dovolim si zareagovat na vsechny komentare plosne. (pominu tedy demonologii, to opravdu spise nez sem patri na web o dusevnich poruchach)
- ano, mel jsem prave na mysli, ze jak se jedlo pred 100 000 lety, neni pro nas dnes moc dulezite (tedy je jiste zajimave to zkoumat, myslim nedulezite pro vyzivova doporuceni)
- nevim nic o tom, ze by se nekdo dokazal ci mohl dokazat obejit bez bilkovin ci esencialnich aminokyselin (ciste technicky, jak by mela vypadat prislusna mutace? stale potrebujete dusik. to ho budete lapat ze vzduchu ci jist hnojiva?)
- tento clanek nemel byt o vegetarianstvi. take by se muselo upresnit, zda se mysli vegetarianstvi nebo veganstvi. opet myslim plati, ze minulost zde moc o nicem nevypovida. mongol na mleku a masu byl asi celkove zdravejsi nez cinan na ryzi. dnes ale muzete byt vegetarian urcite bez problemu a s trochou snahy asi i vegan (kombinovat ruzne plodiny, hojnost lustenin...). stejne tak jako muzete byt zdravy masozrout (obecne, samozrejme kazdy ma trochu jiny metabolismus - individualni vyjimky nijak nepopiram a pokud se citite pri necem z toho spatne, tak proste konzumujte jine veci, to je jasne. asi jako ja proste nesnesu vino, ale to neznamena, ze je obecne nezdrave). vegetarianstvi neni podle me primarne zalezitost vyzivy, ale spise otazka chutovych, ekonomickych, etickych apod. preferenci.
- ze v minulosti byly potraviny nejak kvalitnejsi a levnejsi, to je smesne. naopak dnes (tedy ve vyspelem svete) je hojnost a kvalita, vcetne obilnych a mlecnych produktu, ktere nikdy driv nebyly (smesne mi tez prijde, jak lide maji potrebu vzyvat nejaky minuly "zlaty vek", coz je ale univerzalni). to lze konec koncu nejlepe videt na prumerne dobe doziti.