální denní příjem jodu pro udržení správné funkce štítné žlázy by měl u dospělého člověka činit kolem 150 mikrogramů,“ říká Andrea Kačenková.
Jod ve větším množství obsahuje i minerální voda Vincentka nebo sůl, do které je v České republice tato látka přidávána. Zdrojům tohoto prvku nezbytného ve výživě se podrobněji věnujeme v článku Podceňovaný jod: je v potravinách i tabletách.
Nejbohatší zdroje jodu v potravinách
- mořské ryby, plody a řasy
- mléko a mléčné výrobky
- sůl obohacená jodem (obyčejná mořská sůl obsahuje jen malé množství)
- některé minerální vody (Vincentka, Hanácká kyselka…)
- potraviny, při jejichž výrobě byla použita sůl obohacená jodem
- kojenecké mléčné výživy
- česnek, cibule, bazalka, višně, maliny, citron, rybíz a rajčata
Problém mají hlavně ženy, je to dáno hormonální zátěží
K poruchám štítné žlázy jsou obecně náchylnější ženy, u kterých je riziko dokonce až osmkrát větší než u mužů. To je dáno větší hormonální zátěží v jejich životě. Obzvlášť v období těhotenství a menopauzy, kdy se hladina hormonů v těle rychle mění, může být jejich štítná žláza velmi vyčerpaná.
Doporučený denní příjem jodu se tak v období těhotenství a kojení zvyšuje, a to cca o 100 mikrogramů, tedy celkem na 250 mikrogramů. Odborníci doporučují suplementaci jodu zejména právě u těhotných žen, ale například také u veganů, případně vegetariánů, kde hraje roli výživa chudší na zdroje jodu.
Potížím lze předejít krevním testem
Hladinu jodu v krvi nelze na základě diagnostických testů bezpečně sledovat. „Jedinou jistotu, že vaše štítná žláza funguje správně, vám dá krevní test, který je ideální absolvovat alespoň jednou za rok. U žen v těhotenství by mělo být vyšetření standardní součástí péče lékaře, jelikož hormony štítné žlázy přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy plodu. Plošný screening ale zatím bohužel zaveden nebyl. V případě, že by v těhotenství nebyla odhalena porucha štítné žlázy včas, dítěti hrozí i vážné následky,“ popisuje Andrea Kačenková.
Pokud na sobě zaznamenáváte některý z uvedených příznaků, vyšetření neodkládejte. Poruchy štítné žlázy nechávají lidé pro její nespecifické a mnohdy mírné příznaky často bez povšimnutí. Jako u řady jiných onemocnění ale i zde platí, že čím dříve se na ně přijde, tím lépe jsou léčitelné a jejich následky mírnější.
Ověření správné funkce štítné žlázy netrvá dlouho, stačí se bez objednání dostavit na kterékoli odběrové místo například Synlabu a o vyšetření požádat. Test může také doporučit lékař. V laboratoři pak ze vzorku krve sledují dva parametry – hladinu TSH hormonu, který řídí činnost štítné žlázy, a hladinu vlastního hormonu štítné žlázy thyroxinu. Výsledky vyšetření jsou k dispozici zpravidla do druhého pracovního dne. V případě odchylek v nálezu vám s nastavením správné léčby pomůže endokrinolog, specializovaný lékař na žlázy s vnitřní sekrecí.
Hlídáte si dostatečný příjem jodu?
Odborná spolupráce:
MUDr. Andrea Kačenková
Klinický biochemik, vedoucí sekce biochemie, hematologie a imunologie laboratoře Synlab České Budějovice.
Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.