Potraviny nevhodné před spaním: vedou k horšímu spánku a tloustnutí

27. 12. 2016

Sdílet

Místo toho, aby odpočívalo, zpracovává naše tělo potraviny, které jsme do něj na noc nacpali. Špatný spánek a zvětšení tukových zásob – takový je důsledek konzumace nevhodných potravin před spaním. Pokud si navíc dopřejete jídla plná soli, napomůžete i ke zvýšení krevního tlaku a otokům.

Celer, těstoviny, cereálie, „ostrá“ jídla… Pojďme se s výživovou poradkyní Štěpánkou Štěpánovou podívat na ty potraviny, které byste určitě neměli konzumovat těsně před spaním.

Kdy jíst naposledy před spaním

O večeři a o tom, jak by měla správně vypadat a v kolik hodin bychom ji měli a neměli jíst, koluje řada názorů a mýtů. Velmi rozšířeným tvrzením je, že po sedmnácté hodině už bychom neměli večeřet. Co je tedy na páté hodině odpolední tak „magického“? A je na tom něco pravdy?

„Pokud jdete spát v osm večer, pak je pro vás večeře v sedmnáct hodin plně opodstatněná. Rozhodně nedoporučujeme uléhat s prázdným a hlady kručícím žaludkem. Pokud cítíte hlad, můžete si dopřát jako druhou večeři malý talíř zeleniny,“ říká Štěpánka Štěpánová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE. Doba posledního jídla tedy závisí na tom, kdy chodíme spát. Tvrzení, že se večer už nesmí jíst, je jedním z deseti nejčastějších mýtů o tloustnutí.

„Výživové doporučení zní, že bychom měli večeřet zhruba tři až čtyři hodiny před spaním,“ doplňuje poradkyně.

A samozřejmě není také důležité jen to, kdy jíme, ale co jíme. Jak by měla taková doporučená večeře vypadat? „Správná porce večeře by měla obsahovat třetinu kvalitní bílkoviny (libové maso, rybu, vajíčko, z rostlinných bílkovin pak například seitan, tofu, tempeh), ze třetiny porci zeleniny (syrové či tepelně upravené) a třetinu sacharidů (brambor, žitný chléb, celozrnné těstoviny, rýže basmati, kuskus, bulgur, cizrna apod.).“

Některá jídla mohou být v průběhu dne běžně stravitelná a tělo si s nimi poradí. Ovšem na večeři už bychom se jistým potravinám a pokrmům měli vyhnout. Které to jsou?

Potraviny nevhodné před spaním

Hořká čokoláda

Obecně platí, že zdravější je hořká čokoláda oproti mléčné. Nicméně výživové doporučení Štěpánky Štěpánové zní, že si můžete dát maximálně dvě kostičky kvalitní hořké čokolády. „Hořká čokoláda není vhodná před spaním proto, že obsahuje tuk, bílý cukr a velké množství energie, které už nespálíme, a začne se nám ukládat ve formě tuku. Navíc obsahuje i kofein a látku zvanou theobromin, což jsou stimulanty, které narušují kvalitu spánku,“ objasňuje výživová poradkyně.

Ostrá, kořeněná jídla

Různé druhy koření stimulují a povzbuzují trávení, takže vyžadují od organismu daleko větší spolupráci. Z tohoto důvodu není vhodné konzumovat takto kořeněné pokrmy před spánkem. „Místo toho, aby se naše trávení zklidnilo, narušíme ho ostře kořeněným jídlem. Takové druhy jídla mohou způsobit zvýšení tělesné teploty a neklid.“

Těstoviny

Večeře na italský způsob? „Proč ne,“ řeknete si… Podle výživové poradkyně jsou však těstoviny bohaté na sacharidy a jejich konzumace před spaním tedy vhodná není. „Trávení těstovin je už v klidovém režimu a výdej energie minimální, proto konzumace těstovin v pozdních hodinách přispívá k tvorbě tukových zásob.“

Celer

Ano, vidíte správně. Celer je zajisté zdravou zeleninou, bohatou na nejrůznější látky, nicméně zrovna před spaním jej nelze doporučit. „Celer obsahuje veliké množství vlákniny, která se pak složitěji tráví a může se tím narušovat kvalita spánku. Dále působí močopudně a může se stát, že naruší spánek častějším močením.“

Zmrzlina

K čemu vede večerní mlsání zmrzliny? Kromě tukových zásob třeba i k tomu, že se vám nebude chtít večer spát! „Zmrzlina vám dodá velké množství jednoduchého cukru, který vám bude oddalovat potřebu spánku a vedlejším efektem je ukládání nespálené energie do zásobního tuku,“ vysvětluje výživová poradkyně.

Luštěniny, zejména fazole

Na oběd určitě ano, ale na večeři raději ne. „Obsahují velké množství vlákniny a antinutričních látek. Jsou pro náš organismus velmi náročné na zpracování. V době, kdy naopak náš trávicí trakt vyžaduje odpočinek, tyto potraviny určitě vynechejte.“

Česnek

Obsahuje hodně zdravých látek, ale jeho konzumace před spánkem může zvýšit riziko pálení žáhy.

