K očkování posilující dávkou proti nemoci covid-19 se budou moci registrovat všichni lidé starší 18 let, pokud mají 5 měsíců od dokončeného očkování. Ministerstvo zdravotnictví avizovalo tento krok již dříve, koncem roku upřesnilo datum spuštění registrace, a to od 4. ledna 2022.
„Aktuální data z Velké Británie, Dánska a některých dalších zemí jednoznačně potvrdila, že posilovací dávka výrazně zvyšuje ochranu před vážným průběhem onemocnění způsobeným variantou omikron. Pro co nejrychlejší proočkování všech zájemců využijeme maxima dostupných kapacit,“ uvedlo ministerstvo s odkazem na data z konce prosince 2021.
Na svém webu také zveřejnilo leták, v němž prezentuje současné informace k 3. dávce vakcíny (tzv. booster):
Proč se nechat očkovat posilovací dávkou
Zvýšení ochrany před onemocněním covid-19, zejména před závažným průběhem a komplikacemi
Je prokázáno, že po očkování dochází po určité době k postupnému poklesu účinnosti ochrany, a tedy k vyšší pravděpodobnosti nákazy u očkovaného jedince. Tímto poklesem ochrany jsou nejvíce a dříve než ostatní ohroženy starší osoby a osoby s poruchou imunity nebo chronickým onemocněním (typické i pro jiná očkování). Posilovací dávka významně zvýší ochranu proti nákaze, a to intenzivněji a rychleji než předchozí dávky očkování.
Zvýšení ochrany před novými variantami koronaviru
Podání posilovací dávky velmi rychle posílí ochranu i proti novým variantám koronaviru (např. delta), které v době vývoje očkovacích látek nebyly známy, avšak aktuálně se ve světě šíří.
Hladina protilátek není ekvivalentem ochrany očkováním.
Komu se očkování posilovací dávkou doporučuje
- Primárně osobám s poruchou imunity, chronickým onemocněním a osobám starším třiceti let.
- Zdravotníkům a zaměstnancům v zařízeních sociální péče.
- Dostupné bude i pro osoby, které chtějí zvýšit svou ochranu proti onemocnění covid-19.
Jelikož délka ochrany po očkování se u každého člověka liší, nedokáže nikdo z nás s jistotou předvídat, jak dlouho je maximálně chráněn proti onemocnění covid-19. Jakmile je to pro danou skupinu osob možné, je využití přeočkování to nejlepší, co můžeme proti nákaze covid-19 udělat.
Jakou očkovací látkou se přeočkovává
Aktuálně schválené k přeočkování jsou tzv. mRNA očkovací látky (Spikevax od společnosti Moderna, Comirnaty od společnosti Pfizer&BioNTech), a to i pro osoby původně očkované jinou očkovací látkou. Tyto vakcíny se jeví jako nejvhodnější, a to jak pro jejich vysokou účinnost, tak i pro jejich snazší možnost úpravy ve vztahu k novým variantám koronaviru.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
Kombinace vakcín
Posilovací dávka se podává jako 3. dávka po očkování dokončeném vakcínami Comirnaty, Spikevax a Vaxzevria a jako druhá dávka po aplikaci látky Janssen (v případě vakcíny Janssen se doporučuje přeočkování už po 2 měsících). V tuto chvíli jsou výše uvedené dvě vakcíny (Spikevax – Moderna a Comirnaty – Pfizer&BioNTech) jediné povolené k přeočkování.
Je eventuálně možná i jejich kombinace, třeba pro případ nerovnoměrné distribuce vakcín v České republice. Jedná se zejména o situace, kdy zájemce o posilovací očkovací dávku nemá v blízkosti svého bydliště očkovací místo, které nabízí očkovací látku, kterou byl původně očkován. Ve znění rozhodnutí ministerstvo uvádí: „Pro posilovací dávku doporučujeme v případě mRNA vakcín použít stejnou mRNA vakcínu, jako byla použita pro základní schéma očkování. V situacích, kdy tato vakcína nebude dostupná, lze vzájemně mRNA vakcíny pro booster dávku zaměnit. Pro posilovací dávku u osob očkovaných vektorovou vakcínou se doporučuje aplikace jedné dávky mRNA vakcíny.“
Pro základní očkování je však stále preferovanou variantou očkování stejnou vakcínou.
Informace k očkování a registraci najdete na oficiální stránce Česko očkuje.