Česká kuchyně obsahuje obecně relativně nezdravá tučná jídla s velkým obsahem živočišného tuku. Podobně jsou na tom i u sousedů v Rakousku a Bavorsku. K nesprávné skladbě stravy přispívá také poměrně velký podíl smažených jídel a uzenin – ke zdraví nejškodlivějším jídlům patří hranolky a uzeniny.
Odborná spolupráce:
prof. MUDr. Štěpán SVAČINA, DrSc.
přednosta III. interní kliniky 1. LF UK
a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předseda ČLS JEP
Podle prof. Štěpána Svačiny, přednosty III. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, tyto poznatky řada lidí sice dnes už má, ale nedokáže svoje stravovací návyky změnit a z jídelníčku nezdravé, ale chutnající jídlo vyřadit. „Pokud by lidé dodržovali zásady zdravé výživy – tedy jedli kvalitní netučné maso, ryby, dostatek ovoce a zeleniny, vyhýbali se moučným a tučným jídlům a potraviny jen vařili a dusili, byli by nejspíš zdraví,“ říká prof. Svačina.
Nedostatek vůle změnit nejen stravovací návyky, ale celý životní styl, je podle děkana 1. LF UK prof. Aleksiho Šeda obecnějším problémem. „Pacienti očekávají od lékařů účinnou léčbu, ale ne vždy jsou ochotni podstupovat ‚nepohodlí‘ režimových opatření a prevence. A přitom právě například ‚dieta všedního dne‘ je zásadní investicí pro naše zdraví,“ říká prof. Šedo.
Základ zdravé stravy
- kvalitní bílkoviny (např. libová masa, ryby, mléčné výrobky)
- zelenina, ovoce (nejméně 500 g denně)
- kvalitní tuk, zejména rostlinný a rybí
Zdraví škodlivé potraviny
- s velkým obsahem živočišných tuků
- s velkým obsahem soli
- sladkosti a sladké nápoje
- moučná jídla
- nejškodlivější – kuchyňská úprava smažením, pečením
Zásady zdravého životního stylu
Poslední formulace zásad zdravé výživy ve stručné formě a určená pro širokou veřejnost vznikla v roce 2006 pod názvem Zdravá 13. Tato doporučení jsou určena pro zdravou populaci s cílem snížit výskyt civilizačních onemocnění.
Zdravá 13
- Udržujte si přiměřenou stálou tělesnou hmotnost charakterizovanou BMI (18,5 až 25,0) a obvodem pasu pod 94 cm u mužů a pod 80 cm u žen.
- Denně se pohybujte alespoň 30 minut, např. rychlou chůzí nebo cvičením.
- Jezte pestrou stravu, rozdělenou do čtyř až pěti denních jídel, nevynechávejte snídani.
- Konzumujte dostatečné množství zeleniny (syrové i vařené) a ovoce, denně alespoň 500 g (zeleniny dvakrát více než ovoce), rozdělené do více porcí; občas konzumujte menší množství ořechů.
- Jezte výrobky z obilovin (tmavý chléb a pečivo, nejlépe celozrnné, těstoviny, rýži) nebo brambory nejvýše 4× denně, nezapomínejte na luštěniny (alespoň jednou týdně).
- Jezte ryby a rybí výrobky alespoň 2× týdně.
- Denně zařazujte mléko a mléčné výrobky, zejména zakysané; vybírejte si přednostně polotučné a nízkotučné.
- Sledujte příjem tuku, omezte množství tuku jak ve skryté formě (tučné maso, tučné masné a mléčné výrobky, jemné a trvanlivé pečivo s vyšším obsahem tuku, chipsy, čokoládové výrobky), tak jako pomazánky na chléb a pečivo a při přípravě pokrmů. Pokud je to možné, nahrazujte tuky živočišné rostlinnými oleji a tuky.
- Snižujte příjem cukru, zejména ve formě slazených nápojů, sladkostí, kompotů a zmrzliny.
- Omezujte příjem kuchyňské soli a potravin s vyšším obsahem soli (chipsy, solené tyčinky a ořechy, slané uzeniny a sýry), nepřisolujte hotové pokrmy.
- Předcházejte nákazám a otravám z potravin správným zacházením s potravinami při nákupu, uskladnění a přípravě pokrmů; při tepelném zpracování dávejte přednost šetrným způsobům, omezte smažení a grilování.
- Nezapomínejte na pitný režim, denně vypijte minimálně 1,5 l tekutin (voda, minerální vody, slabý čaj, ovocné čaje a šťávy, nejlépe neslazené).
- Pokud pijete alkoholické nápoje, nepřekračujte denní příjem alkoholu 20 g (200 ml vína, 0,5 l piva, 50 ml lihoviny).