Tohle platí na běžné příznaky nachlazení, jako jsou bolest v krku či vodnatá rýma

10. 11. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos/AntonLozovoy
Zimní období se u většiny lidí neobejde bez kýchání, rýmy, škrábání v krku a ucpaného nosu. Jde o běžné projevy nachlazení, které patří mezi nejrozšířenější infekční onemocnění. U většiny lidí má nekomplikovaný průběh a do 10 dnů přejde. Léčba je v tomto případě zaměřena na mírnění příznaků, protože jakmile nachlazení propukne, nedá se okamžitě vyléčit.

Nachlazení představuje akutní virový zánět horních cest dýchacích. Postiženy jsou přitom hlavně sliznice krku, nosu, vedlejších nosních dutin a hrtanu. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, kterým lidé trpí nejčastěji na podzim a během zimních měsíců.

Nachlazení může být způsobeno celou řadou virů, odhadem se jedná asi o 200 různých druhů. Nejčastěji jde o rhinoviry, ale také to mohou být koronaviry, adenoviry, respirační syncytiální virus (RSV), enteroviry nebo viry parainfluenzy. Na rozdíl od chřipky nachlazení nemívá těžký průběh. U většiny lidí tedy probíhá bez komplikací a mírně, takže za 7–10 dní samovolně vymizí.

Virové částice se šíří vzduchem prostřednictvím kapének, které se do něj dostávají při kašlání, kýchání a smrkání. Nějakou dobu také přežívají na povrchu kontaminovaných předmětů, takže se lze nakazit přímým kontaktem s předměty, na kterých ulpěl hlen nakaženého člověka.

Zdravotní problémy připomínající nachlazení je možné získat i z klimatizace, a to zejména v letních měsících, kdy člověk přechází z extrémního horka do klimatizovaných vnitřních prostor. Teplotní šoky a suchý vzduch představují pro imunitní systém velkou zátěž a u oslabených jedinců se pak objeví rýma a další projevy nachlazení. Příznaky nachlazení z klimatizace se prakticky neliší od příznaků běžného nachlazení. [1, 2, 3, 45]

Chřipku si lidé pletou s nachlazením. Dají se spolehlivě odlišit podle příznaků Přečtěte si také:

Chřipku si lidé pletou s nachlazením. Dají se spolehlivě odlišit podle příznaků

Běžné příznaky nachlazení

Mezi první příznaky nachlazení patří většinou kýchání, svědění či pálení v nose a bolest v krku. Postupně se dostavuje únava a pocit celkového diskomfortu, přičemž někdy se může objevit i zimnice. Pacient je vyčerpaný z běžných denních úkonů a celkově se necítí vůbec dobře.

V druhé fázi dosahuje nachlazení vrcholu. Nosní sliznice je podrážděna zánětem a začíná se spouštět vodnatá rýma. Z nosu vytéká řídká sekrece, proto má pacient potřebu neustále smrkat. Bolest v krku se často zhoršuje a nosní sliznice otéká, takže pacient mluví změněným hlasem. Po určité době začnou hleny houstnout a ještě více ucpávat nosní dutiny, není tudíž žádnou vzácností, že se při rýmě objeví dočasná ztráta čichu či chuti. [6, 78]

Zvýšená tělesná teplota není úplně nejtypičtějším příznakem nachlazení, a to zejména u dospělých. U kojenců a malých dětí je naopak poměrně běžná.

Ve třetí fázi onemocnění infekce polevuje, takže otok sliznice slábne, rýma se zmírňuje a ustupuje i bolest v krku. Pacientovi se vrací energie a začíná mít i lepší náladu. I když už se stav výrazně zlepšuje, je lepší ještě odpočívat, aby se předešlo případným komplikacím. Plné zotavení nastává cca po 7–10 dnech od vypuknutí prvních příznaků.

Shrnutí příznaků nachlazení:

Zbavte se nekonečného kašle po virózách, pomohou vitamíny C a D i bylinky Přečtěte si také:

Zbavte se nekonečného kašle po virózách, pomohou vitamíny C a D i bylinky

Další druhy nachlazení

Kromě rýmy existují ještě jiné druhy nachlazení, se kterými se může člověk setkat. Jde hlavně o nachlazení močového měchýře a ledvin. Tyto infekce jsou ale na rozdíl od infekcí dýchacích cest bakteriálního původu, léčí se tedy podáváním antibiotik.

Nachlazení močových cest: příznaky

Nachlazené ledviny: příznaky

  • Silná bolest v oblasti beder,
  • teplota nebo horečka,
  • únava a celková malátnost,
  • obtížné močení doprovázené řezavou bolestí,
  • páchnoucí a zakalená moč,
  • krev v moči,
  • nevolnost a zvracení. [12, 13, 14, 15]
Nachlazení. 9 častých chyb, kvůli kterým se léčba protahuje Přečtěte si také:

Nachlazení. 9 častých chyb, kvůli kterým se léčba protahuje

Jak odlišit příznaky chřipky a nachlazení?

