Ale takto to chodí ve světě dospělých. Kolik obchodních řetězců, kolik telefonních operátorů, kolik továren patří cizím firmám. Nejsme náhodou i my ve stejném postavení otroků, kteří vytvářejí zisky cizím majitelům? Jenom se máme o trochu lépe než ti ze třetího světa. Bude to tím, že jsme v druhém světě a na ten první ještě dlouho nedosáhneme.
tsd
no jasne my je ruinujeme nebylo by lepsi banany nekupovat at tam chcipnou delnici hlady bo nebude prace! Jestli ty delnici maj pocit ze dostavej malo at zalozej odbory, nebo at jdou delat neco jineho! Ale asi je to pro ne lepsi nez NIC!!!! Mne se taky nikdo nezastava ze za stejnou praci (resp. jeste za mnohem vice prace) pro stejnou firmu dostanu 3x min nez stejny zamestnanec v nemecku! A jeste se musim divat jak z mejch dani EU zve do nasi zeme cizi lidi co dostanou vetsi davky nez tu ma vetsina pracujicich a dostanou je jen tak za nic aniz by v minulosti odvedli do EU jedinej cent!!!
NE tlaci se sem protoze naprosto nepochopitelne byl pozvan a dostane zde davky aniz by musel pracovat a to v takovy visi ze to vetsina pracujicich v EU nema ani jako plat za praci! Je to neuveritelne ale je to tak! Jako ten chudak syran co ma 4 manzelky a 22 deti chtel by pracova ale nemuze pac nestiha se o vsechny sve deti a manzelky starat tak jen bere davky.....
samozrejmne nedostava davky na 4 manzelky to nejde oficialne ma priznanou jen jednu ty ostatni ma jen priznane jako matky svych 22 deti ty berou davky zvlast jako "samozivitelky" no samozrejmne ze jim jejich nabozenstvi nedovoluje s prostredkama nakladat ty odevzdavaji "manzelovi" :D
Řešení čeho? On je přítomen nějaký problém k řešení? Chci banány, koupím si banány; nechci banány, nekoupím je. Co na tom chcete řešit?
Mě se dotýká to, že čeští chovatelé krav musejí prodávat mlíko pod výrobní cenou. Ano, to se mě dotýká, protože s nimi sdílím jeden stát a jsem tedy na jejich prospěchu hmotně i politicky zainteresován. Ale co je mi po banánářích v Kostarice? Kdyby ze dne na den všichni pomřeli hlady, já to tady nijak nepoznám - stejně jako nepoznám, když všichni banánáři v Kostarice ze dne na den dostanou vilu a mercedes.
Banány jsou levnější než jablka již z toho důvodu, že jsou pěstovány v tropických oblastech, kde banánovník plodí po celý rok a banány se sbírají se v trsech vážících až 60 kg. Jabloně plodí jen 1 x do roka v mírných zeměpisných šířkách a sběr jablek je časově náročnější než banánů. Takže obecně jsou náklady na produkci banánů podstaně nižší než na produkci jablek. Učili jsme se to ve škole před čtyřiceti lety.
To jako že Barbora jela na plantáž, kde se pěstujou banány výhradně pro Lidl, protože ostatní nakupují úúúúplně jinde? Jako vážně?? :-D :-D :-D A to jí to tedy nandáte, když si budete kupovat banány jen v Lidlu, na ty ubohé pracovníky na plantážích nehleďte, o těch to celé přece není. :-( Bože, do čehos to duši dal...
Vážená Evo, v článku je řečeno, že řetězce mají levné banány, protože si snížily marže zjevně z marketingových důvodů, s čímž ovšem dodavatel nemá nic společného. Opravdu se domníváte, že budou dodavatelům platit víc, když si marže zvednou na cenu cca 45 Kč/kilo? Případně, že dodavatelé následně zvednou platy dělníkům a jenom si nezvýší zisk? Takhle to totiž nefunguje. Otřesné podmínky pro dělníky a využívání dětské práce je běžná praxe v Asii, Africe i Latinské Americe a využívána je celou tzv. západní ekonomikou. Peníze totiž nesmrdí a nežalují, jak byly vydělány. Jsem si téměř jist, že velká část věcí, které používáte, jsou vyrobeny tímto způsobem. Zajímalo by mě, jak chtějí donutit dodavatele banánů, aby zlepšili svůj přístup k dělníkům, když se pouze v Evropě zvýší cena, která konec konců půjde řetězcům. Taková snaha je úsměvná a naivní, jako téměř vše, co dělají tzv. sluníčkáři, i když někdy je to spíše teror a diktát o své pravdě. Ke změně v tomto případě by musela být široká politická vůle a ekonomický a politický tlak na dodavatele prostřednictvím jejich vlád.
Naprosto správný názor.Takoví aktivisté jsou opravdu k smíchu.
