Muži, kteří se chystají počít dítě, by neměli brát tento lék na epilepsii, doporučují úřady

18. 1. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Evropské úřady rozšířily okruh preventivních opatření při užívání valproátu k léčbě epilepsie, migrény nebo bipolárních poruch. Valproát užívaný ženami má vliv na vývoj nenarozených dětí. Vše nasvědčuje tomu, že zdraví dítěte může negativně ovlivnit také jeho otec, jenž užívá léky krátce před otěhotněním partnerky.

Doporučení, že léky s účinnou látkou valproát nemají ženy užívat v těhotenství a krátce před ním, platí již deset let. Nově jej bezpečnostní výbor evropské lékové agentury (EMA) rozšířil i na muže. A to konkrétně na ty, kteří plánují založení rodiny.

Výsledky studie naznačují, že u dětí narozených mužům užívajícím valproát tři měsíce před početím může být zvýšené riziko neurovývojových poruch, uvádí EMA na webových stránkách.

Tabletami či roztoky s valproátem se léčí epilepsie, bipolární poruchy a migrény. Lékaři je předepisují také v ČR.

Riziko u otců nižší než u matek

Neurovývojovými poruchami jsou míněny problémy, jež se u dětí začínají projevovat v raném dětství a provází je celým životem. Jde o mentální retardaci, hyperaktivitu nebo poruchy autistického spektra, komunikace, pozornosti či hybnosti. Vykazuje je 30 až 40 procent dětí narozených ženám, jež v době těhotenství a krátce před ním užívaly léky s valproátem. 

Riziko poškození zdraví dětí je u otců užívajících valproát nižší než u matek, ale i u nich existuje. Údaje ukázaly, že přibližně pět ze sta dětí mělo neurovývojovou poruchu, když se narodilo otcům léčeným valproátem, ve srovnání s přibližně tři ze sta dětí, které se narodily otcům léčeným lamotriginem nebo levetiracetamem, uvádí EMA.

Topiramát užívaný k léčbě epilepsie či migrény škodí nenarozeným dětem Přečtěte si také:

Topiramát užívaný k léčbě epilepsie či migrény škodí nenarozeným dětem

Těhotenství plánujte, nedarujte sperma

Mužům úřad doporučuje, aby léčbu zahájil a řídil lékař se zkušeností s onemocněním, kvůli kterému musí lék užívat. Ten by také měl pravidelně přezkoumávat, zda je užívání valproátu skutečně nutné, a měl by pacienta seznámit s riziky jeho užívání, včetně negativního vlivu na nenarozené děti.

Muži, kteří užívají léky s valproátem, by také neměli darovat sperma. A to ani tři měsíce poté, kdy přestali léky užívat či jim je lékař nahradil léky s jinou účinnou látkou.

Muži a jejich partnerky by během léčby měli zvážit používání antikoncepce, a to i tři měsíce po vysazení léků. Pokud ji chtějí vysadit a plánují založení rodiny, měli by to probrat s lékaři. 

Naopak EMA nedoporučuje pacientům bez konzultace s lékařem valprotát vysazovat, a to ani při otěhotnění partnerky, neboť u nich může nastat zhoršení jejich zdravotního stavu.

Nejslavnější léky všech dob. Jakými dryáky se léčili naši předkové? Přečtěte si také:

Nejslavnější léky všech dob. Jakými dryáky se léčili naši předkové?

Doporučení, nikoliv zákaz léčby

Opatření lékový úřad vydává jako doporučující, neboť na základě jedné studie zatím není možné s jistotou říci, že zvýšené riziko vývojových vad u dětí je skutečně zapříčiněno právě valproátem. 

Limitem je také to, že studie se nezabývala rizikem u dětí, jejichž otcové přestali užívat valproát více než tři měsíce před početím.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).