Takzvaná prasečí chřipka si v Evropě vyžádala dosud 83 obětí. Vyplývá to z aktuálních údajů, které zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve Stockholmu. Podle agentury AFP svého prvního mrtvého, kterého usmrtil vir A(H1N1), dnes ohlásilo Řecko. Španělsko pak oznámilo své další dvě oběti, a eviduje jich tedy 15.
Podle ECDC zdravotnické instituce v jednotlivých evropských státech evidovaly 42.100 nakažených. Pacientů s novou chřipkou ale může být mnohem víc. Všichni nemocní se totiž na přítomnost viru vždy netestují.
V Česku se tato chřipka potvrdila u 217 lidí. Nejvíce nakažených je v Británii, kde jich úřady evidují asi 13 tisíc. V zemi na virus A(H1N1) zemřelo už 59 osob. Španělsko má 15 obětí. První řeckou obětí je mladý muž, který zemřel v nemocnici. Informaci dnes podle AFP odvysílala řecká televize.
Vlády jednotlivých zemí rozhodují nyní o tom, zda nakoupí vakcínu proti takzvané prasečí chřipce a případně v jakém množství. Česko se chystá pořídit očkovací látku pro půl milionu obyvatel. Stát chce nechat očkovat především zdravotníky.
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková přiznala, že smlouva s farmaceutickou firmou na dodávku očkování není pro ČR příliš výhodná. Společnost prý stoprocentně negarantuje ani termíny, ani objemy dodávek. Není ani ochotna nést finanční následky při výskytu vedlejších účinků, upřesnila ministryně. Podle ní ale Česko muselo zásobu pořídit, aby v případě pandemie ochránilo určité profese a zajistilo chod státu. Firma naopak tvrdí, že rozdělení záruk mezi dodavatele a stát je běžné.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila začátkem června pandemii nové chřipky. Podle ní to nesvědčí o nebezpečnosti nemoci, ale spíš o jejím rychlém šíření po světě. Většina pacientů totiž měla jen mírnější příznaky.