Úředníci, kteří pracují jedenáct a více hodin denně, mají dvojnásobné riziko onemocnění depresí než jejich kolegové, kteří pracují o čtyři hodiny méně. Tvrdí to studie z Velké Británie, kterou citovala agentura AFP. Autoři studie zkoumali přibližně dva tisíce mužů a žen od 35 do 55 let zaměstnaných ve státní správě ve Velké Británii, píše agentura ČTK.
Na začátku sledování byli všichni duševně zdrávi. Výzkumníci je pozorovali různě dlouho, polovina těchto sledování však byla delší než 5,8 roku. Zjistili, že u těch úředníků, kteří pracovali nejméně 11 hodin denně, bylo o riziko onemocnění depresí o 2,3 až 2,5 vyšší než u jejich kolegů se sedmi- až osmihodinovou pracovní dobou. „Tento statistický vztah nebyl ovlivněn dalšími faktory jako spotřebou alkoholu, tabáku nebo drog ani mírou vypětí v práci,“ uvedla jedna z autorů studie Marianna Virtanenová z University College od London.
Rizikových je jedenáct hodin práce denně
Mezi takzvaně bílými límečky pracujícími nejméně 11 hodin vědci zaznamenali celkem 66 případů onemocnění těžkou formou deprese. Bylo to asi 3,1 procent, což podstatně méně než množství lidí léčících se s těžkou depresí v běžné populaci. Těch je asi pět procent, napsala agentura AFP. Vědci tento rozdíl vysvětlují tím, že účastníci studie se těšili dobrému relativně duševnímu a tělesnému zdraví, což nemusí platit při výzkumu celé populace, kde bývá vzorek různorodější.
Podle informací České psychiatrické společnosti (ČPS) z loňského října trpí psychickými potížemi a nemocemi, tedy nejen depresí, v ČR asi tři miliony lidí, téměř třetina populace. Do psychiatrické ambulance však prý dochází asi půl milionu z nich.