Názory k článku Praktický lékař: Na lidi na venkově se zapomíná, jsou bráni jako méněcenní

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 6. 2018 14:59

    bez přezdívky

    Moc děkuji za krásně napsaný, realistický článek. Pocházím z vesnice, a i když nyní žiji ve velkém městě (300 tisíc obyvatel), celá má rodina na vesnici nadále žije a já vnímám veškeré problémy, které toto žití přináší. Špatná dostupnost všeho, nejen zdravotní péče - bankomat nenajdete, dopravní spojení mizerné, bez vlastního auta se neobejdete. Špatně zásobené obchody, vysoké ceny.... A sehnat práci - dostupnou, dobře placenou...??? O problémech venkova se dá mluvit hodiny, ale lidi z velkoměst (i těch kolem 10 tisíc obyvatel) to stejně nezajímá - přesně v duchu hesla: "Sytý hladovému nevěří"..... Aspoň že se na vesnici všichni znají, dočkáte se pomoci v nouzi. Děti Vás na ulici pozdraví, i když jste pro ně neznámí..... V autobuse Vás pustí sednout, protože stoprocentně tam cestuje i některý ze sousedů, který rodičům požaluje a ti by vám dali!! .....Mým snem je se na vesnici jednou vrátit - snad pak i seženu v okolí práci. Krásný den všem.

  • 7. 6. 2018 16:15

    tsd

    Bohužel máte pravdu. Vidím to sice jen z pohledu víkendového lufťáka, ale podepíši vám vše.
    Jedna osobní zkušenost. Když vás "chytnou zuby" a na Vysočině potřebujete zajít na pohotovost, pak se to nesmí přihodit o víkendu odpoledne. Na celou Vysočinu je v tu dobu jediná zubařská pohotovost v jihlavské nemocnici.
    Pak zjistíte, že je nejlepší zajet do Prahy. Takže můj obdiv k doktorům, kteří to na venkově táhnou. Bohužel většina z nich je ve věku 60+. Takže malér se bude ještě prohlubovat.

  • 11. 6. 2018 3:33

    JB

    Zkusme si to ujasnit. Jste člověk v produktivním věku, který utekl za lepším platem z venkova do velkoměsta. Nějací "oni" by to měli zařídit tak, aby se lidi na venkově měli lépe. Aby měli vyšší platy, blízko k bankomatu i do nemocnice a dobře zásobený hypermarket se všemi akčními nabídkami hned za humny. Pak se vám splní váš sen a vrátíte se na váš milovaný venkov. Vaše děti prozatím vyrůstající ve městě naučíte zdravit i neznámé lidi a uvolňovat místo starším spolucestujícím.

    Vidím tam jistý rozpor ve vašem přístupu a v přístupu autora článku. Ten sice absolvoval medicínu ve městě, protože venkovské univerzity u nás jaksi ještě nejsou, ale pak se rovnou vrátil pracovat na venkov.

    Já bych s autorem článku nesouhlasil v tom, že jsou lidi na venkově bráni jako méněcenní. Podle mých zkušenosti považuje většina lékařů za méněcenné všechny lidi bez nějakého Dr. před jménem. Ať jsou z venkova nebo z města. Čest výjimkám potvrzujícím pravidlo.

    Také považuji za pozoruhodné, jak se práce venkovského praktika odchyluje od západní medicíny. Sám autor ten rozpor naznačuje, když píše o kritickém pohledu některých moderních specialistů na postupy venkovských praktiků. Vyplývá to z toho, že život v komunitě lékaře přirozeně nutí vést lidi ke zdraví. Buduje si tím důvěru u lidí a také si tím ušetří práci, která by ho pronásledovala i mimo pracovní dobu.

    Ve "velkém" zdravotnictví to už jistou dobu funguje jinak. Pacient je zákazník a málo zákazníků znamená málo tržeb. Kdyby se nedejbože využilo všech vědeckých poznatků a lidi by najednou byli zdravější, provoz málo využívaných zdravotnických zařízení by byl najednou ztrátový. Ale hlavně by neměl kdo kupovat ty tuny chemických léků. Systém nutně potřebuje nemocné.

  • 11. 6. 2018 9:55

    tsd

    Venkovský praktik samozřejmě používá stejné postupy jako kterýkoli jiný praktik. Jiné ani používat nesmí. Smlouvu s pojišťovnami má stejnou jako ostatní. Co však má možná navíc jsou výhody a dotace kraje a obcí, aby si ho udrželi. Nevím o jaké komunitě mluvíte, ale většina venkovských lékařů má několik ordinací rozstrkaných po kraji, kde ordinují. Každý den jinde a lidí mají registrovaných do limitu. Takže žádný komunitní život se nekoná. Možná jste ovlivněn romantikou filmu o básnících, ale realita je jiná. A co se týká specialistů v nemocnicích, tak to záleží na tom, o jakou nemocnici se jedná a kdo je zřizovatel. Samozřejmě srovnávat práci venkovského praktika s prací lékaře v soukromém zařízení je nesrovnatelné. Ale i venkovský lékař je závislý na vykázaných výkonech, takže žádný velký rozdíl.

