jak může někdo považovat pitnou vodu za potravinu, když o ní rozbory zveřejňují jenom jednou měsíčně ? Co takhle šarže ? Střídají se třeba i několikrát denně... Není tahle kontrola přísnější ??? To mi hlava nebere. Zkusím se zeptat v restauraci, zda mají certifikát a aktuální rozbor...
No tak je asi na jednu stranu pravda, že když mi v restauraci donesou lahev vody, můžu si na ní přečíst, co v ní je. Pochybuju, že kdybych se zeptala, jaké složení má ta kohoutková, bude mi schopen číšník opdovědět :)
Ale třeba se pletu.
O zbytcích léků atd. se diskutuje hodně, to je fakt. Ale.. osobně nemyslim, že by to byla až tak ohraná písnička.
Podle mě je určitě třeba na tohle upozorňovat, za prvý se neví, jaký to může mít dopady na člověka a za druhý si možná alespoň někteří z nás uvědomí, že třeba jen to, že spláchnou prošlej ibalgin do wc, se někde zkrátka musí odrazit :/
Proč dává prostor jenom vodárnám a názory dalších "provozovatelů vodovodního řadu" zjišťuje ???? Proč nechce vysvětlení přímo po autorce tiskové zprávy ? Na mne tisková zpráva komory působí seriozně, ale možná je to proto, že si dokážu spoustu věcí najít na internetu, vím, co je EFSA atáááák :)
Nejde samozřejmě o nic jiného než o špinavé PR potravinářských výrobců, za kterým stojí komunikační agentury se svými řadami studovaných a zkouřených kreativců.
Poprvé to tuším spustili v USA. Moc se mi líbilo tohle reaktivní video:
http://www.youtube.com/watch?v=HCkmY3YOxCw
Již před 4-5 lety prosákly mezi odbornou nezávislou veřejnost zjevné snahy potravinářských výrobců o trvalé a systematické mediální "prasení" kohoutkové vody. Kazí totiž byznys "šmejdům" nebo jak jsou dnes piopulárně nazýváni ti, kteří si podobné označení zaslouží.
Dozvědel jsem se tenkrát návrhy několik reklamních kampaní proti kohoutkové vodě a bylo mi z těch "top-motivů" úplně špatně. Domníval jsem se, že mnohé, byly tak idiotské, že nikdy nebyly objednatelem potvrzeny a realizovány, až mi naši studenti při přednáškách uváděli opak, že se s tím už někde v médiích setkali. Uvedu zde pouze jeden návrh nějakého reklamního vypitce, který zaplatil nějaký šmejd.
KOZATÍ PRODEJCI KAPŘÍKŮ
Nějakou náhodou se zjistí, že předvánočním prodejcům kapříků (hochům s pěknou vazbou) rosotou 1 (2?) nadra. Média se začnou zabývat příběhem kozatých kluků a jako náhodou se zjistí, že to asi bude tím, jak si pořád máchají ruce ve vodě (kohoutkové vodě), ze které jim do těla prostupují - co jiného než ženské pohlavní hormony estrogeny. - Chcete být kozatým klukem? No tak si pijte kohoutkovou vodu!
Dle mého názoru je tohle už trestný čin a nikoliv pouze nelegální skrytá a klamavá reklama.
Nicméně se mi líbí tady tahle diskuse, ve které už zase vidím nejméně tři reklamní agenty, jak nám tady simulují nezávislé názory čtenářů na obsah článku.
Věřím, že už je vidíte také...
Souhlasim, sam jsem nejaky ten patek zpet zjistoval naroky na dodavku/cisteni "kohoutkove" vody vs balene, a cca dva roky zpet zde byla "kohoutkova" voda celkem pod lupou. Balena voda mela ze sve pozice "jemnejsi" pravidla. Ze by se za dva roky tolik moc zmenilo?
Spis bych tu videl souvislost s:
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2122-sef-nestle-voda-neni-lidskym-pravem-mela-by-se-prvatizovat
Nechápu ty, co si kupují balenou vodu ....
