Během dovolených se prý nejčastěji potýkáme s trávicími a žaludečními obtížemi, průjmy a nemocemi dýchacích cest. Nevyhýbají se nám ani pohmožděniny a řezné rány. Mějte tak u sebe nejen tu klasickou lékárničku, ale i tu bylinkovou. Co do ní všechno dát?
Rozbouřený žaludek zklidníte hořcem a třezalkou
Nejčastější problémy na dovolené souvisí s nedostatečnou hygienou pokrmů, z konzumace kontaminované vody a jídla či surovin, na které naše zažívání není zvyklé. „Akutní zažívací problémy dokáže zklidnit směs hořce žlutého a puškvorce. Tyto byliny harmonizují střevní systém a podporují správné trávení. Střevní sliznici zase regeneruje třezalka nebo gemmoterapeutikum z olše či řimbaby,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.
Popálenou kůži zchladí aloe vera
Za často spálenou pokožkou stojí nedostatečná ochrana opalovacími přípravky i to, že středoevropská kůže není na ostré přímořské paprsky zvyklá. Spáleniny od slunce zchladí přírodní masky a obklady. Máte-li po ruce, sáhněte po aloe vera, která namoženou a přecitlivělou pokožku příjemně ochladí a hydratuje. Spálenou oblast můžeme také jemně potírat nakrájenou okurkou, cuketou či bramborou. Pomůže i obklad z černého či zeleného čaje.
Štípance zklidní lopuchový olej
Svědivé bodnutí od všudypřítomného hmyzu zklidní lopuchový olej nebo tinktura z jitrocele kopinatého, která rovněž zmenšuje otok. Využít můžete i síly grepového či třezalkového oleje, který navíc zabraňuje vzniku nevzhledných skvrn po rozškrábání pupence. Ranku po píchnutí vyčistí šalvějová tinktura, šalvěj se totiž může pyšnit silnými dezinfekčními a antibakteriálními účinky. Bolest zažene citron nebo ocet. Svědění odstraní cibule, brambor či máta.
Levandule účinkuje jako repelent proti klíšťatům
V létě se rozšiřuje výskyt klíšťat, která nás mohou nakazit klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. O tom, že tropické teploty se nelíbí ani klíšťatům, si přečtěte na našem sesterském serveru 120na80.cz. O tom, jak se před klíšťaty chránit, se dozvíte od Jarmily Podhorné: „Před procházkou v přírodě bychom se měli natřít směsí levandule a rozmarýnu, která slouží jako přírodní repelent a klíšťata odpuzuje.“ Jak si připravit repelenty, poradíme v článku Přírodní repelenty a první pomoc na štípance.
Od bolesti po úrazech pomáhá kostival, odřeniny zahojí jitrocel
Přišli jste k tržné ráně, odřenině, pohmožděnině končetin, zlomenině či podvrtnutému kotníku? Od bolesti si ulevíte chladivým obkladem z kostivalu lékařského. Jako tinktura pomáhá zmenšit otoky, mast zase revitalizuje zlomeniny, pohmožděniny a podlitiny.
Na odřeniny vám pomůže odvar z měsíčku lékařského, heřmánku pravého, čajovníkový olej nebo třeba výtažek z technického konopí. Na škrábance zas platí jitrocel kopinatý, který působí protizánětlivě a obsahuje vysoké množství křemíku a zinku, díky čemuž ránu rychleji hojí. Na různé boláky pomáhá i olšová mast.
Grepový olej pomůže při bolestech zubů i nachlazení
Když vás z vlastní postele vyžene bolest zubů, je to nepříjemné, horší je však, když vás vyžene z té cizí, pučené, dovolenkové. Mějte proto při sobě grepový olej, jímž si pravidelně potírejte dásně. Pokud vás zastihne jakákoliv potíž se zuby či ústní dutinou, vsaďte na šalvěj lékařskou, která účinkuje jako přírodní dezinfekce, má antibakteriální a antiseptické účinky a zklidňuje bolest. Grep navíc likviduje viry, bakterie a plísně, proto po něm rádi sáhnete i tehdy, když vás na dovolené zaskočí nenadálá rýma, bolest v krku či nachlazení. V případě dýchacích problémů je na místě potírat grepovým olejem nosní sliznici, tinktura ze semen grepu pak dokáže zneškodnit streptokoky, stafylokoky a předejít infekci. Podobné účinky má také tinktura z lichořeřišnice nebo česneku.
Odborná spoupráce
Mgr. Jarmila Podhorná
Odbornice na bylinnou terapii. Působí ve společnosti Naděje, jež se specializuje na výrobu bylinných tinktur, mastí olejů a výluhů.
Zdroj: Naděje