Přesný výraz: pachutiny! Již delší dobu sleduji, že když si dám kakaové karlovarské oplatky, tak mám pak hubě dlouhou dobu hnusnou pachuť, něco na způsob alkoholického ocasu.
A také již dlouhou dobu v obchodech prodávají kuchyňskou sůl s tak nízkou salinitou, že vše musím solit cca. 3 až 5-násobnými dávkami této "soli". Že by to byla polská technická?
To je vtip, ne? Kamenná sůl obsahuje těžké kovy, ikdyž třeba "přijatelné" množství. Ano, solí výborně. Ale za jakou cenu? Nízkou, možná si pomyslíte. Já bych to teda neriskoval. Za sebe mám zkušenost se solí od společnosti SunFood, to je opravdu čistá mořská sůl, bez ničeho přidaného. V běžném super hyper jsem ji ale neviděl. Jedině tam, kde prodávají spousty čínských papadel a papladel, takové krámky si říkají "zdravá výživa". No ta sůl je ale fakt pecka, doporučuji. Jediná sůl, která voní a chutná opravdu jako sůl.
Kamenná sůl je čistě přírodní záležitost, která leží v zemi již od dob, kdy lidé nechodili po naší planetě a nezahnojili světová moře odpadními sajrajty.
Kamenná sůl a sůl kuchyňská kamenná prodávaná v pytlíku za 5 Kč není totéž. Mám na mysli tzv. čistou himalájskou kamennou sůl.
Ala ať je to jak chce, sůl je ve větším množství pro tělo jed a proto bádat nad tím co je lepší je nesmysl. Nejlepší je nesolit vůbec a vystačit si se solí v obsažené potravinách. Buďte rád, že nevíte kterým druhem posypové soli vylepšují chléb a pečivo.
tsd
Krom toho sůl 1kg za dvacku, to musí být špičková kvalita.
Když se vyrábí s mořské vody Atlantiku na pobřeží Španělska, pak máte zaručen přísun všech živin o kterých se vám ani nesní. Mazut, nafta, olovo, DDT.........
Nechápu jak si získala oblibu u bio bio prodejců.
tsd
P.S. asi reklama a nízká cena, hlavně, že je mořská.
To máte pravdu, nad tím jsem ani nepřemýšlel, odkud to vlastně je. Za dvacku se však prodává mořská sůl běžně. Dovolím si poukázat, že ceny v internetových obchodech bývají tlačeny co nejníž, kdy je marže na zboží minimální, a na dopravu je marže vysoká, což však jistě není nic neznámého. A za tu himalájskou dát okolo stovky, to mi zas přijde hodně. Čisté moře stále není utopií, přestože se hodně mluví o opaku - to jenom na březích zemí, které jsou nám známé, že svá moře znečišťují. Když uvěříme tomu, že všechno je znečištěné, ani nás nenapadne hledat to "zdravé". SunFood je česká firma, takže podléhá i českým normám, tak věřím, že takový produkt nebude vyloženě bordel. Všechno je jenom o důvěře, vnější jistota prostě nemůže být, je to jen iluze. Vždy svou důvěru svěřujeme někomu, kdo říká, že má pravdu, že na to dohlédne, apod. A teda nějaké rafinované soli s přídavkem výživného a výrazně smradlavého jódu pro mě nejsou žádnou útěchou, když tu sůl musí někdo přečistit, aby vůbec splňovala normy, to je (snad) vždy lepší ta nepřečištěná, co je i tak splňuje. Na druhou stranu vyvstává otázka, jestli je lepší mít "jistotu" na určitou výši hladin škodlivin, nebo používat to (možná) nekontrolované, jen usušené a zabalené. Sám však nevím, jak probíhají kontroly těch a oněch postupů zpracování, možná jsou kontrolovány všechny se stejnou pravidelností. A závěrem, ano, vůbec nejlepší možností je nesolit. Jenže jak na to? Já sám jsem to zkoušel, ale potom si vezmete kousek chleba nebo rohlík, a ta chuť na slané se hned posune jinam. A jíst jenom zleninu s ovocem, pár dní by to asi šlo, ale nesolené maso, nesolené výrobky z obilnin? Třeba vejce, pokud jsou trochu kvalitní, jsou dobrá i bez soli. Ale co dalšího?
Morska sul muze dnes obsahovat rtut a kdejake svinstvo. Takze nerafinovane je lepsi se vyhnout a v rafinovane budou zniceny ostatni mineraly. Takze dnes snad leda tak tibetska sul, ktera je tak stara, ze ji clovek nemohl znecistit. Mozna jeste polska dolovana sul, nerafinovana a bez pridanych svinstev, pokud ji clovek nekde sezene.
Nejsem. Ono se toho podle vseho pouziva vicero: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/posypove-materialy-pro-zimni-udrzbu-komunikaci-v-cr-a-v-zemich-eu . A co se ted pouziva v CR netusim. Asi si budete muset odchytit posypovy vuz a ochutnat, co to sype.
Jedovaté je všechno ve větší míře. Nicméně čistě k tomu fluoru - jsou řekněme dvě základní sloučeniny, protože samotný fluor okamžitě reaguje: 1) fluorid sodný je umělá sloučenina způsobující kalcifikaci v mnoha organismech, u lidí vyšší kazivost zubů, psychické problémy a údajně má podíl i na řídnutí kostí (tato vlastnost se přisuzuje i některým látkám v kravském mléce). Nedá se to ale generalizovat, protože jde o množství a hormeze může pomáhat :) Nicméně tento fluorid se přidával do pitné vody (v USA se ještě dává) a je ve většině zubních past. No a i když pastu nepolykáte, jako malé děti, sliznice umí vstřebat hodně látek už jen v ústech. 2) fluorid draselný je zcela běžně v přírodě se vyskytující sůl a nejsou známy vedlejší účinky na živý organismus při běžném kontaktu :)
No to snad nie. To co vsetko kupil ten Mondelez? Nekupim od nich nic. Toto skupovanie obroskych firiem povedie v buducnosti k nejakemu biznis planu - rozumej optimalizacia vyroby ...
Tak na pedii so nasiel zaujimavu pasaz aj o Opavii. Uz od 90-tych rokov nie su tie zavody "nase". A to prestahovanie do Polska len vystihuje podstatu nadnarodneho skupovania firiem. Ja si zvycajne rozmyslim, ci si kupim vyrobok, kde nie je uvedena krajina povodu - je jasne, ze sa tym vyrobca nechce chvalit :
"""
Na počátku devadesátých let došlo k privatizaci a novým vlastníkem se stalo konsorcium společností Danone a Nestlé. V roce 1999 byly Čokoládovny rozděleny – Nestlé nadále zastřešovalo výrobu čokoládových cukrovinek, zatímco pod firmu Danone spadala výroba trvanlivého pečiva. O dva roky později se Danone Čokoládovny přejmenovaly na Opavia – LU. V roce 2007 Opavia přešla pod americký koncern Kraft Foods, v roce 2012 pak pod Mondelēz International, který vznikl rozdělením Kraft Foods na dvě samostatné skupiny.
"""