Dokument na youtube znám také dlouho a perfektně vystihuje podstatu věci - často je balená voda stočená voda z kohoutku, jen je tam třeba delší dobu ;)
Já sice mám to štěstí, že jsem vyrůstal na vesnici, kde jsme měli vlastní studnu - čerstvou a kvalitní vodu a teď bydlím v menším městě, opět ale s vlastní studnou, tak nejsme závislí na městské vodě .. Ale v práci piju vodu z kohoutku běžně, už cca 2 roky a jsem v pohodě, teda, až na ty C prsa, pochopitelně ;) :D :D
Nejlepší balená voda je doma natočená ;)
Tohle mají docela dobře vyřešené v USA - sice si potrpí na balené vody, ale v popiskách se obvykle korektně rozlišuje voda z "municipal source", čili s trochou nadsázky ta kohoutková, pak vylepšená "přečištěná" (obvykle osmoticky) a pak nějaké skutečně pramenité s udáním původu. Člověk si prostě může vybrat a obvykle jsem to viděl na první pohled na etiketu, nebyla to nějaká pidipísmenka v hloubi popisu.
U nás je to bohužel jasné daleko méně, zejména u vod prodávaných pod privátními značkami hypermarketů. I z toho důvodu balenou vodu nekupuji prakticky vůbec...
Tak ono i u nás je tohle ošetřené – na každé lahvi vody přece najdete údaj o tom, odkud pochází (z jakého pramene v jaké oblasti) a máte tam k tomu i napsáno, jestli je to voda minerální, pramenitá, kojenecká nebo pitná. Když nechcete pít vodu stočenou z kohoutku, tak je celkem jasný, že si nekoupím tu „no name“ s označením pitná s cenou 4 koruny za lahev. Na každý druh té balené vody se vztahují jiné limity, pokud vím – třeba kojenecká je má úplně nejpřísnější. A naopak kohoutková nejmírnější – třeba co se dusičnanů týče, rozhodně jich může obsahovat mnohem víc než kojenecká nebo pramenitá.
No nevím - opravdu si nevybavuji, že bych na nějaké balené vodě v ČR viděl natvrdo napsané "z veřejného zdroje" a nejsem si ani moc jistý s tím, že se udává původ povinně, podle mě tohle udávaí spíš výrobci jako Dobrá voda jako reklamu.
Se udaným obsahem různých látek souhlas, ale například to značení už je klasické mlžení. Například jsem se jako otec tří dětí poučil, že kojenecká voda opravdu není to samé jako voda k přípravě kojenecké stravy :-)
No, tak "stočeno z kohoutku" si na etiketu asi opravdu nikdo nedá :))
Myslím, že povinně se musí psát zdroj a lokalita u pramenité, kojenecké a minerální (ty totiž musí být z těch podzemních zdrojů) a právě ne u té pitné. Takže když na ní o původu není napsáno nic, asi si člověk může domyslet, odkud pochází :)
Vcelku by mě zajímalo, jak to myslela autorka s tím bojem Davida proti Goliášovi :-) Jakože.. kdo je kdo? Dle vyznění článku je Goliáš asi balená, ale zase když uvážim zisky světového kolosu Veolie (a nesutálý zdražování vodnýho a stočného) apod., tak mi teda jako bezbranný David vážně nepřipadá :-)
A dokázala byste Leo odpovědět,
kolik % kohoutkové vody se vlastně spotřebuje pitím, a kolik všemi ostatními jinými způsoby spotřeby pitné vody? Pokud to dokážete, možná zjistíte, že kolos Veolie naše pití kohoutkové vody ani tak moc nezajímá. Ti radši spustí kampaň za normální koupání "normálních lidí" třikrát denně, protože mužům více smrdí nohy (najde se vědecký důkaz), a ženám to dnes více vadí. Nebo ženy bez myčky na nádobí v domácnosti společesnky nějak zdehonestují. Třeba jako dinosauřice 21. století, které jen hloupě ztrácejí čas mytím nádobí, který přece tak strašně potřebují jejich děti a manželé.
