Přírodní léčba akné

Sdílet

 Autor: Wikipedia.org  / USDA / licence Public_domain
Trápí vás akné? Zkuste si s ním poradit pomocí přírody, bez zbytečné chemie. Na akné platí očista, regenerace organismu a kosmetika z bylinek či ovoce, která navíc vyjde na pár korun.

Charakteristickými příznaky akné, onemocnění kůže a obličeje, ale i zad, hrudníku a šíje jsou zarudlé pupínky a puchýřky. Nejobvyklejší forma – akné vulgaris je charakterizována hrbolky s hnisavým vrcholkem, v těžších případech se pod kůží objevují shluky bolestivých tekutinou naplněných dutinek (cystické akné) nebo nebolestivé tuhé infiltráty. Obojí může vést k tvorbě trvalých dolíčků a jizviček.


Autor: Wikipedia.org  / licence Public_domain

Akné je nejčastějším kožním onemocněním v pubertě, často přetrvává i v dospělosti, obvykle v již mírnější formě

Akné vzniká, když se v mazových žlázkách a koříncích chloupků tvoří příliš mnoho mazu. Tato hustá olejovitá substance je za běžných okolností vylučována póry k udržení zdravé vláčné pokožky. Nahromaděný maz může vytvářet tuhé zátky, komedony, které ucpou póry a vznikají zarudlé pupínky. Ke zvýšené tvorbě mazu může vést hormonální nerovnováha, toxiny zanesený organismus, s nímž jde „ruku v ruce“ oslabená funkce ledvin, žlučníku a jater (což jsou naše největší čističe těla). K dalším příčinám patří i emocionální stres, špatné stravovací návyky, nedostatečný pitný režim.

Jestliže chceme, aby naše pokožka získala hebký a jiskrný vzhled, potřebujeme řádnou regeneraci organismu. Jak na to?

1. Začněte očistou střev

Najdeme si den, v kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech. Tuto rychlou detoxikaci doporučuji provádět každý měsíc.

Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně)

Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5 litru čisté neperlivé vody.

2. Vyčištění a regenerace ledvin

Zdravé ledviny jsou pro správný chod celého organismu naprosto nezbytné, protože udržují v rovnováze celý organismus. Nedostatečná činnost ledvin se projevuje hromaděním odpadových látek v krvi, které měly být odstraněny.

Nejlepší čaj na regeneraci ledvin

Abychom dokonale zregenerovali ledviny, je nutné osmitýdenní popíjení speciálně namíchaného čaje podle Jiřího Janči (dá se pod tímto názvem i koupit v nálevových pytlících). Nesmí se ani 1 den vynechat. Čaj se popíjí 3× denně, musí být vždy čerstvý!
Potřebujeme:

  • 3 díly natě celíku zlatobýlu (musí být použitý pouze tento druh celíku solidago virgaurea)
  • 1 díl natě přesličky rolní
  • 1 díl natě truskavce ptačího
  • 1 díl natě rdesna blešníku

Postup: Léčivky smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme.

  • TIP: Všechny uvedené bylinky koupíme v bylinkářstvích, lékárnách či obchodech se zdravou výživou.

Medová mrkev posiluje ledviny

Potřebujeme: 1 litr čerstvě vymačkané mrkvové šťávy, 250 g kvalitního medu, 10 g mateří kašičky (pozor na alergii na včelí produkty).
Postup: Všechny uvedené ingredience dobře promícháme, nalijeme do sklenice a skladujeme v chladnu. Užíváme 3× denně 1 polévkovou lžíci před jídlem po dobu 8 týdnů.

  • TIP: Ledvinový čaj i medovou mrkev doporučuji popíjet souběžně.

Ledvinová dieta aneb co bychom měli omezit?

Pro dokonalou očistu ledvin je nutné omezit:

  • solená a kořeněná jídla, i sójovou omáčku a jiná dochucovadla
  • spotřebu bílkovin, zejména červeného masa, protože obsahuje hodně kyseliny močové
  • konzumaci smažených a pečených jídel
  • konzumací bílé mouky, bílého cukru
  • vyřadit z jídelníčku kávu, černý čaj, kakao, čokoládu
  • vyhýbat se potravinám s velkým obsahem kyseliny šťavelové, například špenátu a reveni

Co do jídelníčku zařadit?

  • kvalitní celozrnné pečivo a rýži pro vysoký obsah vlákniny
  • vařenou zeleninu a čerstvé zeleninové šťávy
  • důležitý je i dostatečný pitný režim, což je 2,5–3 litry denně

3. Regenerace a posílení činnosti žlučníku a jater

Játra jsou skutečnou chemickou továrnou celého organismu, kde každý okamžik probíhá na 5600 chemických reakcí. Krátce řečeno, není v organismu akce, na které by se játra aspoň z malé části nepodílela. Už tento fakt svědčí o jejich důležitosti a potřebě mít je v co nejlepším stavu.