  • 11. 6. 2018 23:13

    JB

    "Systém myšlení praktika a základní pravidla, podle kterých vede léčbu, jsou již dnes pro většinu jiných lékařů velice obtížně pochopitelná a dost často i označována z jejich pohledu za chybná, byť praktik v tu chvíli postupuje vzhledem ke své specializaci naprosto dle nejnovějších trendů a doporučení. "

    "Druhým aspektem venkova je větší znalost svých pacientů, s kterými často žijete v rámci jedné komunity. Znalost pacienta pro vás nekončí zavřením dveří ordinace, ale obnáší i znalost volného času pacienta, práce, rodiny, rodinných vztahů, problémů celé komunity…"

    "A v neposlední řadě jste pro pacienty na venkově „jejich lékař“ a máte tak určitou komunitní roli. Například ve formě přednášek v sokolovně jako známe z básníků, kurzů první pomoci pro děti, setkání se seniory, školení hasičů, působení na obecní úřad ze stran životního prostředí, sociálních otázek apod."

  • 12. 6. 2018 8:29

    tsd

    A vy si opravdu myslíte, že vám bude pan doktor říkat tu drsnou pravdu? On moc dobře ví, že to co napsal v článku není tak úplně pravda a trochu si to přibarvil na růžovo a přidal trochu té romantiky. Přece si jako předseda sdružení nebude kálet do vlastního hnízda. Realita je posunuta od růžové směrem k temným barvám. Něco hodně o tom vím, ale nebudu vám brát iluze.

  • 12. 6. 2018 23:13

    JB

    Minulý čtvrtek se podepisovalo, jak je článek realisticky temný. No a dnes ráno už byl přibarven na růžovo a překypoval romantikou.

    Tak uvidíme. Jsem celý napjatý, jak to nakonec dopadne :-)

  • 13. 6. 2018 8:25

    tsd

    Podepisoval se diskuzní příspěvek, ne článek. Ten příspěvek už tak růžový nebyl a s problémy v něm napsanými jsem vyjádřil souhlas.

    13. 6. 2018 9:02 redakčně upraveno, důvod: Porušení pravidel diskuse
  • 13. 6. 2018 16:49

    JB

    Omlouvám se za svou nechápavost. Mně hned nedocvaklo, že podepsat příspěvek popisující článek jako realistický vlastně hodnotí článek jako romantickou iluzi, resp. že fráze "podepisuji vše" znamená částečný souhlas a částečný nesouhlas ;-)

    Zřejmě se neshodneme, zda je v článku popsána realita nebo romantika. S tím se nějak vyrovnám. V podstatě je pro nás venkovany mnohem lepší žít v růžovém snu, že komunitní život existuje a venkovský lékař v něm má nějakou roli. I když dobře informovaní lufťáci z Prahy znají drsnou pravdu o venkovské realitě.

    Daleko horší by to bylo obráceně. Kdyby si víkendoví lufťáci mysleli, jak si tady na venkově krásně užíváme, zatímco my bychom tady měli deprese z temných stránek venkovského života.

  • 13. 6. 2018 23:18

    tsd

    Omlouvám vaši nechápavost, mýliti se je lidské. Kromě poděkování autorovi, které jsem nekomentoval, protože plést se do dialogu je neslušné, obsahoval příspěvek téměř samá negativa včetně negativního hodnocení lékařské péče. Bylo to snad vykompenzováno tím, že děti umějí pozdravit, jak dojemné. Toto jsem okomentoval vlastní negativní zkušeností. Autor líčil život lékaře jako idylku při hledání hub a nádherné soužití s místní komunitou. To opravdu nekoresponduje s první příspěvkem, ani s realitou, ani s mojí zkušeností. To že autorka příspěvku je nekonzistentní, je její problém. Několik mých spolužáků, kteří ordinují na venkově to vidí úplně jinak. Jsou to lidé s praxí 30 let.
    Idylka v komunitě čítající obyvatele pěti vesniček střediskových jaksi nefunguje, ba je to ještě horší než v Praze na sídlišti.
    Že nemáte deprese z venkovského života je asi dáno tím, že člověk si zvykne a spokojí se s málem. Ale když vám to vyhovuje, prosím, proti gustu žádný dišputát.
    Když pražáka chytnou o víkendu zuby má to na pohotovost pár kilometrů a může si vybrat i mezi soukromými klinikami. Když se vám to stane na Vysočině jedete pár desítek km do Jihlavy, kde je na celý kraj jediná ordinace. Jak krásná komunitní idylka, nemyslíte? S pohotovostí praktika to sice není tak kritické, protož můžete i do nemocnice např. v Pelhřimově. V článku byl vesnický lékař popsán jako polobůh, robot, který nespí, nepotřebuje odpočinek o víkendech, nepotřebuje dovolenou, ale jen se soustavně stará o blaho a zdraví komunity a je kdykoli k dispozici. Ale takto to ve světě dospělých nefunguje pane JB. A pan doktor to moc dobře ví.

