Takýchto článkov som už čítal tucty. Scenár je vždy podobný: Vyvolať neurčité obavy voči výživovým doplnkom, apelovať na pestrú stravu, a na "vyskúšanosť a vedeckú preukázanosť" chemických liekov.
Je pritom dokázané, že súčasné plodiny majú už podstatne nižšiu výživovú hodnotu než pred 30-timi rokmi, a štúdie preukázali v bežnej európskej populácii rôzne deficity.
Pokiaľ ide o preukázanosť zdravotných výrokov a EFSA, oni stanovili kritériá tak, že môžu odmietnuť ako "nepreukázané" takmer čokoľvek. Úsmevnou perličkou bol spor o jednu balenú vodu, ktorá údajne "predchádza dehydratácii" - súdruhovia sa štorcovali, že k tomu nie je dostatok vedeckých dôkazov.
O škandáloch s vyfabrikovanými štúdiami na chemické lieky škoda hovoriť. Niektoré nielenže nemali ani len účinok na úrovni placebo, ale boli aj značne zdraviu škodlivé. Tak to už naozaj radšej vitamín C.
ano, ale pravda je, že je lepší dát více za kvalitní potraviny než se pak honit za potravinovými doplňky, business je zde trojí: vydělat na ošizení potravin (málo hnojiva, zvětšování plodů, nezralost, skladování), vydělat na potravinových doplňcích, doplňující, to co v potravině chybělo, ale chybět nemělo a léky léčící následky takového života. Řešení je úplně jinde a sice v přísné regulaci v oblasti kvality potravin a to s důrazem i na jejich výživnou hodnotu a návratu k tradičnímu zemědělství = více přirozených hnojiv, méně chemie a pesticidů, méně náhražek ve výrobcích (=méně babiše)..
že ta voda předchází dehydrataci byste opravdu musel prokázat, soudruzi možná nebyli tak hloupí jak se na první poled může zdát, ono jde totiž o to, dehydrataci KDY? šlo by to vykládat i tak, že pokud se napiju této konkrétní vody, tak vydržím bez vody déle než když vypiju stejné množství necertifikované vody..
Ono asi i méně Havla v článcích. Ten pán, ač znalosti zcela jistě má, se buďto v poslední době pomátl na rozumu, nebo se docela (jako zřejmě osoba známá - hahaha) sprostě nechal koupit.
Pokud snad myslí, že je třeba (v různých oblastech, to nemluvím jen o tomto zbytečném článku) trochu přehánět a zjednodušovat na maximum, aby jeho ovlivnění fungovalo... Zvolil podle mne naprosto nevhodnou cestu.
Není to první mizerný a pochybný článek na Vitalii (myslím od něj, Vitalie je plná mizerných a zbytečných článků, informacemi to nazvat nelze). U mne je však tohle a článek o "CZ" mase, ten poslední článke který jsem od pana Havla začal číst.
Ať se radši vrátí k houbám a dalším neškodným věcem, tyto články byly dobré a nešlo v nich za nic lobovat ani lidi motivovat k nějakému způsobu chování, nebo cokoli obhajovat. Nepotřebujem říkat co je správné a jak to má být.
Souhlasím. Tento článek pana Havla je silně manipulativní. Nežádoucí účinky ukazují, že i mnohé léky mohou být velmi nebezpečné. Mají i různé vedlejší efekty, mnohé poškozují játra. Tak s časem vznikají nové a nové potíže.
Četl jsem kdysi studie o testování účinnosti léků, a ty mě zaujaly. Počet testovaných stačí kolem 40-ti osob, za účinnou bývá považována i velmi malá "převaha" prokázaného léčivého působení.
A tak jsem začal víc věřit na placebo efekt, než na některá léčiva a spoustu léků jsem prostě najednou vysadil. "A pak žil spokojeně a bez nemocí".
Mnohem víc je to v životním stylu, celkové spokojenosti a úspěšnosti. Organismus se dokáže léčit, je-li v pohedě a bez stresů. Proto mi snahy ubrat peníze a jistoty postiženým a důchodcům připadají jako likvidační. A potravní doplnky mohou mít velmi důležitou funkci - beru ty pilulky (vitamíny) na posílení "čehokoli" a tak jsem víc v klidu a pohodě. Takové berličky.