Názor k článku 4 důvody, proč je princip paleodiety pochybný od Karel - Dobrý den, Osobní zkušenost(cca 2 letá): Jíme pestrou stravu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 1. 2015 11:12

    Karel (neregistrovaný)

    Dobrý den,

    Osobní zkušenost(cca 2 letá): Jíme pestrou stravu v době, kdy máme hlad....ten máme menší a méně často, protože méně cukru znamená minimální inzulínové výkyvy a stabilní stav energie. Tuk má sytící efekt, proto sníme méně jídla a pokud někdo píše o konzumaci velkého množství tučného masa, nikdy paleo nezkusil - ve skutečností sníme méně potravin o větší kvalitě = jednoduchý důvod, proč jsme zhubli na tukové tkáni, cítíme více energie a vyhýbají se nám onemocnění, nebo proběhnou kratší dobu a méně intenzivně...Necpat se co 2hodiny po celý den po malých porcích a nechat tělo odpočinout krátkým přirozeným půstem taky pomáhá a dává logiku....(přecpat se až k prasknutí a 1 měsí nejíst doporučuje kdo? nenašel jsem to...)

    Hledal jsem v článku princip(podle nadpisu) a jeho zpochybnění, ale našel jsem pouze popis pravěku a života člověka v divoké přírodě, jakožto hrozné utrpení...myslím, i při pohledu na zbytky divoké přírody a zvířata v ní by to bylo samostatně na polemiku a nejsem si jist, zda by nám pračlověk úplně záviděl...Vše ostatní se nabaluje v závislosti na individualitě(mlé­ko, lepek, antinutrienty v pečivu atd...) - někdo je dostatečně adaptovaný, někdo nikoli...Proto má totiž paleo několik variant, od velmi striktního až po mírné - záleží pouze na individualitě.

    Nejsem zastáncem přísného "palea". Ale pochopil jsem středobod celého tohoto stylu - TEDY SKUTEČNÝ PRINCIP - kontrolu produkce inzulínu, jakožto jediného(!!!) zásobního hormonu, kterým disponujeme(kdyby naši předci žili v lese plném perníkových chaloupek, byli bychom na trvalou intoxikaci glukozou asi mnohem lépe vybaveni, než pouze jedním hormonem, jehož produkce se často vyčerpá, či, stalé častěji, buňky na něj přestanou reagovat, protože "klepe na dveře" s další glukozou téměř neustále - vlivem "moderního" vysokosacharidového stravování).

    Výběr potravin může být dost individuální - každý je individualita, může pocházet z jiných částí světa, kde žijí jiná zvířata a rostou jiné rostliny.

    To se váže k bodu 4. - nelze ji definovat - nelze definovat pouze konkrétní potraviny univerzálně pro všechny....ale to není princip!

    Bod 1. Evoluce neskončila a nabrala tempo: ve skutečnosti naopak - zpomalila....
    Evoluci pohánějí selekční tlaky(hladovění, predátoři...) - čím pohodlněji žiješ, tím menší je předpoklad změny - jsme geneticky prakticky totožní s předky, protože chybí každodenní selekční tlak. Jsme stejní, ale nemusíme lovit a utíkat.
    Stravujeme se zcela jinak.
    Předpokládaný věk dožití se prodloužil až v 20 století - ale jen díky medicíně, která začala zvládat infekční onemocnění extrémně snížila novorozeneckou úmrtnost, což dost mění statistiky.(Do té toby max 40let). Nyní ve skutečnosti většina lidí půlku života pomalu "umírá" s léky v kapse, až k smrti. Předpokládá se, že do roku 2050 bude mít každý 3-5 člověk v "moderním" světě diabetes.

    Srovnání pes a vlk: u psů to může jít lépe - podstatně rychleji střídají generace - výsledkem jsou např. různá plemena(mimochodem vesměs trpící alergiemi, diabetem a dalšími civilizačními chorobami...na rozdíl od vlka!!! Pes je přátelé masožravec, stejně jako vlk! Anatomicky i fyziologicky - představa psa vegetariána mě rozesmála. Ale je pravda, že by to asi přežil....možná alespoň chvíli i ve zdarví...

    Díky modernímu stylu života planetu obývají ti nejlínější a nejtlustší lidé v historii lidstva.

    Lovci a sběrači umírali v každodenním boji o život s predátory a infekcemi. Ti, kteří přežili se dožívali vysokého věku ve výborné kondici - to je vědecky dokázáno, archeologickými nálezy i pozorováním současných posledních kmenů, žijících stále "postaru".

    Bod 2. Člověk byl velice pravděpodobně výborný lovec. Díky velkému mozku, vzpřímené postavě, využívání nástrojů a ohně, organizovanému společenství si podmanil potravní řetězec mnohem dříve. A taky dokázal zvládnout nouzi - jen těmto vlastnostem jsme ostatně tady...

    Bod 3. Lidé se více hýbali - souhlasím. Neměli se však až tak zle - jako se určitě nemá zle žádné zvíře v přírodě - stravovali se, jak je pro jejich geny přirozené - my máme úplně stejné geny. Oni byli jen zdravější a silnější. Díky selekčním tlakům evoluce. Umírali z jiných důvodů.

    Mohu spoléhat na to, že já a moje rodina budeme teda ještě nemocní, ale třeba přespříští generace už se adaptují na "perníkové chaloupky" a bude to jejich evoluční výhoda.

    Za sebe po dvouleté zkušenosti s paleostylem výživy říkam, že do toho teda nejdu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).