Příznaky nachlazení bývají někdy zaměňovány s příznaky chřipky. Nachlazení se ale v porovnání s chřipkou vyznačuje pomalejším nástupem klinických projevů a probíhá daleko mírněji. Většinou trvá jen 7–10 dní, kdežto u chřipky se může rekonvalescence protáhnout i na měsíc. Nachlazení pacienti mnohdy nemívají ani zvýšenou teplotu, kdežto u chřipky je typická horečka nad 38 °C.

Typické příznaky nachlazení, jako jsou rýma, kýchání, bolest v krku a ucpaný nos, nejsou u chřipky příliš běžné. Naopak se silnými bolestmi svalů, kloubů a hlavy se pacienti s nachlazením prakticky nesetkávají, ale u chřipky jsou běžné.

U chřipky se také mnohem častěji objevují komplikace, které mohou v některých případech vyústit v hospitalizaci. Jedná se například o zánět středního ucha, zápal plic nebo zánět srdečního svalu. [16, 17, 18, 19]

Léčba nachlazení a jeho příznaků

Nachlazení patří mezi onemocnění, kterých se rozhodně nezbavíte přes noc. Žádná kauzální léčba u těchto viróz neexistuje. Jediným řešením je symptomatická léčba, která je založena na léčení klinických příznaků onemocnění.

Léky na nachlazení

Rýmu, kašel a další projevy nachlazení není možné léčit antibiotiky. Antibiotika totiž působí na infekce způsobené bakteriemi, proto nemá smysl používat je při nachlazení. Žádných výraznějších účinků ovšem nedosahují u běžných viróz ani antivirotika.

Proto se používají spíše symptomatické léky, které potlačují nepříjemné příznaky. Ke zmírnění bolesti je možné používat analgetika a na snížení tělesné teploty potom antipyretika, jako jsou paracetamol nebo ibuprofen. [20, 21, 22]

Zvládají muži nachlazení, virózu a chřipku hůř než ženy?

Domácí léčba nachlazení

Tělo potřebuje při nachlazení dostatek odpočinku a klidu, aby získalo energii na regeneraci. Dalším důležitým prvkem léčby je zvýšený příjem tekutin, které zajistí hydrataci organismu. Při prvních náznacích ucpaného nosu a rýmy se doporučuje používat nosní sprej s mořskou vodou, který tyto projevy zmírní.

Ulevit si můžete také teplou sprchou, protože vlhký teplý vzduch pomáhá uvolnit ucpané dutiny. Některým lidem pomáhá také kloktání teplé slané vody, inhalace horkých vodních par s éterickými oleji nebo střídání studených a teplých zábalů.

Při nachlazení je vhodné doplnit pitný režim o bylinkové čaje. Existují speciální předpřipravené směsi právě na nachlazení, které obsahují například:

Bylinky je možné aplikovat i lokálně. Populární je třeba tymiánová mast, která se maže na hruď, nebo tea tree olej, který je možné inhalovat nebo nakapat do horké koupele. [23, 24, 25]

Galerie: Domácí bylinková lékárnička

Prevence příznaků nachlazení

Pokud vás často trápí rýma, ucpaný nos a další příznaky nachlazení, zkuste se více zaměřit na prevenci a posilovat svůj imunitní systém. Doporučuje se:

  • dodržovat základní hygienická pravidla a pečlivě si mýt ruce,
  • jíst zdravou a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů,
  • otužovat se,
  • věnovat se pohybu na čerstvém vzduchu,
  • zvlhčovat vzduch v místnostech,
  • vyhýbat se viditelně nemocným lidem,
  • dopřávat si kvalitní spánek,
  • eliminovat stres,
  • vyzkoušet selen, zinek, echinaceu, hořčík a další doplňky stravy na posílení imunity. [26, 27]

Zdroje: hopkinsmedicine.org, mayoclinic.org, cdc.gov, clevelandclinic.org, nih.gov, webmd.com, everydayhealth.com, medicalnewstoday.com, pennmedicine.org, nhsinform.scot, nhs.uk, healthline.com, nzip.cz, cpzp.cz, farmaciepropraxi.cz

Co je nachlazení?
Nachlazení je akutní onemocnění virového původu, které postihuje sliznice horních cest dýchacích. Většina lidí se s tímto onemocněním potýká během zimních měsíců v důsledku oslabení imunitního systému. Projevuje se kýcháním, rýmou, ucpaným nosem, škrábáním v krku a někdy zvýšenou teplotou.
Jak odlišit příznaky covidu a nachlazení?
Příznaky infekce covid-19 a nachlazení se mohou do jisté míry překrývat, ale přesto existují určité rozdíly. U nachlazení trpí naprostá většina pacientů vodnatou rýmou a kýcháním, u covidu se tyto potíže prakticky nevyskytují. Mnohem častěji se u covidu objevuje zvýšená teplota nebo horečka, kterou lidé s nachlazením netrpí, a také suchý intenzivní kašel či potíže s dýcháním.
Jak léčit symptomy nachlazení?
Při nachlazení s nekomplikovaným průběhem se doporučuje hlavně hodně odpočívat a pít dostatek tekutin. Ke zmírnění bolestí hlavy a snížení tělesné teploty je možné používat paracetamol a ibuprofen. Léčbu je vhodné doplnit o inhalaci horkých vodních par, výplachy nosu mořskou vodou a pití bylinkových čajů.

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).