Přestože se jedná o velmi rozšířený problém, mnoho žen si myslí, že je to prostě normální a nic se s tím nedá dělat. Přitom u tří až osmi procent jsou obtíže tak velké, že znemožní běžné denní aktivity. Pomocí nově zveřejněného dotazníku si ženy mohou zjistit, zda premenstruačním syndromem (PMS) trpí. Pokud ano, měly by se léčit, řekla ČTK gynekoložka Kateřina Svojanovská.
„Mnoho žen považuje tyto obtíže za součást ženského údělu, a proto ani nevyhledává odbornou pomoc. Přitom týden obtíží v měsíci představuje tři měsíce za rok a v průběhu reprodukčního života ženy celkem tři až osm let výrazně zhoršené kvality života,“ říká lékařka.
Vedle příznaků psychických a fyzických bývá součástí syndromu únava, obtížné soustředění, zvýšená chuť k jídlu a přírůstek váhy. Přesné příčiny obtíží nejsou jasné. Předpokládá se, že jde o abnormální odpověď organismu na fyziologické kolísání hormonů u žen na to citlivých.
Čtěte také: Menstruace je téma i pro muže. Proč?
Fyzické příznaky
- zvýšená citlivost nebo napětí prsou
- pocit plnosti břicha – „nafouklost"
- otoky končetin
- křeče
- bolest hlavy
- přírůstek váhy
- bolest kloubů nebo svalů
- akné
- pocity únavy
- potíže s usínáním nebo nadměrný spánek
- změny chuti nebo zvýšená chuť k jídlu
Psychické příznaky
- výkyvy nálad
- zlost nebo výbuchy hněvu
- podrážděnost
- napětí a úzkost
- smutek a deprese
- plačtivost
- přecitlivělost
- pocity ztráty kontroly
- obtížné soustředění
- nedostatek energie
- nedostatek zájmu o běžné denní činnosti
Čtěte také: Premenstruační syndrom: Trpět nemusíte
Jaké jsou možnosti léčby?
Léčba začíná úpravou životního stylu, pomáhá dostatek spánku, přiměřená fyzická zátěž, úprava stravy s omezením soli, cukru, alkoholu, kofeinu a nikotinu, prospěšná jsou relaxační cvičení, například jóga. Někomu zabírají doplňky stravy a fytoterapie.
Kateřina Svojanovská radí ženám užívat týden až dva před menstruací v dostatečném množství vápník, hořčík, vitamíny B6 a E. Z přírodní léčby pak třezalku či olej z pupalky, i když klinické studie účinky nepotvrdily.
Pro ženy, které užívají nebo chtějí začít užívat hormonální antikoncepci, je variantou kombinovaná hormonální antikoncepce, která zamezí nadměrnému zadržování vody v těle. Tím se omezí i příznaky premenstruačního syndromu.
Účinky léčby jsou ještě výraznější, když místo obvyklého dávkovacího režimu 21 dní tablety s hormonem a sedm dní bez hormonu se podávají tablety s hormony 24 dní a jen čtyři dny bez hormonu. Zkrátí se tím doba kolísání hladin hormonu v těle ženy, uvádí lékařka.
Léčba existuje i pro ženy, které nechtějí brát hormony nebo je třeba ze zdravotních důvodů brát nesmějí. Těmto ženám dávají lékaři vhodný typ antidepresiv.
Speciál: Vyberte si správnou antikoncepci
Zdroj: PMS poradna, ČTK