Při osteoporóze stačí ke zlomenině kosti málo, někdy třeba jen zakašlat

Sdílet

Osteoporóza je zpočátku nenápadná. Později si můžete zlomit kost i při neopatrném pohybu. Hustota kostí je totiž při tomto onemocnění nízká, jsou křehké a slabé. Příznaky osteoporózy se přitom zpočátku projevují nenápadně, někdy je ani nezaznamenáte. Jak se dá tomuto onemocnění předcházet a kdo je jím ohrožený?

Kost je živá tkáň, která se neustále obnovuje: stará se rozpadá a nová se vytváří. Pokud však úbytek není včas nahrazen adekvátním množstvím nové tkáně, vzniká problém. 

Ten má název osteoporóza. U ní může problém s kostní hmotou dojít tak daleko, že i mírná námaha, jako je ohýbání nebo kašel, způsobí zlomeninu. Ty, které souvisejí s osteoporózou, se nejčastěji vyskytují v kyčli, zápěstí nebo páteři.

Proč vzniká osteoporóza

Screening řídnutí kostí

Už několik měsíců běží plošné vyhledávání lidí s osteoporózou, do kterého se zapojili praktici a gynekologové. Program, který platí zdravotní pojišťovny, pokračuje a potrvá nejméně do roku 2025. Více jsme o screeningu řídnutí kostí psali zde. 

Obnovování kostí zvládá tělo u mladých lidí rychleji než odbourávání starých tkání. Ruku v ruce se stárnutím se však kostní hmota ztrácí rychleji, než se vytváří. Už po třicátém roce věku, kdy je organismus co do množství kostní hmoty na vrcholu, dochází k postupnému nárůstu tohoto nepoměru. Jinými slovy, kosti začínají řídnout, byť zatím pomalu. Riziko vzniku osteoporózy mohou kromě věku ovlivnit také další faktory. K těm patří:

  • dědičnost – pokud máte v rodině někoho s osteoporózou, máte vyšší šanci, že se objeví i u vás
  • životní styl – nedostatek pohybu, nevyvážená strava, kouření a nadměrná konzumace alkoholu mohou negativně ovlivnit vaše kosti
  • zdravotní stav – některé nemoci, jako je celiakie, onemocnění ledvin nebo jater, zánětlivé onemocnění střev, rakovina, mnohočetný myelom či revmatoidní artritida, mohou způsobit úbytek kostní hmoty
  • pohlaví – ženy mají větší pravděpodobnost vzniku osteoporózy než muži, zejména v menopauze, kdy se mění hladiny hormonů
  • hormony – některé zdravotní problémy mohou také přispět k úbytku kostní hmoty, například hyperfunkce štítné žlázy, užívání vysokých dávek syntetických hormonů k léčbě snížené funkce štítné žlázy, hyperaktivní příštítná tělíska nebo nadledviny
  • určité léky nebo terapie – jde například o léčbu rakoviny prostaty nebo prsu, užívání kortikosteroidů, inhibitorů protonové pumpy a některých dalších léků
Hrazená prevence osteoporózy pokračuje, dosud se do ní zapojily desetitisíce lidí Přečtěte si také:

Hrazená prevence osteoporózy pokračuje, dosud se do ní zapojily desetitisíce lidí

Osteoporóza: příznaky, diagnostika a léčba

Svou roli sehrává rovněž nevyvážená strava s nedostatkem vápníku a vitamínu D, poruchy příjmu potravy nebo drastická dietní opatření. Nezanedbatelný vliv má i nedostatek pohybu. Osteoporóza je zrádná v tom, že v raných fázích úbytku kostní hmoty se obvykle nevyskytují žádné příznaky. Později se však objevují symptomy jako:

  • bolest zad způsobená narušením páteřních kostí
  • shrbené držení těla
  • postupné snižování tělesné výšky následkem kompresních zlomenin páteře
  • kosti, které se snadno zlomí i při nepatrném zatížení

Hustotu kostí lze měřit přístrojem zvaným denzitometr, který používá nízké hladiny rentgenových paprsků k měření množství kostních minerálů. Čím vyšší je obsah minerálů v kostech, tím mají vyšší hustotu a jsou silnější. Nejčastěji se testuje páteř, kyčle nebo předloktí a toto vyšetření je zcela bezbolestné. Lékař obvykle také nařídí krevní testy. V závislosti na stupni osteoporózy se volí léčba. Kromě doplnění vitamínu D a vápníku může přijít na řadu také hormonální léčba i léky určené ke zvýšení hustoty kostí a ke zlepšení jejich stavby.

Osteoporóza nejčastěji láme zápěstí a krčky. Jak zlomeninu poznat a k čemu je to dobré Přečtěte si také:

Osteoporóza nejčastěji láme zápěstí a krčky. Jak zlomeninu poznat a k čemu je to dobré

Prevence osteoporózy

Pro udržení zdravých kostí je nezbytná správná výživa a pravidelná pohybová aktivita. Strava by měla obsahovat dostatečné množství vápníku. Jeho dobrým zdrojem jsou například mléčné výrobky, tmavě zelená listová zelenina, konzervovaný losos nebo sardinky či sójové výrobky. Dále je také důležitý vitamín D, který pomáhá tělu vstřebávat vápník a podporuje zdraví kostí i dalšími způsoby. 

Infobox

Osteopenie: stav, při kterém snížení hustoty kostí oproti normálu ještě není takové, aby šlo o osteoporózu. Osteopenie se proto označuje jako její předstupeň.

Vitamín D lze získat díky slunečnímu záření, který stimuluje jeho tvorbu v kůži, anebo z jídla, vhodná je v tomto směru konzumace ryb a rybích výrobků. Pokud máte nedostatek vitamínu D, jehož deficit je v populaci celosvětově rozšířený, můžete si rovněž zakoupit doplňky stravy s jeho obsahem. K vybudování silných kostí a zpomalení úbytku kostní hmoty pomůže pohyb a pravidelné cvičení.

Odborníci doporučují kombinovat silové cvičení s posilovacími a balančními cviky. Silový trénink pomáhá posilovat svaly a kosti v pažích a horní části páteře, zatímco chůze, běh, skákání přes švihadlo nebo třeba lyžování ovlivňují hlavně kosti v nohou, kyčlích a dolní části páteře. Balanční cvičení, jako je tai-či, může snížit riziko pádu, zejména s přibývajícím věkem.

Obáváte se ztráty hustoty kostí?

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).