Žlučové kameny a zanesené žlučovody vedou k tomu, že játra a dvanácterník pracují s velkým zatížením. Typickým projevem zaneseného žlučníku bývají poruchy trávení, říhání, nadýmání, nechutenství a bolestivost této oblasti.

Metoda pro očistu žlučovodů spočívá v tom, že každý den nalačno vypijeme 1 štamprle panenského olivového oleje smíchané se 2 lžícemi citronové šťávy, pak nesmíme 1 hodinu nic jíst ani pít. Tuto proceduru provádíme po dobu 3 měsíců.

Jak játra a žlučník posílit? Činnost jater podporuje červená řepa. Betain obsažený v červené řepě pomáhá cholinu vylučovat škodlivý tuk z jater. Dále také zajišťuje tvorbu esenciální aminokyseliny metioninu, který startuje proces nepřetržité detoxikace jater.

Nápoj na posílení činnosti jater a žlučníku

Potřebujeme: 1 dl čerstvé řepové šťávy, 1 dl mrkvové šťávy, 1 lžíci citronové šťávy
Postup: Ingredience smícháme, hotový šejk popíjíme 3× denně po dobu 6 týdnů.

Kořen hořce žlutého skvěle posílí žlučník i játra

Játra si posílíme kořenem hořce žlutého – užíváme 4× denně kousek o velikosti 0,5 × 0,5 cm nadrceného kořene, zapijeme vodou, tato kúra by měla trvat po dobu 8 týdnů. Kořen hořce je i naprosto spolehlivý prostředek na odstranění pálení žáhy.

Řepíkový prášek podporuje činnost jater

Tento přípravek je velmi účinný při potížích se žlučníkem a játry a potížích s tvořením šťáv v zažívací soustavě.
Potřebujeme: na prášek rozemletou nať řepíku
Postup: Po dobu 6 týdnů užíváme 3× denně na špičku kulatého nože a zapijeme vodou.

  • TIP: Zeleninové nápoje, kořen hořce i řepíkový prášek doporučuji popíjet a užívat souběžně.

Jaterní dieta anebo co bychom měli omezit?

Po dobu regenerace žlučníku a jater je vhodné omezit či úplně vynechat tyto potraviny:

  • hovězí maso, uzeniny a jiná tučná masa
  • kravské mléko, tvrdé a tavené sýry
  • smažené a pečené pokrmy
  • bílý cukr nahradíme zdravějšími variantami jako například medem, hroznovým cukrem, agáve sirupem, jablečným sladem.

Co do jídelníčku zařadit?

  • luštěniny, rýži, jáhly, pohanku
  • vařenou zeleninu a čerstvé zeleninové šťávy
  • dýňový, lněný olej
  • přidávat do jídel celerovou a petrželovou nať, mladé listy pampelišky
  • důležitý je i dostatečný pitný režim, což je 2,5–3 litry denně

Aknózní pokožka potřebuje pravidelnou péči

Přirozenou přírodní svěžest si můžeme jednoduše vyrobit sami, přísady na nás čekají na zahrádce, ve spíži či ledničce. Domácí kosmetika si vás určitě získá díky své dostupnosti, snadné přípravě i ceně.

Pro čištění pokožky jsou velmi účinné parní bylinkové koupele, protože podporují prokrvení, otevírají póry a tím kůži hloubkově čistí. Volbou jednotlivých bylinek, které pro parní koupel použijeme, můžeme docílit ještě dalších léčivých a zkrášlujících efektů. Parní koupel si můžeme dopřávat každý den večer.

Jak připravit parní bylinkovou koupel?

Před parní koupelí si kůži důkladně vyčistíme a sepneme si vlasy čelenkou, aby nepadaly do obličeje. Samotnou proceduru si připravíme tímto způsobem – do nádoby nalijeme 2 dl vroucí vody a přidáme 2 lžíce bylinek, vše necháme 10 minut odstát. Po uplynutí této doby si zakryjeme si hlavu ručníkem a držíme ji asi 25 cm od mísy, abychom zachytili stoupající páru. Snažíme se co nejvíce vdechovat nosem. Tato procedura by měla trvat 7–10 minut. Pak obličej opláchneme vlažnou vodou a jemně osušíme ručníkem.

Pro mastnou pokožku jsou vhodné – máta, rozmarýn, bazalka, tymián, šalvěj, pampeliška, kopřiva, jalovec.

