Pásový opar je velice infekční. Přenáší se puchýři a tekutinou, která z nich vytéká

5. 1. 2024

Sdílet

Hlavním charakteristickým projevem pásového oparu jsou bolestivé puchýře, které se vysévají v pásech na hrudi, zádech či obličeji. Právě tyto puchýře a tekutina v nich obsažená jsou nejvíce infekční, proto by se měl nemocný v době výsevu vyrážky držet stranou od ostatních.

Za vznikem onemocnění zvaném pásový opar (herpes zoster) stojí virus, který způsobuje také plané neštovice. Virus Varicella zoster (VZV) zůstává po prodělání planých neštovic v organismu v utlumené formě. Jeho reaktivace, kterou indukuje oslabení imunitního systému, se pak projeví jako pásový opar. Postihuje nejčastěji osoby starší 50 let, pacienty s imunosupresivní léčbou nebo osoby, které trpí stresem a nedostatečnou výživou. [1, 23]

Pásový opar: nakažlivost

Určitě vás zajímá, zda je pásový opar nakažlivý, pokud máte doma pacienta s tímto onemocněním. Odpověď zní ano, pásový opar je infekční, a to po celou dobu výsevu puchýřků.

V porovnání s planými neštovicemi je sice o něco méně nakažlivý (udává se, že až 5× méně), ale i tak je zde vysoké riziko, že se při pobytu ve stejné domácnosti nakazíte. Riziko se dá do jisté míry snížit tím, že se nebudete nemocného dotýkat, budete důsledně dodržovat hygienu rukou a nebudete sdílet předměty denní potřeby a osobní hygieny, jako jsou:

  • příbory,
  • talíře,
  • skleničky,
  • ručníky,
  • hřebeny.

Pacient by měl být po celou dobu onemocnění ohleduplný vůči svému okolí. Ideální je zůstat co nejdéle doma, a to hlavně po dobu, kdy jsou puchýře čerstvé a vytéká z nich infekční tekutina. Naprosto nevhodné jsou v této době návštěvy bazénů, wellness center či posiloven. Nejúčinnější prevencí vůči nákaze VZV je očkování. V České republice je od roku 2023 dostupná nová očkovací látka, která je určena pro dvě skupiny pacientů:

  • všichni lidé starší 50 let,
  • imunokompromitovaní ve věku nad 18 let. [4, 56]

Pásový opar: přenos

Přenos pásového oparu probíhá pouze přímým kontaktem s puchýři. Nejvíce infekční je pak tekutina v nich obsažená, která po prasknutí vytéká ven. Podmínkou je, aby měl druhý člověk nějakou otevřenou ranku nebo odřeninu na kůži. Ta se pak může stát vstupní branou viru do organismu. Poté záleží, zda tato osoba v minulosti již prodělala plané neštovice. Pokud ano, způsobí u ní virus pásový opar. Pokud ne, dostane plané neštovice. [7, 8]

Zvažte očkování proti pásovému oparu i záškrtu a černému kašli, které se znovu vrací Přečtěte si také:

Zvažte očkování proti pásovému oparu i záškrtu a černému kašli, které se znovu vrací

Pásový opar: inkubační doba

Na rozdíl od planých neštovic nemá pásový opar inkubační dobu v pravém slova smyslu. Za inkubační dobu je považován čas, který uplyne od proniknutí patogenu do organismu do propuknutí prvních klinických příznaků.

V tomto případě se ale jedná o reaktivaci viru, který v těle přetrvává v latentní formě od okamžiku, kdy člověk prodělá plané neštovice. A protože si většina lidí projde planými neštovicemi v dětském věku, může se u nich pásový opar objevit třeba o 50 let později. [9, 10]

Zdroje: nih.gov, cdc.gov, medparkhospital.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, vakcinace.eu, ockovani-zahranici.cz, medicinapropraxi.cz

Co je to pásový opar?
Jedná se o infekční onemocnění způsobené virem Varicella zoster (VZV), který vyvolává také plané neštovice. Po prodělání neštovic zůstává VZV v organismu a čeká na oslabení imunity. To způsobí jeho reaktivaci a výsev bolestivé vyrážky s puchýři známé jako pásový opar.
Jakou má pásový opar nakažlivost?
Pásový opar je infekční od chvíle, kdy se na kůži pacienta objeví puchýře, až do okamžiku, kdy jsou zcela zhojeny. Důležité je nepřijít do přímého kontaktu s tekutinou, která vytéká z praskajících boláků.
Jak dlouho trvá inkubační doba pásového oparu?
U tohoto onemocnění vlastně neexistuje inkubační doba. Virus přetrvává v těle mnohdy i desítky let a je reaktivován oslabením imunity.

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).