  • 14. 6. 2018 9:27

    tsd

    Jaká je všeobecná realita viděná v souvislostech a ne vašimi subjektivními růžovými brýlemi popisuje tento článek zdravotnických novin: http://www.zdravotnickenoviny.com/venkovske-lekarstvi-myty-a-fakta-v-roce-2016/ . Pak není divu, že předseda skupiny venkovského lékařství to prezentuje tak růžově a optimisticky. Vždyť tato skupina lékařů vznikla právě proto, že situace zdravotnictví na venkově je neúnosná a v podstatě narazila na dno. Datum vzniku - podzim 2016. Za tak krátkou dobu se mnoho udělat nedá a pokud se vůbec začne něco zlepšovat, bude to trvat léta. Všechna čest panu doktorovi a jemu podobným, ale to, jak vylíčil život vesnického lékaře, je spíše vize budoucnosti než smutná realita dneška.

  • 14. 6. 2018 15:18

    JB

    Já bych pod nekonzistentní příspěvek určitě nepsal větu "podepíši vám vše".
    Ale každý tu naši krásnou češtinu používáme trochu jinak ;-)

    Problémy popsané v odkazovaném článku ve zdravotnických novinách se řeší i zde v rozhovoru. Pokud někdo ty odstavce přeskočí, ze smysluplné diskuse o článku se tím vyloučí a nezbývá mu než utíkat od tématu pryč, např. ke stížnostem na nedostatek zubařů.

    Jedná se o rozhovor a o romantických chvilkách se ve zřejmé nadsázce pojednává zejména v odpovědi na přímou otázku o venkovské idylce. Ještě na konci stejného odstavce jsou zmíněny i odvrácené stránky idyly.

    Do jisté míry souhlasím s tím, že méně depresí mají lidé z venkova prostě proto, že jsou zvyklí přistupovat k životu a ke zdraví jinak a "spokojí se s málem". Např. pokud jde o spotřebu chemických léků v naší rodině, tak se to málo limitně blíží nule.

  • 14. 6. 2018 15:59

    tsd

    Je pravda, že u zubařů je to ještě tragičtější, ale u praktiků je to tragické také hodně. Takže žádné uhýbání od tématu, protože situace je obdobná.
    Jsem rád, že jste uznal, že nám pan doktor popsal život venkovského lékaře hodně idylicky se zřejmou nadsázkou, takže s realitou to nemá nic společného, jak jsem ostatně již napsal a jak vy jste mi to vyvracel. Takže trochu konzistence by vám také slušelo. Ty přednosti života vesnického doktora jsou hodně přibarveny, naopak jeho problémy jsou ještě mnohem větší, než je nám předkládáno. Nic to však nemění na mém obdivu k jejich těžké práci.
    Jen mi vrtá hlavou, jak vy se v situaci tak dobře vyznáte, když ani nepotřebujete napsat prášky??? :-))

  • 15. 6. 2018 1:54

    JB

    12. 6. 2018 8:29 tsd
    "On moc dobře ví, že to co napsal v článku není tak úplně pravda a trochu si to přibarvil na růžovo a přidal trochu té romantiky."

    13. 6. 2018 23:18 tsd:
    "V článku byl vesnický lékař popsán jako polobůh, robot, který nespí, nepotřebuje odpočinek o víkendech, nepotřebuje dovolenou."

    14.6.2018 15:59 tsd:
    "Ty přednosti života vesnického doktora jsou hodně přibarveny, naopak jeho problémy jsou ještě mnohem větší, než je nám předkládáno."

    Jednou je to do růžova, pak je to džob hodný supermana, a pak zase přibarveno ...
    Snad nám redakce obsah toho článku přestane každý den měnit :-)

  • 19. 6. 2018 23:52

    TSD

    Poslední číslo časopisu ČLK Tempus Medikorum, je z velké části věnováno personální situaci českého zdravotnictví se zaměřením na venkov a malá města. Jak podle doložených statistik lékařské komory, tak i podle předsednictva Svazu měst a obcí, je situace víc než kritická. A to jak co do nedostatečné dostupnosti lékařské péče tak i co do přetíženosti lékařů, jejich vysokému průměrnému věku a vysokému podílu přesčasové práce a nedostatku peněz i na proplácení přesčasů a na investice. Zkrátka práce venkovských lékařů je těžká a nedoceněná a jejich život nemá moc společného s idylkou, která je částečně popsána v článku. Asi je to tím, že pan doktor je ještě relativně mladý, plný sil a entuziazmu. Přeji mu ať mu ten optimismus vydrží co nejdéle.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).