Pro smíšenou pokožku jsou vhodné – heřmánek, šalvěj, bezový květ, měsíček, jitrocel.

Bylinná tonika

Pleťové tonikum ráno a večer nastříkáme na očištěnou kůži a necháme vpít, neoplachujeme.

Pampeliškové tonikum z lístků

Toto tonikum má silné stahující a čisticí účinky. Doporučuji ho aplikovat na očištěnou pokožku ráno a večer.
Potřebujeme: 2 lžíce pampeliškových listů i kořenů, 3 dl 60% lihu
Postup: Bylinku přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury.

Pleťová voda z křenu

Potřebujeme: 2 lžíce nastrouhaného kořene křenu, 3 dl 60% lihu, destilovanou nebo převařenou vodu
Postup: Křen vložíme do skleněné lahve a zalijeme lihem. Necháme 14 dní louhovat na teplém místě a nesmíme zapomenout pravidelně 2× denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a naředíme si do lahviček v tomto poměru: na 1 dl vody dáme 1 lžičku křenové tinktury. Toto tonikum je dobré na vyčištění mastné a aknózní pokožky.

Pleťové masky z bylinek, z ovoce a zeleniny

Pleťovou masku si můžeme dopřávat 2–3× týdně.

Pleťová maska na mastnou pokožku

Potřebujeme: 1 lžíci šalvěje, 1 lžíci myrty, 1 lžičku podbělu, 1 lžičku měsíčku lékařského, vroucí vodu
Postup: Léčivky zalijeme je vroucí vodou v poměru 1:2. Povaříme 2 minuty a pak necháme 10 minut odstát. Pak vše rozmixujeme. Bylinkovou hmotou natřeme obličej a dekolt a necháme 15 minut působit, pak umyjeme.

Vypínající pleťová maska

Potřebujeme: 1 lžíci světlíku, 1 lžíci jitrocele
Postup: Bylinky zalijeme vroucí vodou v poměru 1:2. Vše necháme 15 minut odpočívat a následně rozmixujeme. Vzniklou směsí si potřeme obličej a dekolt a vše necháme 20 minut účinkovat. Poté dobře opláchneme.

Citronová maska

Potřebujeme: 2 lžíce tvarohu, 1 lžičku citronové šťávy
Postup: Přísady smícháme dohromady, směs pak naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Pak smyjeme teplou vodou.

Zjemňující citronová maska

Potřebujeme: 1 lžičku citronové šťávy, 1 lžíci mandlového oleje (olivového oleje)
Postup: Citronovou šťávu smícháme s olejem a jemnými krouživými pohyby vmasírujeme do pokožky.

Maska ze semen okurky

Semenná maska působí velmi příznivě na mastnou a pórovitou pokožku obličeje.
Potřebujeme: 2 polévkové lžíce mletých okurkových semen, 1–2 lžíce smetany
Postup: Semena rozmixujeme a smícháme se smetanou. Vzniklou směs naneseme na očištěný obličej a necháme 30 minut působit. Poté pokožku důkladně opláchneme. Většího účinku můžeme dosáhnout, když si přidáme do této masky ještě mleté dýňové semínko v poměru 1:1.

Čisticí rajčatová maska

Potřebujeme: 1 rozmačkané rajče, 1 lžíci tvarohu, 5 kapek citronové šťávy
Postup: Všechny uvedené ingredience rozmícháme, hotovou směs si naneseme na obličej a necháme 25 minut působit. Pak opláchneme teplou vodou.

Maska ze semen cukety

Semenná maska působí velmi příznivě na mastnou a pórovitou pokožku obličeje.
Potřebujeme: 2 polévkové lžíce mletých cuketových semen, 1 – 2 lžíce smetany
Postup: Semena rozmixujeme a smícháme se smetanou. Vzniklou směs naneseme na očištěný obličej a necháme 30 minut působit. Poté pokožku důkladně opláchneme. Většího účinku můžeme dosáhnout, když si přidáme do této masky ještě mleté dýňové semínko v poměru 1:1.

Zeleninové šťávy čistí a stahují pokožku

Okurková šťáva zklidní kožní neduhy

Čerstvě vylisovaná šťáva z okurky je úžasně hojivým prostředkem na ekzémy, lupénku, kopřivku, akné. Stačí ji 1× denně nanést na ložiska a nechat zaschnout. Pak kůži namažeme mandlovým olejem.

Rajčatová šťáva pomáhá zklidnit akné

Při akné nebo mastné pokožce si 3× týdně potíráme obličej plátkem rajčete a vše necháme 15 minut působit. Poté opláchneme.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).