Než aby řešili problémy v naší zemi,raděj za jidášský peníz konkurence
jdou řešit problém spojený s osobním výletem třeba na Kamčatku.
Je to,jako s ochráncema které do funkcí nikdo nevolil,placeni jsou z tajných fondů různých zájmových skupin.Do naši již zdevastované přírody vypouští například vlky,kteří hlady musí napadat stáda ovcí.Platby za škody,ale hradí stát ochráncie to nestojí ani korunu.Hlavně,že se zviditelní.
presne. Pritom kdyby to bylo jak to ma byt, tak vlci v klidu zerou brambory a lesy jsou bezpecne, protože by v nich nebehali vlci a medvedi. A srsni, ty by se tky měli vystřílet. A co teprve zmije?! A lisky?!? Co ty nadelaj neplechy! Taky vystřílet a nechranit. Preci, nase slepicky za to stoji!
Je lepší řešit pracovní podmínky dělníků na plantáži než pracovní podmínky českých dělníků s porovnáním se západními zeměmi. Kolik lidí si koupí banán za 55Kč/kg. Budou se pak banány vůbec prodávat a dovážet? A když se nebudou prodávat nepřijde dělník na plantáži o práci? Pak si vezme baťoh a emigruje do Evropy :-) Mohou mít všichni stejný životní standard?
Protože odmítl nanince zaplatit cestu do jizni ameriky, kam chtela na dovolenou :D
Myslíte, že to dělá, aby opravdu změnila svět? Dělá to pouze jako zaměstnání, a teď zrovna Lidl neodvedl dostatecne desatky neziskovkam, tak se vede svata valka proti nemu... Neziskovky je jenom jina forma ISIS fanatiku.
Vždy jsem si myslel, že obchod je o tom, co nejlevněji nakoupit, co nejdráže prodat. (pokud je někdo ochotný to koupit).
Zájem zákazníka je nakoupit co nejvyšší kvalitu za co nejméně.
Pokud si někdo plete obchod s charitou je něco špatně.
Proč by důchodce v ČR žijící těsně nad hladinou chudoby, měl dotovat dělníka z Panamy, to mi hlava nebere. V Panamě mají snad také fungující stát, tak ať se o své lidi postará. Nepochybuji o tom, že naši zemědělci mají s praktikami řetězců stejné problémy. Ať si Barbora zajede na Vysočinu a pomáhá tam. Ale to asi pro ní není tak zajímavé a výlet do Panamy je určitě zajímavější.
tsd
přesně to je i můj názor, takový jeden trs banánu je pěkně těžký a když jich za den ten dělník nasbírá tunu tak má dva tisíce za den což si myslím je sakra pěkná výplata, a nasbírat tunu banánu si myslím není tak těžké. takže si myslím, že je to klamná kampaň jenom opět pro řetězce aby měli důvod zdražit nic jiného
Naivita z tohoto článku přímo září.
Byl jsem na banánových a kávových plantážích ve střední Americe (cestu jsem si platil sám) a ti lidé byli rádi, že mají vůbec nějakou práci. Jejich mzda je dána vztahem mezi nabídkou a poptávkou v místě, stejně jako cena banánů v Lídlu. Kolik fair-banánů se prodá za fair-cenu ? Cena banánů (a nejenom jich) se tvoří na světovém trhu a ten pár naivních aktivistů neovlivní.
Barborko, bydlím hned vedle pole, na kterém pěstují obilí a kukuřici, kterou několikrát ročně zalívají chemií, kterou mi vítr odnáší na mou zahradu. Chápu, že zemědělství bez chemie už neexistuje ani u nás ve "vyspělých" zemích. Ale proč se toto vše (u nás) pěstuje a pak se tím krmí BIOPLYNOVÁ ELEKTRÁRNA? Přijedeš se podívat?
je to lživá kampaň, jen pro to aby mohli řetězce zdražit. byl jsem se také podívat na banánové plantáži, lidé se tam nemají vůbec špatně, ano mají 2kč za kilo, ale oni za hodinu spracuji stovky těch kilogramů, takže si ve finále přijdou na pěkné penize. To že je tam nedostatek pitné vody to cena banánu neovlivní. nehlkedě na to že nedostatkem vody trpí půl světa. A pravd a je ta , že tyto lidé dost pijí alkohol který je tam hodně drahý a z toho důvodu nic neušetři. tečka to je celé. bu´dme radi za banány za sedmnáct korun,
Dobře, fairtrade, ale proč fairtrade věci stojí třeba i 2x tolik, když si koupím fairtrade banán místo za 25korun kilo za 50, tak dělník dostane místo 2korun za kilo 2+ těch 25 navíc? O tom dost pochybuji, kdos e napakuje na těch 25 korunách navíc a kolik dostane dělník doopravdy?
