Proti covidu se bude očkovat i před podzimní sezónou. Týká se to hlavně rizikových pacientů

6. 6. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Evropské úřady vydaly první doporučení pro očkování a přeočkování proti covidu, jež se vztahuje k nadcházející podzimní sezóně respiračních nemocí. Vyzvaly také výrobce, aby cílili nově vyráběné vakcíny na kmeny XBB varianty viru nazvané Omicron.

O doporučeních ze strany Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) informovala léková agentura v tiskové zprávě.

Vakcíny by měly reagovat na mutace viru

Instituce uvádějí, že vakcíny jsou i nadále účinné jako prevence hospitalizace, závažných onemocnění a úmrtí v důsledku covidu. Včasné očkování proto přestavuje ochranu nejen lidí, ale i zdravotních systémů před případným zahlcením.

Autority v oblasti veřejného zdraví nicméně upozorňují, že „ochrana proti viru postupem času klesá, protože se objevují nové varianty SARS-CoV-2. Momentálně v Evropě a dalších částech světa dominuje mutace známá pod názvem Omicron. Konkrétně jde o kmeny této mutace nesoucí označení XBB.

Úřady proto doporučují farmaceutickým společnostem nově vyráběné vakcíny aktualizovat tak, aby cílily právě na XBB. Očkovací látky již nyní zaměřené na jeden z kmenů XBB (např. na kmen s označením XBB.1.5) jsou podle EMA a ECDC rozumnou volbou k zajištění ochrany proti současným dominantním a nově vznikajícím kmenům.

Komu je doporučeno očkování

I nadále platí, že očkování a přeočkování je doporučeno zejména rizikovým skupinám. Tedy:

  • seniorům nad 60 let, 
  • lidem ohroženým závažným onemocněním,
  • pacientům s nemocemi, jež představují zvýšené riziko hospitalizace při nákaze covidem,
  • pacientů s oslabeným imunitním systémem. 

Mezi pro očkování preferované skupiny EMA a ECDC jmenují také těhotné ženy.

Zvážit očkování by měli rovněž zdravotníci, neboť u nich je vystavení nákaze četnější a intenzivnější. Navíc zdravotníci hrají klíčovou roli při zajištění zdravotní péče, takže je prioritní u nich zabránit nákaze či jejím těžkým formám.

Mezi vakcínami nejméně tříměsíční odstup

V tuto chvíli úřady hovoří o doporučení očkovat či přeočkovávat takto:

  • U dětí mladších pět let, které dosud nebyly očkované či neprodělaly infekci SARS-CoV-2, podat dvě až tři dávky. Vtomto případě jde o základní očkovací schéma. Počet dávek záleží na tom, na jaké kmeny a mutace nově vyrobená vakcína cílí. O případném přeočkování u takto malých dětí tisková zpráva nehovoří.
  • U dětí starších 5 let a dospělých (zejména z rizikových skupin) je doporučována jedna dávka nově upravené vakcíny.

Mezi jednotlivými dávkami přeočkování by měl být minimálně tříměsíční odstup. Lze zvážit i čtyřměsíční interval. 

Podle úřadů je nutné počítat také s tím, že pacienti s oslabenou imunitou mohou v následující sezóně respiračních nemocí potřebovat k přeočkování více než jednu dávku proticovidového očkování. 

EMA i ECDC hovoří o tom, že konkrétní podmínky očkování v nadcházející sezóně si určí jednotlivé státy samy. Upozorňují také, že výše uvedená doporučení budou průběžně aktualizována, a proto je (zcela jistě) budou ještě pozměňovat.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).