Kojení je nepřirozenější věcí, která existuje. Přesto se jí musí novopečená maminka naučit, zvláště pokud porodila poprvé. Může se setkat s různými potížemi.
Kdy začít kojit?
Kojit by žena měla začít ideálně hned porodu, nejlépe do půlhodiny. V této době je totiž u dítěte velice silný hledací a sací reflex i sekrece hormonů oxytocinu a prolaktinu. První mléko – kolostrum se tvoří sice v malém množství, ale výživově zcela bezpečně pokryje nároky dítěte. Během několika dnů dochází k nástupu laktace a maminka se postupně rozkojí tak, aby děťátko dobře prospívalo.
Podpora tvorby mateřského mléka
Mateřské mléko je složením jedinečné a pro výživu kojence svojí nutriční a imunologickou hodnotou naprosto nenahraditelné. Navíc je stále k dispozici, ve správné teplotě i množství. Pokud je to možné, měly by děti být výlučně kojeny do šestého měsíce a kojení by mělo pokračovat s postupným zaváděním dalších složek potravy minimálně do jednoho roku. Složení mateřského mléka přesně odpovídá měnícím se nárokům a potřebám novorozence a následně kojence.
Tvorbu mateřského mléka lze podpořit přírodními prostředky, například mrkví a dýní. Tyto druhy zeleniny by měly být důležitou složkou výživy těhotných žen a kojících matek, při chudokrevnosti i celkovém oslabení organismu.
Dušená mrkev / dýně
Potřebujeme: 2 velké mrkve nebo 4 lžíce nahrubo nastrouhané dýně, 2 lžíce panenského olivového oleje
Postup: Mrkev (dýni) nahrubo nastrouháme, pak ji opražíme na olivovém oleji, podlijeme trochou vody, dusíme doměkka a pak můžeme servírovat. Tento pokrm si dopřáváme 1× denně po dobu 6 týdnů.
Mrkvový šejk
Potřebujeme: 2 dl podmáslí, 1 dl čerstvé mrkvové šťávy
Postup: Přísady smícháme dohromady a vzniklý nápoj popíjíme během dne.
Na tvorbu a kvalitu mléka výborně působí také koření, jako například kmín, fenykl, anýz.
Čaj s kořením pro kojící maminky
Potřebujeme: půl lžičky kmínu, půl lžičky anýzu a půl lžičky fenyklu, 3 dl vroucí vody
Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj popíjíme 1× denně po dobu 2 měsíců.
Kojení a vůně rostlin
Při problémech s kojením si můžeme pomoci aromaterapií. V tomto období doporučuji následující éterické oleje – levanduli, bergamot, heřmánek, grapefruit, mandarinku, jasmín, růži, neroli, kakost, santal, eukalyptus, čajovník a ylang-ylang.
Pozor – kojící žena nesmí používat česnekový éterický olej a mátu. Na bradavky by se neměly nanášet žádné neředěné silice, špatně se umývají, mohly by se dostat do úst dítěte a způsobit podráždění.
Mezi rostliny, které podporují laktaci, patří kmín, kopr, fenykl. Používáme je k aromatizaci vzduchu nebo k jemným masážím prsou v tomto ředění – do 4 lžic mandlového oleje kápneme 3 kapky éterického oleje z fenyklu. Prsa před kojením se musí vždy pečlivě umýt.
Účinná pomoc při potížích s kojením
Hořec proti nadýmání
Kořen hořce žlutého pomáhá miminku s nadýmáním a podporuje tvorbu vysoce kvalitního mateřského mléka. Doporučené užívání: po dobu 6 týdnů 3× denně spolkneme kousek kořene (0,5 cm x 0,5 cm) a zapijeme ho 3 dl vlažné vody. Kořen této léčivky se rovněž osvědčil u tzv. tříměsíčních kolik miminek. Jeho účinné látky proniknou přes mléko k děťátku a pomáhají mu s trávením.
Tip: Všechny uvedené nápoje a bylinky můžeme užívat a popíjet souběžně.
Mastitida (zánět prsní žlázy)
Objeví-li se bolestivé příznaky mastitidy, je možné použít k masáži kakost, fenykl či růži (do 4 lžic mandlového oleje přidáme 3 kapky příslušného éterického oleje). Při mastitidě se objevuje i vysoká horečka a zimnice. Dříve, než si necháte předepsat od lékaře antibiotika, vyzkoušejte tvarohový zábal a tinkturu z lichořeřišnice (dá se běžně koupit v lékárně či bylinkářství). Užívá se 5× denně 30 kapek po dobu 10 dní a spolehlově zabírá.
Tvarohový zábal uleví od bolesti prsu
Tento druh zábalu můžeme používat při zánětech všeho druhu. Tvaroh během svého působení zahájí proces mléčného kvašení, čímž začne pohlcovat zánětlivé látky, zmírní otok, povzbudí prokrvení.
Tvarohový zábal na bolesti prsou
Připravíme si ho tak, že 1 bal. netučného tvarohu natřeme asi v 0,5 centimetrové vrstvě na lněný nebo bavlněný šátek, ten zabalíme a položíme na prsa tak, aby mezi pokožkou a tvarohem byla jen 1 vrstva šátku. Nakonec ještě upevníme například šálou. Vše necháme 2 hodiny účinkovat. Provádíme 2× denně po dobu 4 dnů.
Tip: Zkušená laktační poradkyně doporučuje používat pouze měkký tvaroh v alobalu. Před tvarohem z vaničky dokonce varuje, více:
Ragády bradavek
Tyto bolestivé trhlinky trápí většinou prvorodičky. Vyhojit je pomůže potírání bradavek dýňovým olejem po každém kojení. Před kojením prsa pečlivě umyjeme.
Plísně
Při kojení také může maminky trápit neustálé svědění bradavek a dvorců způsobené kvasinkovou infekcí. Poznáme ho podle toho, že je kůže červená, lesklá a olupuje se. Na tyto potíže pomůže střídavé potírání bradavek lichořeřišnicovou tinkturou a dýňovým olejem, nejlépe po každém kojení. Stejně jako v předchozích případech je důležité před kojením prsa pečlivě umýt.
Čtěte dále: Bylinky usnadní přípravu na porod i jeho průběh
Kojení poskytuje miminku jeho základní potřeby bezpečí a přijetí, je tedy významným činitelem formování správného vývoje. Kojení je nejlepším vkladem do života, který může žena svému dítěti dát.