Zkuste oběma tvrzením přiřadit celkový důsledek v případě, že jistota ani v jednom případě neplatí.
1) Názor pisatelky ovlivní její bezprostřední okolí a pak snad nějaké čtenáře Vitalie, kteří ale zde mají i fundovaný názor oponenta, takže se jistě rozhodnou správně. Protože v této úvaze považujeme názor pisatelky za mylný, zdravotní komplikace pouze náhodou začaly právě po očkování a nemůžeme očekávat, že by podobných případů falešných poplachů bylo významné množství.
2) Názor lékaře má za následek nenahlášení do databáze vedlejších účinků po očkování. Protože považujeme v této úvaze názor lékaře za mylný, bude takových případů určitě významné množství, ale podle odhadů 90% komplikací není nahlášeno. Sám jste potvrdil svým fundovaným názorem, že toto je typický příklad problémů, které lékař "odfiltruje", takže spadnou do těch 90% nenahlášených. To zásadně ovlivní statistiku, protože i když pár lékařů bude poctivých a nahlásí to jako možnou souvislost, statisticky to vyjde jako nevýznamné procento a přičte se to náhodě.
Vidíte to v úplně jiném světle?
Já souhlasím, že podle současných znalostí lékařů je ta souvislost mezi očkováním proti KE a onemocněním močových cest málo pravděpodobná. Ale nemusí být 100%, aby to mělo být nahlášeno. Stačí, když není nulová. A to není, vzhledem k časové souslednosti.