Názory k článku Předejdeme rakovině? Test ji zjistí mnohem dřív

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 6. 2018 14:49

    Homo_heidelbergensis

    Před nějakou dobou proběhla médii zpráva, že HPV nemusí vyvolávat pouze rakovinu děložního hrdla, ale i jiné formy - např. rakovinu penisu, nádory v ústech, hrtanu apod. V případě nádorů v ústní dutině či v krku je hlavním mechanismem přenosu zejména orální sex (riziko pak dál zvyšuje kouření, konzumace tvrdého alkoholu atd.). Ohroženější skupinou jsou prý v tomto směru muži - viz např. následující odkaz:

    http://www.osel.cz/8697-kdyz-dojde-na-oralni-sex-muzi-podstupuji-vetsi-riziko-nez-zeny.html

    Mohl by se autor prosím vyjádřit, jestli se dá v článku popisovaný test použít i na tyto příklady - tj. analýza by se prováděla na vzorku odebraném nikoli z děložního hrdla, ale např. bukálně nebo stěrem z krční sliznice?
    Co jsem pátral, tak se zdá, že zatím žádná preventivní diagnostika analogická pap testu pro nádory úst a krku není běžné dostupná...

  • 29. 6. 2018 15:58

    Lenka Krbcova

    Dobrý den, děkuji za zajímavý dotaz. Také jsem na to během rozhovoru s prof. Slámou myslela, do publikovaného rozhovoru se nedostalo následující: "Mluvíme zatím jen o ženách, viry HPV však postihují i muže. Bude se studie či testování týkat obou pohlaví?" "Onemocnění, které lze pomocí detekce HPV zjistit, postihuje pouze ženy. Proto je test určen výhradně pro ženy." Zkusím ještě Váš dotaz předat panu profesorovi, pokud odpoví podrobněji, přiložím zde do diskuze. LK, Vitalia.cz

  • 2. 7. 2018 17:03

    Lenka Krbcova

    Dobrý den, přikládám komentář prof. Slámy, který je hlavním odborným garantem studie Libuše:

    Řada klinických studií se detekcí přítomnosti lidského papilomaviru v jiných částech těla a u jiných zhoubných onemocnění zabývala a zabývá. Problém je v interpretování a zejména využitelnosti získaných dat v běžné praxi. U zmiňovaných onemocnění narážíme na mnoho limitů – v prvé řadě je s přítomností HPV spojena jen část nádorů jiných lokalit ve srovnání s téměř všemi případy rakoviny děložního čípku (nejvíce je spojitost prokázána u rakoviny řitního svěrače – cca 90 %, ale například u rakoviny hlavy a krku je to méně než 40 %). Dalším problémem je vysoká míra přechodných infekcí, které v budoucnosti nepovedou k rozvoji zhoubného nádoru, výrazně nižší frekvence ostatních HPV-asociovaných nádorů v populaci, neznalost přednádorových stadií a/nebo absence jednoduchých a efektivních léčebných metod pro jejich eliminaci. Role testování HPV pro prevenci jiných zhoubných nádorů je proto mnohem méně jasná a zjevně odlišná od významu pro prevenci rakoviny děložního čípku. Zatímco HPV pozitivita stěru z děložního čípku u ženy starší 30 let je velmi dobře definovaný rizikový faktor, pozitivita vzorku získaného z dutiny ústní je nadále informací s velmi nízkou výpovědní hodnotou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).