Příprava na kolonoskopii: to nejhorší budete mít za sebou…

21. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Kolonoskopii provázejí často předem obavy, mnohdy zbytečné. Každý prožívá samotné vyšetření střev jinak, každopádně správná příprava je základ a možná budete překvapeni, že po hodinách pití projímadla vás už nic až tak dramatického nečeká.

Co je kolonoskopie

Co se dozvíte v článku
  1. Co je kolonoskopie
  2. Jak se připravit
  3. Dieta před kolonoskopií
  4. Den předem
  5. Příprava jde do finále: jak zvládnout projímadlo
  6. Správná příprava je důležitá pro průběh vyšetření

Jedná se o vyšetřovací a léčebnou metodu, která lékaři umožňuje prohlédnout dolní část vaší trávicí trubice. Díky optickému aparátu zavedenému „zdola“ lze prohlédnout konečník i tlusté střevo až k tenkému střevu.

Kolonoskop, dlouhý ohebný tenký přístroj, umožňuje bezbolestně odebírat z vyšetřovaných oblastí vzorky. A pokud je potřeba, rovnou odstranit během vyšetření zjištěné polypy. Jde o malé střevní nádorky, které by mohly časem představovat riziko. Jejich odstranění pacient vůbec nepocítí, protože zde nejsou nervová zakončení. „Velký význam má toto vyšetření také při zjišťování možného krvácení z tlustého střeva,“ uvádí Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Jak se připravit

Pro úspěšné vyšetření pomocí kolonoskopu je nezbytná dokonalá příprava, která spočívá ve vyprázdnění střev. Vše potřebné sdělí pacientovi ošetřující lékař nebo oddělení, kde bude vyšetření probíhat. V ideálním případě dostanete instrukce i písemně, abyste si vše mohli v klidu pročíst.

Příprava se může lišit v detailech, v závislosti na pracovišti, vašem zdravotním stavu, určeném typu projímadla a podobně. Cílem ale vždy je, aby vaše střeva byla před výkonem „čistá“. V zásadě tedy platí, že několik dnů před vyšetřením je třeba dodržovat doporučenou dietu, nejpřísnější den předem, a několik hodin před samotnou kolonoskopií užít doporučené projímadlo.

Omezení se vztahují nejen na potraviny, ale také na některé léky či doplňky stravy. Důležitý je dostatek tekutin, nejlépe čisté neperlivé vody.

Dieta před kolonoskopií

O užívání pravidelných léků je vždy vhodné poradit se s lékařem či farmaceutem. Obecné doporučení je neužívat 5–7 dnů před vyšetřením léky obsahující železo. „Užíváte-li léky na ředění krve, vysaďte je po dohodě s ošetřujícím lékařem týden před kolonoskopií,“ doporučuje také VZP.

U stravy se začíná rovněž zhruba týden předem a důležité je vynechat potraviny s vyšším obsahem vlákniny a vše, co by zanechalo „zbytky“ – ořechy, ovoce a zelenina se slupkou a semínky, semena jako taková, celozrnné potraviny, kmín (pozor, ten je běžně v řadě chlebů), mák. Odtud také označení „bezezbytková dieta“.

V posledních cca 3 dnech je možné přejít na kašovitou stravu, poslední den je pak prakticky bez jídla.

Vhodný jídelníček: co se smí jíst v týdnu před kolonoskopií

  • měkké libové maso – např. drůbež, ryby šunka, játra, mleté maso
  • brambory bez slupky, těstoviny, bílá rýže
  • měkké a konzervované ovoce ve vlastní šťávě bez slupek a jadérek
  • vývar nebo cezená polévka
  • bílý chléb a bílé pečivo, piškotové pečivo
  • čaj a instantní nebo překapávaná káva (možno osladit)
  • čiré (průhledné) ovocné šťávy a nápoje, voda

Nevhodné potraviny a nápoje

  • tuhé vláknité maso, klobásy, slanina
  • celozrnné pečivo, pečivo s mákem, skořicí, semínky, sušeným ovocem, ořechy
  • tukové koláče a cukroví
  • ovoce a zelenina se slupkami a jadérky (např. hroznové víno, kiwi, angrešt, jahody, meloun, rajčata, paprika, špenát)
  • luštěniny, hnědá rýže, snídaňové cereálie, ovesná kaše, otruby
  • tuky – máslo, margarín (pouze střídmě)
  • perlivé nápoje

Zdroj: Ipsen Pharma

Den předem

Poslední den před kolonoskopií pijte pouze čiré tekutiny, na množství nemusíte šetřit. Vhodná je neperlivá voda, případně čiré ovocné džusy. „Jídelníček“ si lze zpestřit čirým, přecezeným vývarem a „místo moučníku“ si dát čaj nebo instantní kávu bez mléka. Mléko je zakázané, stejně jako alkohol a zrnková káva.

