Příběh mamky jmenovkyně mě nepřekvapuje, sama byť v pozdějším věku v 50 letech jsem dle uvážení a názoru lékaře, ke kterému jsem došla po přeložení z registrace v nemocnicí ukončila léčbu astmatu. Užívala jsem cca 12 let inhálátor - po vysazení jsem ani nepociťovala žádné problémy a je tomu dosud - pouze užívám léky na alergii ve velmi malém množství a sezonně. Velice podporuji názor , že léky neléčí jen tlumí, je třeba najít příčinu - samozřejmě v některých případech jsou léky na místě. Hlavně se musí pracovat na psychice - ta je příčinou dost možná hodně nemocí. Doufám, že se k léčbě nebudu muset ve vyšším věku vrátit.
Přeji všem nemocným vůli a chuť něco změnit. Soňa z Brna
Úzkosti naší mysli (o té duši si myslím, že patří do pneumatiky) jsou opravdu VELMI často tím kamenem úrazu a pramenem nemoci. Mysl a tělo jedno jsou, a to naprosto neoddělitelně.
Pravda, zlomená noha nebo cirrhotická játra nejspíš nemají s myslí zdánlivě moc společného, ale i tam věřím, že by jim pozitivní a realistická mysl mohla předejít. Ne nutně ale musela.
Co mne přimělo, abych jel těch 60kmh skopce (na kole), když vím, že je tam prudká zatáčka? Nevím úplně přesně, ale nazývám to zkříženými dráty. V MÉ hlavě. Co mne přimělo jíst a pít to, po čem mi játra ztvrdla? Nevím přesně, ale nejspíš moje hlava.
A podle mého názoru je největším škůdcem panický strach z nemoci a smrti. S těmi jsme se prostě ještě, na rozdíl od buddhistů, nevyrovnali. Jo a ještě strach ze stáří. To jsou hrozně škodliví bubáci.
Buddhisté přijímají vše, co přijde. Ale nemají z toho úzkosti předem. Nemoci, stáří a smrt jim můžou vlízt na záda. A proto žijí déle a spokojeněji než my. Ano, věří v reinkarnaci. A proč my ne?
Krásný článek. Jsem zastáncem názoru, že nemoci vznikají v hlavě a je potřeba najít příčinu tam, a ne "léčit" už její důsledky...
Zdravotnictví léčí a léčí, ale neuzdravuje... Proč by taky mělo, to by se pak neprodávaly léky, a lůžka v nemocnicích by nebyla obsazena... Což není žádoucí ;)
Pěkný víkend všem.
To co tvrdíte platí jenom pro úzký okruh nemocí. Psychosomatika funguje, stejně tak funguje stres, libido atd. Nefunguje to ale nějakou vyšší mocí, která může zdolat, nebo přivodit nemoc. Má to sice reálné základy, které umí medicína popsat, (krevní tlak, srdeční tep, teplota, vylučování hormonů....) ale zatím se přesně neví, jak souhra různých vlivů přesně ovlivňuje organismus. Je to těžko uchopitelné, protože stejně a vlastně i více má na zdraví vliv, genetická výbava. životní prostředí, aj. Nic to ovšem nemění na tom, že u většiny nemocí je úplně lhostejné, jestli jste pohodář, nebo nervák. Jestli žijete tzv. zdravým životním stylem, nebo normálně, jestli se hlídáte nebo si se zdravím nelámete hlavu...... Zdravotnictví a medicína zůstává ve většině případů nezastupitelná. Tím nechci doktora Hnízdila nijak kritizovat, ale stejně jako chirurg nebo infekcionista má okruh svých pacientů, pak i on je schopen léčit jen některé nemoci.
tsd