Podle údajů CZU loni každá česká rodina z lesa vynesla průměrně sedm kilogramů babek, klouzků a hřibů. Před deseti lety to bylo jen pět a půl kila. Za vzrůstajícím trendem mohou jistě výhodné finanční podmínky při výkupu hub (1kg hřibu dubového/550 Kč), ale docela určitě i vášeň pro tu nebeskou chuť. Češi jednoznačně houby milují, a dobře děláme. Houby totiž neobsahují tuky, mají tedy nízkou energetickou hodnotu, ale obsahují minerální látky, malé množství bílkovin a sacharidů, hodně vlákniny a hlavně vodu. Té v sobě mají skoro jako meloun, tedy až 90 %. V zažívacím traktu se nám proto dlouho nezdrží, takže nejsou nezdravé, i když obsahují jisté množství těžkých kovů a dalších látek.
Čtěte také: Plesnivé babky rakovinu nezpůsobí aneb nesmysly o houbách
Teplo, déšť, teplo, zrovna jako v posledních dnech nahrává vášnivým sběračům. Aktuálně ještě rostou hlavně letní druhy hub, hřibovité houby, holubinky, ryzce nebo závojenky. Jestli ale houby rozlišujete jen podle „proužků zespoda“ – to jsou ty nejedlé a podle „koleček zespoda“ – to jsou pro vás ty dobré, budete mít brzy po sběru. Podzimní dny už hřibům, babkám a klouzkům moc přát nebudou.
Houby podporují imunitu
Odpírat si houby ale nemusíte. Přijděte na chuť druhům neznámým, leč prověřeným a ještě si jimi ozdravte organismus. Léčivé houby totiž umí nastartovat imunitu před nastupující zimou. Odvanou deprese, únavu a zmírní průběh případného nachlazení. Potvrdit si to můžete hned se čtyřmi houbami.
Přečtěte si také: Léčivé houby koupíte v lékárně i bylinkářství
Reishi
Houba reishi, královna mezi houbami v pestrosti obsažených účinných látek, je ve světě známá především jako doplňující prostředek v průběhu léčby rakoviny. Mírní následky chemoterapie a pomáhá organismu nabrat síly po velkém fyzickém i psychickém vyčerpání. Proto je právem považována za nejúčinnější houbu v boji proti únavě. Reishi působí pozitivně také při snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi a je známá i svými protizánětlivými účinky.
Shii-take
„Významné účinky má také houba shii-take, jež je hodnotným zdrojem proteinů, draslíku a zinku, především v oblasti posilování imunity. Na posílení obranyschopnosti organismu se shii-take podílí zejména vysokým obsahem prospěšné látky lentinan, která eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitální infekční onemocnění. Houba obsahuje také eritadenin, který snižuje obsah cholesterolu v krevním séru a má antitrombotické účinky,“ láká nás k ochutnávce Ivan Jablonský, odborník na léčivé houby.
Přečtěte si dále: Houby jsou výborné do jídelníčku na hubnutí
Hericium
Další účinnou houbou je korálovec ježatý, neboli hericium. Mezi jeho silné stránky patří především blahodárné působení na záněty v oblasti zažívacího ústrojí a trávení. Poradí si nejen se žaludečními potížemi a vředy dvanáctníku, pozitivně stimuluje také nervovou soustavu, koncentruje pozornost a zlepšuje paměť.
Hnojník obecný
Naší pozornosti neunikl ani hnojník obecný. Obsahuje důležité bílkoviny, dvacet druhů aminokyselin a široké spektrum minerálních látek a vitaminů. Vynikající výsledky si připisuje především při snižování hladiny cukru v krvi. Používá se také pro úpravu vysokého cholesterolu v krvi a má příznivé účinky na krevní tlak.
Čtěte také: Houby rostou. Co s nimi, aby vydržely?