Leukémie, označovaná také jako rakovina krve, je zhoubné onemocnění charakteristické zmnožením bílých krvinek (leukocytů). Tyto krvinky jsou nezralé, a nemohou tudíž plnit svou funkci. Protože se jich v kostní dřeni hromadí velké množství, utlačují ostatní buňky, jako jsou červené krvinky a krevní destičky. Podle toho, jak a jaké buňky jsou postiženy, rozlišujeme čtyři základní druhy leukémií:
- akutní lymfoblastová leukémie (ALL),
- akutní myeloidní leukémie (AML),
- chronická myeloidní leukémie (CML),
- chronická lymfocytární leukémie (CLL). [1, 2, 3]
Jaké má leukémie příznaky?
Klinický obraz leukémie odráží stupeň poruchy krvetvorby. Příznaky se liší také podle toho, jakým typem leukémie pacient trpí. Obecně se ale za typické symptomy považují:
- zvětšení lymfatických uzlin (lymfadenopatie),
- krvácení do kůže,
- zvětšení jater a sleziny (hepatosplenomegalie).
Kvůli zvětšení sleziny mohou pacienti trpět bolestmi břicha. Někteří se potýkají také s bolestmi kostí a kloubů. U mnoha pacientů se ještě před propuknutím typických projevů leukémie objevují spíše nespecifické příznaky:
- horečka,
- noční pocení,
- nechutenství,
- úbytek hmotnosti,
- slabost a únava.
Při leukémiích dochází k celkovým poruchám krvetvorby. Nejenže se v organismu hromadí velké množství nefunkčních leukocytů, což znamená, že má pacient narušený imunitní systém a je náchylný k infekcím, ale dochází také k útlumu krvetvorby erytrocytů a trombocytů. Z toho vyplývají další problémy:
- anémie – únava, bledost, rychlá únavnost,
- trombocytopenie – krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin, červené tečky na kůži. [4, 5, 6, 7]
Galerie: Putování krve: jak cestuje zkumavka krevní laboratoří
Akutní leukémie: příznaky
Akutní leukémie jsou charakteristické kratším a bouřlivějším průběhem. Dochází při nich k výraznému zvětšení mízních uzlin. Velice častým příznakem, který pacienty s akutní leukémií přivede k lékaři, jsou pak četné hematomy na kůži a častá krvácení. V důsledku anémie se objevuje bledost a dušnost. Imunitní systém navíc není schopen bojovat s běžnými infekcemi. [8, 9]
Chronická leukémie: příznaky
Chronické leukémie mají pozvolný a pomalý průběh, což znamená, že pacient může žít klidně několik let bez léčby, než je u něj onemocnění diagnostikováno. Od akutních leukémií se liší také tím, že postižené buňky nepodléhají apoptóze, takže mohou diferencovat. [10, 11]
Příznaky leukémie u dětí
Naprostá většina dětských pacientů, což jsou děti ve věku 2–5 let, trpí akutní lymfoblastovou leukémií (ALL). Postihuje častěji chlapce než dívky. U tohoto typu akutní leukémie dochází k zaplavení kostní dřeně patologickými bílými krvinkami, které utlačují normální krvetvorbu. U malých dětí se ALL projevuje následovně:
- bolesti břicha,
- únava,
- hematomy,
- krvácení,
- opakované infekce,
- bolesti kostí,
- horečky.
Dobrou zprávou je, že ALL má při včasně zahájené léčbě dobrou prognózu. Vyléčí se až 80 % pacientů. [12, 13]
Zdroje: pennmedicine.org, cancercenter.com, mayoclinic.org, bloodcancer.org.uk, lls.org, medlineplus.gov, hopkinsmedicine.org, nhs.uk, fnbrno.cz, onkologiecs.cz