Přírodní antibiotika je navíc možné užívat bez následků, které na nás zanechávají kvanta tablet užívaných i v případě, kdy to vůbec není potřeba.
Je známo, že antibiotika jsou léky, které hubí bakterie. Předepisování antibiotik na virózy bývá častým selháním a zbytečným preventivním opatřením řady lékařů. Časté užívání antibiotik vede ke vzniku rezistence, zátěži vnitřních orgánů, rozvoji alergií a přemnožení kvasinek a plísní v těle. Předtím než začnete užívat antibiotika, měli byste mít jistotu, že máte silnou bakteriální infekci. To je možné zjistit pomocí CRP vyšetření z krve, které by vám měl lékař, před tím než vám antibiotika předepíše, udělat. Řada lékařů dnes již nabízí CRP vyšetření ve svých ordinacích z kapky krve odebrané z prstu na počkání.
Čtěte také: Jak se vyvarovat nadužívání antibiotik?
Pokud před návštěvou lékaře dáte přednost alternativní medicíně, měli byste mít nějaké povědomí o bylinkách a jejich vlastnostech. Existuje celá řada přírodních přípravků s výraznými dezinfekčními účinky, které skvěle fungují jako účinná antibiotika, antivirotika nebo antimykotika. V mnoha případech dokážou klasická antibiotika plně nahradit.
Lichořeřišnice větší běžně roste na zahrádkách
Jedním z nich je bylinka, kterou možná znáte z vašich zahrádek. Lichořeřišnice větší je nízká rostlinka s vejčitými listy a křiklavě žlutými či oranžovými květy. Běžně roste na zahrádkách a málokdo tuší, jaká síla se v ní ukrývá. Využívají se především semena, ze kterých se připravuje tinktura, která se používá k léčbě angín, zánětů v krku a zánětů močových cest. Je účinná také při vypadávání vlasů. Je možné v podstatě využít kteroukoli část rostliny a zajímavé také je, že ji můžete i přímo konzumovat v syrovém stavu. Například příjemně štiplavě chutnající listy můžete s klidem použít do salátu místo ředkviček.
Rostlina má výrazné antibiotické působení, hubí obrovské množství nejrůznějších streptokoků a stafylokoků, E. Coli, salmonely, Proteus vulgaris a řadu dalších baterií. Užívání lichořeřišnice se doporučuje v případě jakékoli bakteriální infekce.
Domácí výroba lichořeřišnicové tinktury
Dobře vymytou uzavíratelnou sklenici napěchujte čerstvými částmi celé rostliny a zalijte 40% vodkou nebo lihem. Nechejte stát na slunci minimálně dva týdny. Poté skladujte v temnu a užívejte po kapkách jak vnitřně, tak i zevně k dezinfekci pokožky nebo podpoře růstu vlasů či odstranění lupů.
Brusinky a borůvky na dezinfekci močových cest a střev
Za přírodní antibiotika je také možno považovat chutné ovoce, jako jsou borůvky a brusinky. Kdo by takové léky nebral! Chutnají, léčí, a to bez vedlejších účinků. Brusinky se využívají především při zánětech močových cest, hubí streptokoky a E.Coli, borůvky rovněž, ale jejich úkolem je pro změnu dezinfekce trávící soustavy.
Čtěte dále: Proti infekci močových cest vyzkoušejte brusinky
Kromě obsahu cenných vitamínů a vlákniny mají příznivý vliv na zrak, pomáhají při cukrovce a jsou velice účinné při bolestech v krku a angínách. Pokud jste nemocní a tušíte, že byste potřebovali antibiotika, připravte si borůvkovou a brusinkovou dobrotu a vůbec se neobávejte konzumace tohoto ovoce ve větším množství. Neublíží vám.
