Potíže, které dříve znamenaly neplodnost, umí lékaři vyřešit miniinvazivní operací

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Endometrióza, adenomyóza a myomy jsou jen některé z nemocí, kvůli kterým ženy v reprodukčním věku trpí bolestmi, a navíc často nemohou otěhotnět. Řešením může být operace, při správném načasování dá zákrok ženě i šanci na dítě. Onemocnění se ale ráda vracejí.

Podle lékařů ze Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) trápí nemoci ženských orgánů až každou třetí ženu v reprodukčním věku. Důležitá je včasná diagnóza, ta je ale například u endometriózy složitá.

Co se dozvíte v článku
  1. Polovina žen s endometriózou je neplodná
  2. Dvě stě operací ročně
  3. Adenomyózu je těžké odhalit
  4. Operace dává ženám šance na dítě
  5. Zákroky jdou provést miniinvazivně

Polovina žen s endometriózou je neplodná

Při této nemoci se buňky děložní sliznice dostávají i mimo děložní dutinu, vzniká zánět a jizevnatá, nemocná tkáň, která způsobuje potíže.

„Jde o poměrně heterogenní onemocnění, objevuje se na mnoha orgánech od nejméně závažných forem a nálezů s minimálním rizikem komplikací až po těžká orgánová postižení, jako jsou adenomyóza nebo hluboká infiltrující endometrióza. Těžší formy nemoci jsou spojené s pánevní bolestí, mimořádně bolestivou menstruací a silným krvácením. Polovina pacientek s endometriózou má problém spontánně otěhotnět, způsobuje tedy sterilitu,“ uvedl vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu endometriózy Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN Michael Fanta.

Dvě stě operací ročně

Jednou z žen, která kvůli endometrióze nemohla otěhotnět, byla i paní Helena. S manželem se o dítě pokoušeli několik let, ovšem neúspěšně. Pacientka navíc trpěla na silnou a trochu bolestivější menstruaci, kterou navíc vždy doprovázely zažívací obtíže. Nakonec podstoupila U Apolináře operaci, o tři měsíce později už spontánně otěhotněla a dnes má syna.

Endometrióza: Kdy je čas na operaci a kdy stačí hormony nebo léky? Přečtěte si také:

Endometrióza: Kdy je čas na operaci a kdy stačí hormony nebo léky?

Ukazuje se proto, jak důležité je správné načasování zákroku, endometrióza totiž patří mezi onemocnění, která se ráda vracejí. U Apolináře ročně odoperují přes dvě stě pacientek s endometriózou, koncentrují se zde ty nejtěžší případy. A jako jediné pracoviště v Praze a ve středních Čechách zde operují roboticky.

Adenomyózu je těžké odhalit

Adenomyóza, při které vrůstá výstelka děložní dutiny do děložní svaloviny, je nezhoubné onemocnění, její projevy ale velmi výrazně ovlivňují kvalitu života postižených žen. Doprovází ji bolestivá menstruace, a pokud je spojena i s hlubokou infiltrující endometriózou, může být spojena také s bolestivými pocity při stolici a při pohlavním styku. Nesprávně a nedostatečně léčená adenomyóza může ženu také připravit o možnost otěhotnět.

„Problém je, že toto onemocnění je často přehlížené, nedostatečně diagnostikované, ultrazvukově často přehlédnutelné, řada obvodních gynekologů ho podceňuje. Adenomyózou přitom trpí až třicet procent žen v reprodukčním věku a celosvětově je endometriózou a adenomyózou postiženo až 200 milionů žen,“ vysvětlila Kristýna Hlinecká, vedoucí lékařka lůžkového oddělení Minimálně invazivní chirurgie Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN.

Operace dává ženám šance na dítě

Adenomyóza se léčí často hlavně hormonálně, tím se ale řeší jen symptomy onemocnění. „Ženám s adenomyózou ve fertilním věku nabízíme operaci, při které odstraníme co nejvíc nemocné tkáně tak, aby dělohu šlo zrekonstruovat a žena mohla donosit miminko. Pokud má žena splněné své reprodukční plány, je řešením hormonální tělísko či odstranění dělohy,“ doplnila Hlinecká.

Po operaci lékaři ženám doporučují otěhotnět co nejdříve, aby se onemocnění mezitím nevrátilo nebo dále nerozšířilo. „Odoperovali jsme už okolo 50 žen. Po cytoredukční resekci adenomyózy otěhotní 50 až 60 procent žen, 80 procent z nich miminko úspěšně donosí, a to je v případě adenomyózy velké číslo,“ uzavřela lékařka.

Trpíte bolestivou menstruací?

Zákroky jdou provést miniinvazivně

Unikátní zákroky provádějí lékaři z VFN v naprosté většině případů miniinvazivně. „Ženám často ušetříme nadbytečné operační výkony, nebo naopak pacientky směřujeme k radikálním operacím, pokud začnou převažovat nádorová rizika. I náročné operace lze provést miniinvazivně, laparoskopicky či roboticky,“ řekl profesor Michal Mára, vedoucí Centra pro minimálně invazivní chirurgii Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN.

Ročně zdejší reprodukční chirurgové odoperují více než 1500 pacientek, přičemž sem směřují ženy z celé republiky i zahraničí, pacientky s komplikovanými potížemi sem odesílají také samy gynekologické ambulance a kliniky z celé republiky. 

Běžné medicínské omyly: Jak to je s lupáním kloubů, vejci či dětskou hyperaktivitou?

Pokud se jen trochu zajímáte o zdraví – a to byste měli – logicky musíte narážet i na spoustu nesmyslných doporučení a rad. A to jak těch, které se tváří zásadně, tak různých maličkostí, jako je třeba varování ohledně zadržování kýchání. Otestuje si, zda je snadné vás nachytat. 

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).