Vejce (a už vůbec ne se slaninou)

Vejce na nejrůznější způsoby je v Česku poměrně rozšířená večeře. Pozor však na rozumnou míru, jinak vám může být těžko. „Pokud si dáte u večeře jedno vajíčko např. do zeleninového salátu, nebude to taková zátěž, ale pokud byste si dali vajec několik, a ještě je navíc zkombinovali se slaninou, která je plná tuku, tak si zaděláváte na bezesnou noc, a navíc na bonus v podobě zvětšení objemu tukových zásob.“

Cereálie

Honí vás mlsná a večer u televize uzobáváte cereálie v domnění, že jde o zdravou alternativu? Chyba. „Cereálie jsou druh potraviny určený především pro snídaně. Jejich složení tomu odpovídá. Obsahují větší množství sacharidů, na večeři jsou proto velice nevhodné.“

Cukrovinky

Různé pamlsky nelze do jídelníčku doporučit vůbec, nicméně kdo si občas něco sladkého nedá, že…

„Pokud si je dopřejeme, tak pokud možno buď hned u snídaně, nebo před fyzickou aktivitou. Nedoporučují se už po čtrnácté hodině, natož před spánkem, kdy se veškeré kalorie uloží do tukových zásob a naruší i kvalitu spánku.“

Slané tyčinky a chipsy

„To, že tyto potraviny jsou kalorická bomba plná nezdravých tuků, často i éček a soli, ví určitě každý. Opět to patří do kategorie pochutin, které bychom měli konzumovat spíše výjimečně. Jinak vás čeká nejen horší spánek, ale i zvětšení tukových zásob a díky soli zvýšení krevního tlaku a nepříjemné otoky.“

Smažená jídla

Smažené pokrmy jsou nasáklé tukem a tím jsou náročné na trávení a kaloricky bohaté. „Efekt opět nastane v podobě horšího spánku, ale tělo bude unavené z náročné práce na zpracování takových jídel a budete rychle přibývat na váze.“

Červené maso

„Všeobecně maso je potravina velice náročná na trávení, které může někdy trvat až sedm hodin. A právě červený druh masa je na trávení nejnáročnější. Pokud nechcete vaše tělo večer tak vyčerpávat, snažte se toho vyvarovat. Vhodnou variantou je ryba, mořské plody a pak rostlinné bílkoviny,“ říká Štěpánka Štěpánová.

Příliš mnoho ovoce

Většina lidí si myslí, že mísa plná ovoce je k večeři skvělý nápad, protože ovoce je přece zdravé…

„Pokud si dáte po večeři dezert ve formě jednoho kousku ovoce, určitě tím nic nezkazíte, pokud zrovna nejste ve fázi hubnutí, kdy se večer ovoce nedoporučuje. Pozor však na množství, protože i ovoce obsahuje ‚rychlé‘ cukry a vlákninu. Pokud by ovoce bylo ve větším množství před spaním, bude muset vaše trávení pracovat na plné obrátky a nespálí ani tak velké množství cukru. Ale třeba kousek banánu před spaním naopak podpoří kvalitu spánku, obsahuje totiž tryptofan, což je látka podporující spánek.“

Másla ze semínek a ořechů

„Ačkoli ořechy obsahují hodně prospěšných látek, tak zároveň také velké množství tuků, i když ‚zdravých‘, a tím i velké množství energie. Proto bychom se jejich konzumaci před spaním měli vyhnout, jsou totiž velmi náročné na trávení.“

Káva

Jestliže se chcete dobře vyspat, měli byste se popíjení kávy ve večerních hodinách vyvarovat.

„Káva obsahuje kofein a patří mezi stimulanty. Dodává energii a působí i močopudně. Pokud má někdo problémy s usínáním, kávu by si měl dopřát raději jen v dopoledních hodinách,“ doporučuje výživová poradkyně.

Alkohol

Většina lidí pije alkohol, jak jinak, než právě večer. Nese to s sebou však řadu negativ…

„Sice někdo může tvrdit, že po sklence vína nebo něčeho tvrdšího lépe usíná, ale je to jen subjektivní pocit. Vaše tělo vnímá alkohol jako jed a játra se zaktivují do pohotovosti, aby jej odbouraly. Alkohol navíc narušuje fáze spánku, odvodňuje a vy se tak budete v noci častěji budit.“

Voda

„Čistá voda bez příchuti a bez bublinek by měla být základem našeho pitného režimu. Pít bychom měli pravidelně a během dne vypít minimálně jeden a půl litru.“ Výživová poradkyně však upozorňuje na nešvar v podobě dohánění pitného režimu večer. „Pokud jste málo pili přes den, nesnažte se pak večer do sebe ‚nalít‘ třeba celý litr. Hlavně ne před spánkem, kdy ledviny už zhruba po osmnácté hodině začínají odpočívat, proto bychom je neměli tolik zatěžovat velkým množstvím vody. V noci byste pak museli často vstávat na toaletu a mohli byste se i probudit s nepříjemnými otoky na těle i v obličeji.“


Odborná spolupráce:

Štěpánka Štěpánová

Hlavní výživová poradkyně Naturhouse, www.naturhouse-cz.cz

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).