Přírodní pomoc pro „zmrzlíky“

Sdílet

Je vám věčně zima, když ostatní jsou v pohodě? Máte zmrzlé ruce a nohy? Nemůžete se nikdy pořádně prohřát? Ginkgo biloba prokrví celý organismus, skořicová masáž svědčí studeným rukám i nohám.

Naše končetiny chladnou, pokud jsou nedostatečně zásobeny teplou krví, která přináší tkáním výživu a kyslík. Důvodů může být hned několik, od prochladnutí, přes nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky, nedostatečný pitný režim, déle trvající stres a nervozitu či vlivem skrytých zdravotních problémů (nízký krevní tlak, kolísání hladiny ženských hormonů, při oběhových poruchách, onemocnění tepen, u Raynaudovy choroby…).

Co s tím? Hlídejte si minerály

Dbejme na dostatečný přísun železa, zinku, hořčíku a vápníku!

Hořčík a vápník najdeme například v mandlích a máku. Místo chroupání ořechů, můžeme konzumovat přímo z nich vylisovaný olej, doporučuji toto množství 1× denně 1 lžičku mandlového oleje a 1 lžičku makového oleje. 

Zinek a železo obsahují zase dýňová semínka, užíváme 1× denně 1 lžičku dýňového oleje.

Zahřívací koření

Do jídel a nápojů si můžeme přidávat „zahřívací koření“, jako je například zázvor, hřebíček, skořice, badyán, fenykl, anýz, kajenský pepř, chilli, majoránka, rozmarýn, tymián… Fantazii se meze opravdu nekladou.

Dostatečný pitný režim

Pitný režim je základním problémem většiny populace. Příčinou únavy, následně bolestí hlavy, pocitu chladu a celkově neduživosti bývá často dehydratace. Člověk nesmí čekat, až bude mít žízeň, protože naše instinkty v tomto směru nefungují zcela přesně. Kvalitní pitný režim by měl zahrnovat hlavně čistou neperlivou vodu, minerálky, kvalitní ovocné a zeleninové šťávy, rostlinná mléka (rýžové, sójové, ovesné) a bylinkové čaje. Na minimum bychom měli omezit přeslazené a kofeinové nápoje.

Hýbejme se…

Dopřejme si denně aspoň třicet minut svižné chůze na čerstvém vzduchu. Čerstvý vzduch a pohyb se postarají o to, že si „vyčistíme hlavu“, řádně prohřejeme tělo a večer budeme příjemně unavení.

Pomoc z přírody: Ginkgo biloba

Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba pomáhá prokrvit celý organismus. Listy jinanu příznivě působí na krevní oběh a centrální nervový systém. Zvyšují průtok krve a zlepšují tak zásobování kyslíkem, pružnost cévních stěn od největších tepen až po vlásečnice.

Kapičky z jinanu

  • Potřebujeme: 2 lžíce listů jinanu, 3 dl 60% lihu či jiného destilátu
  • Postup: Listy zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, hotovou tinkturu nalijeme do skleněné lahve a užíváme ji 2× denně 1 čajovou lžičku naředěnou 3 dl vlažné vody. Tato kúra by měla trvat půl roku.
  • TIP: Listy jinanu si můžeme koupit v bylinkářství. Tam se dá koupit i hotová jinanová tinktura.

Osvědčené ranní rituály

Začněme den se zázvorovo-jablečným čajem

  • Potřebujeme: půl lžičky nastrouhaného kořene zázvoru, 1 lžíci nastrouhaného jablka, špetku skořice, 2 tlučené hřebíčky (koření), 1 lžíci čerstvě vymačkané citronové šťávy, 3 dl vroucí vody, 2 lžičky medu
  • Postup: Zázvor s jablkem, skořicí a hřebíčkem zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme, přidáme med a citronovou šťávu, promícháme a můžeme popíjet.

Ranní voňavá sprcha

  • Potřebujeme: 4 lžíce soli, 4 kapky 100% přírodního éterického oleje z rozmarýnu
  • Postup: Ingredience smícháme, voňavou solí si masírujeme celé tělo všemi směry. Sůl výborně promasíruje a rozmarýn zase prokrví. Tato sprcha je výborná i pro osoby s nízkým krevním tlakem.

Ranní rozcvička rozproudí energii po těle

  • Každé ráno si po dobu 10 minut provádíme toto cvičení:
  • Lehneme si na záda a nohama hýbeme, jako bychom jeli na kole.

Studeným rukám i nohám svědčí skořicová masáž

  • Potřebujeme: 2 lžíce panenského olivového nebo sezamového oleje, 2 kapky 100% přírodního éterického oleje ze skořice
  • Postup: Přísady smícháme dohromady a vzniklou směs si krouživými pohyby vtíráme do pokožky rukou i nohou.

Večerní rituály pro zahřátí

Zpříjemněme si večer voňavým horkým jablečným moštem

  • Potřebujeme: 2 dl kvalitního jablečného moštu, špetku skořice, 2 tlučené hřebíčky, 1 tlučený badyán
  • Postup: Mošt přivedeme k varu, odstavíme, přidáme do něj koření a vše necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a po douškách vypijeme.

Majoránková večerní koupel prohřeje celý organismus

  • Potřebujeme: 5 lžic majoránky, 2 litry vroucí vody
  • Postup: Majoránku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 2 hodiny louhovat. Poté přecedíme a nalijeme do vody ve vaně (37–38 stupňů Celsia). Koupel by měla trvat 15 minut.

Šlapání vody – prospívá krevnímu oběhu

  • Večer si dopřejeme 1 – 3 minutovou (rozhodně ne déle!!!) krátkou chůzi ve studené vodě. Pak si vytřeme nohy hrubým ručníkem a už zůstaneme v teple.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).