Dětské zoubky – co ovlivníte v raném dětství?
Hlídejte především zlozvyky, které vedou k ortodontickým vadám:
- nejčastější je dumlání palce
- užívání dudlíku u dětí starších 3 let
- dýchání ústy
Dokonale dodržujte ústní hygienu – pokud se přeci jen dočasné zuby zkazí, je nutné je co nejdřív opravit. Když se správná doba pro opravu promešká, často se musí dočasné zuby vytrhnout. Předčasné extrakce mléčných zubů obvykle vedou ke složitějším nápravám ve stálém chrupu a dost často i k nutnosti extrahovat některé stálé zuby.
Konzistence přijímané potravy – má vliv na vývoj čelistí, včas tedy začínejte podávat potravu s kousky, ne jen mixovanou (konzultujte s pediatrem).
Od stomatologa ke specialistovi
Od mléčného chrupu ke stálému je poměrně dlouhá cesta, zuby se začínají měnit kolem šestého roku života, kompletní stálý chrup máme kolem 12.–13. roku věku („osmičky“ jsou záležitost individuální, někdo je nemá vůbec).
Stomatolog by měl v šesti letech věku dítěte na preventivní prohlídce zhotovit rentgenový snímek. Ten odhalí, zda jsou založeny všechny stálé zuby, nejsou přítomné nadpočetné zuby a další možné patologické jevy. Ze snímku se dá zjistit i směr prořezávání jednotlivých zubů a je výchozím bodem pro doporučení návštěvy ortodoncie.
Pokud ale není přítomný zlozvyk způsobující vadu skusu, není nutná konzultace u ortodontisty dřív než v 8 letech.
Hledejte kvalitní péči
- Specialistů v oboru ortodoncie je málo, záleží ale na regionu – např. Praha je pokrytá dostatečně, okrajové části republiky méně.
- Vyplatí se hledat kvalitního ortodontistu i za cenu dojíždění. To, jak se podaří úsměv srovnat, bude provázet vašeho potomka celý život.
- Ortodontistu vám může doporučit váš zubní lékař nebo pátrejte na internetu – najdete zkušenosti ostatních pacientů, webové stránky ortodontistů, kde se dovíte mnoho informací o rovnátkách, ale i o cenách nabízené péče.
První návštěva neznamená rovnátka
- Při první návštěvě specialista celkově vyhodnotí vývoj chrupu. V případě potřeby zhotoví panoramatický RTG snímek.
- Posoudí postup prořezávání zubů, šířku zubních oblouků, růst čelisti, přítomnost zlozvyků (cucání palce), místo pro prořezávající stálé zuby.
- U mléčných zubů se neřeší vady jednotlivých zubů, pouze pokud by mléčný zub naváděl růst čelistí špatným směrem.
- Podle výsledků konzultace se postupuje dál – sledováním v pravidelných intervalech, doporučením a výběrem rovnátek.
Kdy zahájit léčbu?
- Ortodontická léčba se obvykle zahajuje mezi 12. a 13. rokem – tj. v okamžiku, kdy se vymění mléčné zuby za stálé.
- U závažnějších vad může být léčba nutná dříve, obvykle v 8–9 letech. Léčba v tomto věku by měla být velmi intenzivní, ne delší než jeden rok, častěji pouze několik měsíců.
- V okamžiku, kdy se začnou vyměňovat postranní dočasné zuby, tj. od cca 10 do 12 let, se obvykle ortodontická léčba neprovádí.
- Od návštěvy ortodontisty mnohé rodiče odrazují představy vysokých výdajů a velmi častých návštěv – na vysoké výdaje je vhodné se připravovat delší dobu předem, aby pak mohla ortodontická léčba proběhnout v optimálním věku.
- Ortodontická léčba je všude na světě velmi drahá a i u nás se situace v tomto směru bude pouze zhoršovat.
Co může včasný zásah přinést?
- Zachránit jednotlivé již prořezané stálé zuby před poškozením v případě jejich špatného růstu.
- Snížit riziko zaklínění stálých zubů.
- Zlepšit výslovnost.
Odborná spolupráce:
MUDr. Ondřej Suchý
Specialista v ortodoncii, absolvent oboru stomatologie na 1. LF UK v Praze a postgraduálního tříletého studia ortodoncie na Stomatologické klinice VFN v Praze.
Majitel privátní ortodontické ordinace MUDr. Ondřej Suchý, ve které se specializuje zejména na ortodontickou léčbu dospělých.
Vedle své každodenní praxe ortodontisty se věnuje též přednáškové činnosti a pravidelně se účastní množství odborných seminářů a kongresů v ČR i v zahraničí.