... když začně někdo, kdo je neferový (jako aktivistka), nasazovat fair play rovnou neférovymi zpusoby (viz clanek - vybrali jsme si Lidl ne proto že je nejhorší, ale protože je v nejvíce zemi a nasbírame nejvíce podpisů) pak je to děs a hrůza. Jaký je pak rozdil mezi bojovniky ISIS (take mají svojí pravdu a bojují za !svatou! věc) a bojovnikyFairtrade?
Abyste to měl z ověřených zdrojů:
Wikipedie_
Terorismus je užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů. Terči teroristických akcí jsou většinou civilisté. Mezi teroristické metody patří atentáty, bombové útoky, únosy osob nebo dopravních prostředků a další násilné akty. Akty násilí bývají plánovány tak, aby u veřejnosti vyvolaly pocit strachu a nejistoty. Někdy má terorismus podobu vydírání s cílem dosáhnout splnění konkrétních politických požadavků. Vedlejším účelem teroristických akcí je také získání publicity.
tsd
Já s pisatelkou plně souhlasím. Můj pohled je ale poněkud odlišný.
Kdysi jsem četl v časopise akademie věd, že střevní potíže - infekce u dětí v USA jsou léčeny léky (už se nepamatuji o kterou jejich skupinu přesně šlo), a vyléčení trvá zhruba týden. Indiánské děti jsou léčeny převážně dietou založenou na banánech a vyléčení trvá 3 dny.
Pracoval jsem na přelomu tisíciletí na Václavském náměstí a chodil na Havelský trh. Tehdy tam banán v posledních dnech kdy byl ještě prodeje schopný stával 1Kč za kus. Za 10 Kč to byl oběd. Od té doby banány už nemusím. Přesto při jakékoliv zažívací poruše nasazuji ihned 1 banán, pokud potíže trvají, tak to každé ráno opakuji. (Více si neberu, i to by pro mne byl zbytečný luxus.) Ne proto, že by mi chutnaly, ale proto, že potřebuji existovat. Pro mne jsou banány lék, a to nezbytný lék. Náhrad moc není. Jednou z nich je do šlemu rozvařená rýže a podobné nechutné lahůdky, které si navíc v terénu zakoupit nemůžete. To k mému vztahu k banánům.
Teď ještě k pisatelce. Několikrát jsem zavítal do různých fair trade obchodů. Zpravidla se zabývají prodejem kávy. Prohlédl jsem si ony prodavačky - aktivistky. Prohlédl jsem si i jejich oblečení. Rozhodně nebylo pořízeno z platu prodavačky. Co mají všechny společného? Zpravidla ještě nedávno a často i v současnosti finanční zajištění rodiči. Mnohdy dochází dokonce k souběhu více než dobrého nástupního platu jako výsledku čerstvě dokončeného vyššího vzdělání s dosud v plné míře trvajícím zajištěním od rodičů, ať už formou mamahotelu, nebo pravidelné každoměsíční apanáže. Výsledkem je, že tyto osoby neznají cenu peněz pro řadového zaměstnance, natož pro důchodce. Postupně obvykle k poznání dospívají. Často to bohužel trvá mnoho let.
Samozřejmě, je mi těch co na banánových plantážích pracují líto. Bohužel moje situace mi nedovoluje se podle toho chovat. Já jsem nucen vyhýbat i těm za 16,90 a shánět je tak do 10Kč. A bez nich, bez nich to nejde, a v terénu už vůbec ne. Pro mně je to lék!
Podstatou zůstává, že ta česká jablka jsou dražší něž banány přivezené přes půl světa. Jak jsem se právě dozvěděl z on-line letáků super hyper. Divné !
Zaplať pánbůh, že tu kolem nás roste tolik zdravého a pro nás po generace přirozeného ovoce. I když souhlasím s tím, že banán, jako zdravá cukrovinka, je fajn. Ale jako modlu jsem ho měl jako děcko za komára při frontě před zeleninou :-) Pokud nebudou existovat, nebo stát x stovek za kg, je mi to fuk.
"Kontrola ceny a certifikace fair trade končí u finálního zpracovatele či vlastníka licence, následní obchodníci již kontrole nepodléhají. Výrobky proto mohou být předražené. Vedle kritiky na vysokou cenu se někdy objevují také úvahy o tom, zda je fair trade skutečně ekonomicky vhodným nástrojem na pomoc třetímu světu.
Vyskytly se případy, kdy řetězce využívají toho, že lidé jsou ochotni kupovat výrobky Fair trade i za vyšší cenu, a toto zboží předražují – např. v Anglii byl zaznamenán čtyřnásobný rozdíl mezi běžnými banány z Dominikánské republiky a banány s označením Fair trade z Dominikánské republiky v řetězci Sainsburry (£ 2,74 za libru (0,454 kg) oproti 70 pencím za libru). Podle odhadů platil řetězec Sainsburry prostředníkům zhruba £ 1,40 za kilogram, tedy vydělával na každém kilogramu banánů 4 libry. Koneční producenti podle FLO dostávají za každý kilogram nasbíraných banánů asi 32 pencí."