Elektrokoloběžky brázdí silnice a chodníky teprve v posledních letech, a tak jezdci, kteří je používají, ale i řidiči, cyklisté nebo i chodci, kteří je potkávají, tápou, co se při jejich jízdě vlastně může a co nikoliv. Policisté a experti na dopravní bezpečnost ale upozorňují, že bez ohledu na to, o jakou jde novinku, pravidla existují a jsou jasná.
Základem je vědět, že pro elektrokoloběžky s výkonem menším než 1 kW a maximální konstrukční rychlostí nepřesahující 25 km/h platí stejná pravidla jako pro cyklisty.
Silnější stroje, které dokáží podle prodejců jet až 40 nebo 60 km/h, se řídí pravidly pro motorová vozidla, protože z hlediska zákona jsou považovány za motocykly. Podmínkou vyjížďky je tedy vždy odpovídající řidičské oprávnění, přilba, ale také povinné ručení, registrační značka a platné STK.
Bez dodržování pravidel a doporučení jde o život. V ČR letos již zemřeli nejméně dva jezdci na elektrokoloběžce, celkově policisté hovoří o nejméně devíti mrtvých. Co do počtu nehod elektrokoloběžky už dohánějí i stále oblíbenější elektrokola.
Základní pravidla pro elektrokoloběžky
(tj. do výkonu 1 kW a rychlosti max. 25 km/h)
- Zákaz jízdy pod vlivem alkoholu a drog – i u elektrokoloběžek platí nulová tolerance stejně jako při jízdě na kole, motocyklu nebo autem.
- Děti musí mít vždy přilbu – do 18 let je povinná, pro dospělé ji odborníci doporučují. „Měli byste ji mít nejen nasazenou, ale i zapnutou,“ upozorňuje Zuzana Pidrmanová z odboru prevence Policejního prezídia ČR. Pro správné nasazení přilby existují zásady a postupy, jež by jezdec měl znát. Stejně jako to, že přilbu je potřeba pravidelně obměňovat.
- Jízda ve dvojici je zakázána – tedy alespoň bez pomocného sedadla pro děti mladší 7 let. Tady jsou předpisy pro koloběžky i kola stejná a říkají (§ 58 zákona o silničním provozu) toto: „Na jednomístném jízdním kole není dovoleno jezdit ve dvou; je-li však jízdní kolo vybaveno pomocným sedadlem pro přepravu dítěte a pevnými opěrami pro nohy, smí osoba starší 15 let vézt osobu mladší 7 let. Osoba starší 18 let může vézt nejvýše dvě děti mladší 10 let v přívěsném vozíku určeném pro přepravu dětí, který splňuje technické podmínky stanovené zvláštním předpisem2), nebo dítě na dětském kole připojeném k jízdnímu kolu spojovací tyčí.“ S ohledem na narušení rovnováhy jízdy na elektrokoloběžce a dalších vlastností jízdy by ale jezdci měli používání sedaček nebo vozíků zvážit. Případně používat výhradně sedačky a vozíky určené k těmto jízdním prostředkům, nikoliv jízdním kolům.
- Musíte mít povinnou výbavu. Tedy bílou odrazku vpředu, červenou vzadu, na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol nejméně jednu boční odrazku oranžové barvy, funkční brzy, zaslepené volné konce řídítek, zaslepeny šrouby a matice. Za snížené viditelnosti pak bílé světlo vpředu a červené vzadu. „Odrazky mohou být nahrazeny reflexním materiálem na jezdci,“ uvádí metodička dopravní výchovy Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.
- Děti nad 10 let věku a dospělí nesmí jezdit po chodníku. „Elektrokoloběžku lze po chodníku pouze vést, a to za podmínky, že tím neohrozíme chodce,“ podotýká Markéta Novotná.
Bez podpatků a s blikačkou
- Pokud to jde, místo silnice využijte cyklostezku, sdílené stezky pro cyklisty a chodce, vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty. Pokud musíte jet po silnici, držte se při jejím pravém okraji.
- Buďte předvídaví, ohleduplní, zodpovědní, tolerantní, respektující.
- Na jízdu se vhodně oblečte (spíše sportovní oděv, ideální je ten s reflexními prvky a barevný tak, abyste šli na dálku vidět). Kapuce ani čepice pod přilbu nepatří, protože přilba pak neplní ochrannou funkci.
- Dobré je mít boty bez podpatku.
- Používejte reflexní prvky.
- Zvyšte svou viditelnost nepřetržitým používáním světla, případně „blikačky“, abyste na sebe lépe upozornili ostatní účastníky provozu.
- Nenarušujte rovnováhu koloběžky a jízdy – např. převážení tašek na řídítkách.
- Nejezděte se sluchátky a nepoužívejte nic, co by omezovalo při jízdě váš sluch.
- Neotupujte si pozornost sledováním navigace či používáním mobilního telefonu.
Další informace k pravidlům i doporučením lze najít na webu BESIP, stránkách jednotlivých krajských ředitelství Policie ČR (např. policie Středočeského či Libereckého kraje), Týmu silniční bezpečnosti nebo webu kampaně Na kole jen s přilbou.
Podívejte se na preventivní spot věnovaný elektrokoloběžkám z kampaně Na kole jen s přilbou:
Od ledna nastane změna
Pro elektrokoloběžky s konstrukční rychlostí do 25 km/h se pravidla příští rok nezmění. Jinak tomu ale bude u silnějších strojů. U nich budou muset další provozovatelé od 1. ledna 2024 platit povinné ručení. „Vyplývá to z Motorové směrnice Evropského parlamentu a Rady 2021/2118. Novinka se bude týkat elektrokoloběžek s elektrickým motorem překračující rychlost 25 km/h nebo na ty, které váží víc než 25 kilogramů a zároveň jezdí rychleji než 14 kilometrů za hodinu,“ uvádí tisková zpráva České asociace pojišťoven (ČAP).
Ministerstvo financí, pod které tato legislativní úprava spadá, na otázky Vitalia.cz neodpovědělo. Ministerstvo dopravy uvedlo, že pro příští rok žádné změny pro elektrokoloběžky nepřipravuje. Zatím tedy nebude pro elektrokoloběžky existovat např. plošná povinnost registračních značek, o které se spekulovalo. To ale neznamená, že se v budoucnosti pravidla nepozmění. Např. Tým silniční bezpečnosti by uvítal, kdyby při jízdě na všech typech elektrokoloběžek bylo nošení přilby povinné i pro dospělé.