Česnek, cibule, křen i zázvor vyženou nemoc z těla
Česnek, cibule, křen i zázvor jsou známé firmy, které vás snadno dokážou i rozplakat. Nemějte jim to za zlé a sáhněte po nich, a to nejen když je vám zrovna nejhůř. U všech těchto zmíněných přírodních antibiotik se můžete kromě antibiotického spolehnout také na antivirové a antimykotické působení. Zázvor je známým dezinfekčním prostředkem, česnek je zase odborníkem je plísně a kvasinky všeho druhu a křen i cibule jsou na virózy a chřipky jak dělané.
Česnek je známé antisklerotikum, ředí krev, má blahodárný vliv na srdce a celý krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu i krevní tlak, je ideální při virózách, nachlazení, zánětech dýchacích cest, pomáhá také při cukrovce, podporuje imunitu a je vhodný při veškerých virových i bakteriálních onemocněních. Navíc ničí kvasinky a plísně, jak ve střevech, tak i kdekoli jinde, ženy si například mohou při zánětu zavést stroužek česneku do pochvy a výsledek je zaručen. Pozor u citlivých žen! Bude třeba snést trochu pálení nebo se téhle medicíny raději vzdát.
Cibule působí dosti podobně, je specifická tím, že uvolňuje hleny a výborně účinkuje při zánětech dutin, kašli a astmatu. Navíc je močopudná, má příznivý vliv na močové cesty a záněty ledvin a celkově uklidňuje.
Cibulový sirup proti kašli
Cibuli nadrobno nakrájíme, dáme do skleněné misky a smícháme s medem. Přikryjeme pokličkou a třikrát denně užíváme polévkovou lžíci šťávy, která se z cibule uvolní.
O křenu možná nevíte, že kromě svého antibiotického a antivirového působení zvyšuje tlak a pomáhá při revmatických a neurologických potížích.
Všechny zmíněné dary přírody je třeba užívat v přiměřeném množství, mohou být velice dráždivé a to jak při vnitřním, tak i při vnějším užití. Konzumace česneku, cibule a křenu není vhodná při dvanácterníkových a žaludečních vředech, při užívání ve větším množství dráždí sliznice a zevně také pokožku. V těhotenství velmi opatrně, může dojít k silnému podráždění a prokrvení sliznic!
Čajovníkový olej proti zlatému stafylokoku
Čajovníkový olej, známý jako tea tree oil, je výborným antimykotikem, antivirotikem i antibiotikem. Používá se zevně, lépe však naředěný, může silně dráždit pokožku a u někoho také vyvolat alergickou reakci. Výborně účinkuje při zánětech pokožky i sliznic, při ekzémech, používá se ředěný v přípravcích při mykózách pohlavních orgánů, k dezinfekci ústní dutiny, na opary, afty a podobně.
Jako antibiotikum hubí zlatého stafylokoka, který rád cizopasí na pokožce atopiků a způsobuje rozsáhlé ekzémy. Čajovník dokonce i skvěle funguje při vymítání zákožky svrabové.
Propolis pomáhá na všemožné neduhy, ale pozor na alergii
V neposlední řadě je třeba zmínit velice účinné přírodní antibiotikum, které můžete najít jedině ve včelím úlu. Propolis je hnědá či oranžová lepkavá látka, kterou si včely vytváří z pryskyřic a rostlinných šťáv. Využívají ji ve svých úlech k mnoha účelům.
Kvalitní propolis můžete tedy sehnat jedině od včelaře. Nejčastěji se prodává ve formě tinktury nebo masti. Přidává se také do zubních past. Používá se k léčbě a dezinfekci sliznic i pokožky. Hojí rány, pomáhá při zánětech v krku a ústech, aftech, oparech, paradentóze, vředech, ekzémech, využívá se při nachlazení, angínách, zánětech kdekoli na těle, např. zánětech pohlavních orgánů, pokožky nebo i vnitřních orgánů.
Jeho využití je opravdu široké. V žádném případě byste ho však neměli užívat, pokud máte alergii na včelí produkty! Před prvním užitím je dobré vyzkoušet jeho snášenlivost. Někdy se může objevit silná alergická reakce i v případě, že máte alergii na různé květové pyly.