Podle dosud platných nařízení je venku nutné nosit ochranu dýchacích cest, pokud je v daném místě více než 30 osob a nelze od nich udržet vzdálenost 1,5 m. Uvnitř jsou pravidla přísnější, povinnost platí vždy, když nejde udržet vzdálenost 1,5 m od ostatních, ale i v dalších situacích bez ohledu na toto pravidlo – například v prodejnách, provozovnách služeb, kulturních objektech, hromadné dopravě či ve zdravotnických zařízeních. To se od 14. 3. v některých případech změní.
Co se dozvíte v článku
Od pondělí rozvolnění, v dubnu možná úplný konec respirátorů
„Rozvolňujeme! 14. března odložíme respirátory s výjimkou veřejné dopravy, zdravotnických a sociálních zařízení. Bude-li příznivý vývoj pokračovat, v průběhu dubna odložíme respirátory úplně,“ napsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a dodal:
„Děkuji všem, kteří dodržovali pravidla, a všem očkovaným. Zvládli jsme to i bez lockdownů.“
Další uvolnění pravidel bude záviset na epidemiologické situaci u nás, konkrétní postup či termíny zatím ministerstvo neupřesnilo.
Kde zůstává povinnost nosit respirátor
Vláda na návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka schválila, že respirátory budou od 14. 3. povinné jen ve vnitřních prostorech, a to pouze na některých místech. „Umožňuje to lepšící se epidemiologická situace v ČR,“ uvádí Ministerstvo zdravotnictví ČR.
Povinný respirátor od 14. 3.
- ve zdravotnických zařízeních (včetně lékáren),
- sociálních zařízeních a
- prostředcích veřejné dopravy (včetně taxislužby).
„Lékárna je zdravotnické zařízení, takže i pro toto místo nadále platí povinnost nosit respirátor,“ upřesňuje Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva.
Jak je uvedeno, povinnost nadále platí v zařízeních sociálních služeb, to znamená v týdenních stacionářích, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem, dále v zařízeních, která poskytují odlehčovací sociální služby v pobytové formě.
Pokud jde o veřejnou dopravu, vztahuje se povinnost nosit respirátor i na vozidla taxislužby a na uzavřené kabiny lanovek.
Povinnost nosit respirátor pro děti
Děti do 15 let věku mají výjimku v tom, že na místech, kde dospělí musí nasadit respirátor, děti mohou nosit i jiné ochranné prostředky, které brání šíření kapének, například roušky.
Ochranu dýchacích cest pak nemusí vůbec používat děti před zahájením školní povinné docházky. Dále ani osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra a kognitivní poruchou nebo se závažnou poruchou duševního stavu. Nevztahuje se ani na hospitalizované pacienty.
Povinnost nosit respirátor na pracovišti
V zaměstnání již nebude nutná ochrana dýchacích cest, pokud ovšem nespadáte pod některou z výjimek. Mimořádné opatření vyjmenovává několik specifických situací, plné znění a další informace najdete na webu Covid portál.
„Pokračující trend postupného útlumu současné vlny onemocnění covid-19 způsobené variantou omikron viru SARS-CoV-2, vysoká úroveň imunity populace proti nákaze virem SARS-CoV-2 získaná ať už vakcinací, nebo proděláním nemoci a v neposlední řadě i počínající jarní období, které v důsledku zlepšujícího se počasí umožňuje osobám častější pobyt ve venkovních prostorech, které jsou z hlediska rizika šíření viru SARS-CoV-2 méně rizikové než ty vnitřní, dovoluje omezit rozsah míst, kde je nutné i nadále zachovat povinnou ochranu dýchacích cest,“ odůvodňuje změnu ministerstvo.
Současně uvádí důvody pro prozatímní zachování povinnosti respirátorů v hromadné dopravě a na dalších místech:
„Všechna místa, kde je stanovena povinnost používat ochranný prostředek dýchacích cest, jsou považována z epidemiologického hlediska za nejrizikovější ať už z pohledu rizika těžkého průběhu onemocnění v případě nákazy dané osoby (zdravotnická zařízení nebo zařízení sociálních služeb), nebo z pohledu koncentrace velkého počtu osob na malém vnitřním prostoru (prostředky veřejné dopravy).“
Cílem opatření je minimalizovat riziko přenosu nákazy v těchto prostorech. Ministerstvo také upozorňuje, že redukce míst, kde je stále zachována povinnost používat ochranný prostředek dýchacích cest, však neznamená, že toto protiepidemické opatření ztratilo své opodstatnění: „V této fázi epidemie onemocnění covid-19 je jeho použití především otázkou odpovědného přístupu jednotlivce ke svému okolí, a to v situacích, kdy nelze vyloučit riziko nákazy (např. po kontaktu s osobou s pozitivním výsledkem PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2, návštěva osoby s rizikem těžkého průběhu onemocnění v případě výskytu jakéhokoliv příznaku respirační infekce apod.).“