„Den před vyšetřením si vezměte jen nejnutnější léky,“ uvádí ještě doporučení VZP. U léků je ostatně potřeba myslet i na to, že spolu s užíváním projímadla nemusí již léky účinkovat.

Příprava jde do finále: jak zvládnout projímadlo

„Před zahájením přípravy doporučujeme ochránit oblast konečníku aplikací ochranného krému nebo masti,“ radí jeden z výrobců projímadel, společnost Ipsen Pharma. Několik hodin před kolonoskopií vás totiž čeká fáze kulantně řečeno méně příjemná, totiž intenzivní vyprazdňování vyprovokované pořádnou porcí projímavého přípravku. Ať vám byl doporučen jakýkoli produkt, držte se pokynů v příbalové informaci, případně pokynů lékaře.

VIDEO: Jak probíhá kolonoskopie

Zdroj: YouTube

„Musíte počítat s tím, že se budete postupně vyprazdňovat. Proto je lépe být v domácím prostředí a v klidu,“ doporučuje pacientům VZP.

Projímavé přípravky se ředí ve větším množství vody. Počítejte s tím, že budete muset během zhruba čtyř hodin vypít cca čtyři litry tekutiny s projímavým účinkem. Projímadla se nekonzumují snadno, mají lehce slanou chuť. Chutnají o něco málo lépe vychlazené, jinak není vhodné je nijak dochucovat ani obohacovat. „K přípravku se nesmí přidávat žádné jiné roztoky nebo přísady, zejména cukr nebo další chuťové látky, protože by to mimo jiné mohlo vést ke změně složení elektrolytů v krvi. Ve střevech mohou navíc při odbourávání těchto přidaných látek střevními bakteriemi vznikat explozivní směsi plynů,“ uvádí výrobce projímavého přípravku, společnost Tillots Pharma.

Výjimku představuje vitamín C: „Přípravek chutná lépe ochucený šumivým vitamínem C, který také zvyšuje projímavý efekt,“ doporučuje pracoviště Gastroenterologie Poliklinika Vysočany skupiny Medicon a radí množství 2 tablety na litr.

Pozor také na užívání léků: „Léčivé přípravky, které byste užili před konzumací projímadla, současně s ní nebo cca do 1 hodiny po ní, mohou být vyplaveny při výplachu střeva nebo nemusí být účinné,“ upozorňuje výrobce Tillots Pharma. Na to je třeba myslet například i u antikoncepce.

Výsledný roztok je pak potřeba vypít v předstihu několika hodin před zahájením kolonoskopie. Záleží tedy na čase, kdy bude vyšetření probíhat. Doporučení ohledně času užití se mohou u jednotlivých přípravků lehce lišit, modelový příklad pro 4 litry projímadla pro očištění střev je následující:

Kdy užívat projímadlo před kolonoskopií

Příklad: 4 litry přípravku se užívají po dobu 4 hodin v závislosti na čase plánované koloskopie.

Jste-li objednáni v době:

  • 7–9 hod. vypijete 4 litry v čase mezi 21–01 hod.
  • 9–12 hod. vypijete 2 litry v čase mezi 20–22 hod. a další dva litry tak, aby příprava skočila 4–6 hodin před vyšetřením
  • 13–15 hod. vypijete 4 litry ráno v den vyšetření tak, aby příprava skočila 4–6 hodin před vyšetřením

Vypít tak velké množství ne zrovna chutné tekutiny nemusí být jednoduché. Je potřeba pít po celou dobu prakticky kontinuálně, jen s malými přestávkami. Kromě již zmíněného vychlazení může pomoci vždy několik loků projímadla zapít trochou čisté vody.

Správná příprava je důležitá pro průběh vyšetření

Předpokládaný efekt, tedy vyprazdňování střev, se začne projevovat postupně, zhruba po hodině konzumace projímadla a pokračuje ještě nějakou dobu po jeho dopití. Důležité je dopít veškerý roztok, přestože již z konečníku vychází čirá tekutina. Proces je nutné dodržet, i když budete muset vstát v noci nebo brzo ráno.

V den vyšetření můžete přijímat bez omezení tekutiny. Ráno před vyšetřením můžete zapít ranní léky, neměli byste kouřit.

„Kvalita přípravy má zcela zásadní vliv na kvalitu kolonoskopie. Je-li příprava nedostatečná, je nutné vyšetření opakovat,“ upozorňují gastroenterologové z Mediconu. Poctivá příprava je tedy ve vlastním zájmu pacienta. Více o průběhu samotné procedury se dočtete v článku Kolonoskopie: jak probíhá vyšetření střev?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).