Bojem Davida proti Goliášovi myslela kolegyně samozřejmě boj občanských iniciativ proti nápojovému průmyslu, když vodárenský průmysl bude mít k "boji" motivaci pouze v rozsahu nezbytně nutné obrany a víc nepotřebuje.
Nakonec se možná od paní Čepelíkové dozvíme, že když nám občas teče hnědá voda z kohoutku, tak to že vodárny přidaly trochu železa, aby přilepšily naší populaci :) Na takovou kohoutkovou by se pak i hodilo možná nějaké to zdravotní tvrzení a být Veolií, tak účtuju příplatek :)
Nakonec se možná od paní Čepelíkové dozvíme, že když nám občas teče hnědá voda z kohoutku, tak to že vodárny přidaly trochu železa, aby přilepšily naší populaci :) Na takovou kohoutkovou by se pak i hodilo možná nějaké to zdravotní tvrzení a být Veolií, tak účtuju příplatek :)
a přečetl sis Dane aspoň jednu z obou vyhlášek, které tuhle problematiku upravují nebo jenom šíříš poplašnou zprávu ??? Zkus si je vygůglit, porovnej množství odběrů (fakt to není jednoduchá matematika), jo a taky mrkni na to, jak je vůbec definovaná potravina... třeba se něco přiučíš ;)
Neznáte někdo náhodou výsledky nějakého testu, který porovnával vodu získanou přes filtry (Maxtra, Evolve, Tesco noname - ten by mne kvůli ceně zajímal extra, atd.)? Díky za odkaz či informaci.
P.S.
Mimochodem, pít vodu z kohoutku a filtrovanou je opravdu rozdíl. Tvrdím to nejen já, ale i moje kytičky.
Pitná voda se stává potravinou v okamžiku kdy ji někdo jako potravinu použije, ať už samotnou k přímé spotřebě nebo jako složku při výrobě jiných potravin. Právě proto musí výrobce zajistit parametry vody pitné. Vyplývá to z nařízení č. 178/2002, článek 2, Definice potraviny.
Chyba v textu: Orgány OCHRANY veřejného zdraví.
a moje žena i máma celý život také (ta se dožila ve zdraví 90). Piju, když mám žízeň, celkový objem vypité vody neměřím obecně doporučovanými dvěma a půl litry denně; prostě je to každý den trochu jinak. To jiné je to s kuřaty: máme nedaleko fabriku na jejich zpracování a všechny ženy, které tuto práci dělají 6, 7 a více let, mají krásná prsa velikosti cca 6. Je to zcela evidentně častou konzumací hormonálně vyhnaného kuřecího masa, (nízká cena pro zaměstnance, dřív býval dokonce příděl zdarma). Doporučuji nebát se kohoutku, zato kuřata konzumovat méně často!
No, nebude asi náhodou to, že na webu Potravinářské komory je seznam jejích členů přístupný pouze jejím členům...
Lecos ale ozřejmí stanovy:
Hlavní činností PK ČR je:
Z tohoto výčtu je jasně vidět, že PK nikdy nemůže bránit zájmy vodárenských firem a vždy bude kopat za výrobce balené vody a dělat jim PR zaštítěné napohled nezávislou institucí. Ve skutečnosti jen lobistickou organizací.
Hele Míro, než začneš šířit takovýhle nesmysly, tak se nauč používat internet a osvoj si základní pojmy. Seznam členů tam je - http://www.foodnet.cz/slozka/?jmeno=%C4%8Clensk%C3%BD+list+Potravin%C3%A1%C5%99sk%C3%A9+komory+%C4%8CR&id=238. A kupodivu nemusíš mít ani heslo, stačí průměrná znalost...
A z logiky věci - když si ho založili členové, tak asi bude hájit jejich zájmy, ne ? Takových tady běhá. Třeba SOCR, AHCR apod.
Nazdar Noname,
máš pravdu - já jsem se na stránce "Seznam členů" snažil dostat do kategorií "Společnosti", a "Přidružení členové" - a ty jsou zamčené. Na ten první jsem nekliknul. Když se na to znovu dívám, tak první řádek mi přišel jako titulek a ten zbytek kategorie členů. Moje chyba.
A k tomu zaměření - ano, z logiky věci to tak je. Ale protože znám spoustu lidí, kteří se nad takovýmito souvislostmi nezamýšlí, myslím že není na škodu to připomenout. On termín "Potravinářská komora" lidem zní o dost jinak něž "zástupci výrobců balené vody"...
Všechny vstupy z Potravinářksé komory se zde objevují pod doménou tnet.cz a občas jinými. Nějaký lobbistický moula, který je jednou "zdravotník", jednou "právník", jednou "noname" dělá zase ssvým plátcům jednou medvědí službu evidentní skrytou reklamou. Jako právník by tomu měl rozumět a označovat své vstupy povinně nápisem "reklama".
Preferuju kohoutkovou, pokud mi doma projde přímo mým filtrem o kterém vím, jaká voda z něj teče...U klasické kohoutkové jsou sice pravidelné kontroly super (ale doma mi ji nikdo kontrolovat nechodí).Druha věc je, jestli nahodu ty kritéria pro vodárny nejsou v Čechách moc mírné, v porovnání se zahraničím....Balenou vodu bych vůbec nerozebírala, většinou je to stejně kohoutková voda, pouze dooznačená šarží, navíc skladovaná v podmínkách, které nikdo nekontroluje..
takže- pořídit si filtr, nechat si udělatrozbor filtrované vody a pít zdravě:)
Pokud se chcete vyhnout ženským hormonům, pak se především musíte vyhnout PET lahvím, protože ty se vyrábějí z bisfenolů, které napodobují funkci ženských hormonů. Je to známo už dlouho, ale nikdo s tím nic nedělá a všichni se tváří jako že nic. Tohle vám potvrdí každý chemik.
O hormonech v kohoutkové vodě nic nevím, ale zdá se mi to nepravděpodobné, spíš bych řekl že si to prostě někdo popletl (nebo je za tím ten lobbing...).
Jinak kvalita vody z kohoutku je v různých částech republiky různá. Většinou se markantně zhorší po privatizaci...a cena stoupne samozřejmě. Veolia je všeobecně známá tím že někoho podmázne a zprivatizuje vodovody na kterých pak vydělává, dělá to takhle po celém světě ne jen u nás, takže s tím má spoustu zkušeností. Mafie tohodle druhu rozhodně nepodceňovat...V Paříži je už vyhnali, ale tady u nás by to bylo "příliš socialistické" takže si budeme muset na takovéhle věci ještě počkat.
Teda paní Čepelíková, když Váš článek čtu, nemohu se zbavit dojmu silné lobby z Vaší strany ve prospěch vodáren Veolia. Paní Stolcovou, kterou opravdu dlouhou dobu znám, at po stránce osobní či profesní a vážím si jí, si nezaslouží takové invektivy, kterých jste se vůči její osobě zde dopustila. Je hodně ekologicky smýšlející člověk s vysokými morálními hodnotami. Navíc její způsob vyjadřování je naprosto odlišný, než je v této zprávě. Zřejmě Vám nedošlo, že je zaměstnankyní a je jistě podřízena nějakému vedení! A že tato zpráva není její osobní názor, ale názor té komory. Dívám se, že zpráva vyšla krátce po jejím nastoupení do funkce, pochybuji, že by zrovna paní Stolcová byla člověkem, který na sebe rád upozorňuje. A co se týče vody, tak je na lidech, aby si vybrali, protože ve velkých městech je možná kvalita vody dobrá (myšleno ta, co teče z kohoutku), ale v malých obcích je to děs... jenže o tom se moc nemluví a nepíše!