Z osobní zkušenosti mohu plně potvrdit to, že když mě něco "vytočí", tak docela často reaguji tím, že sním něco navíc. Pokud by navíc podobný stav ještě zhoršil zpracování potravy z hlediska ukládání tuků, tak to problém je. Navíc stresové stavy škodí i v jiných ohledech než jen ve spojení s obezitou...
Jsem ale zvědavý na ty další dva díly, s tou vystresovaností lidí v USA si nejsem tak docela jistý (přesněji řečeno co jsem tam viděl, tak mi přijde, že nejobéznější tam jsou skupiny, které bych neoznačil za nejvíc stresované) a i s pestrostí potravy to je tam trochu složitější. Ale uvidíme, jak to autorka pojala, polemizovat jen na základě avizovaného titulku by bylo nesmyslné :-)
Ono se to nedá zobecnit... Na jedné straně u dost lidí v ČR po roce 1989 narostl stres a třeba poklesl pohyb - na tom opravdu nic dobrého není. Na druhé straně ale úroveň stravování se v mnoha případech spíš zvýšila - bývalo běžné, že dělník si dal prakticky denně kelímek salátu, pivo a cigáro, tvrdit něco o zhoršené kvalitě potravin ve srovnání s tímto, je lehce úsměvné.
Tak vyučovat na univerzitách měkké vědy je znakem levicové ideologické zaslepenosti a hlouposti, nikoliv erudice. Tlustí jsou především chudí na sociálních dávkách, a může za to stres z nicnedělání, tělu chybí endokrinní zpětná vazba, která zase tělo zaplavuje hormony odměny za úspěch, které působí proti těm stresovým. Řešením je zrušit sociální dávky, reálné problémy s sebou stres nenesou, protože jíst musíte a když něco k jídlu vůbec seženete, je to radost.
No ono taková levicová propaganda s tlustými je dost průhledná. Na stresu není nic závadného, je to přirozený existenční stav. Dlouhý život je dar, který si lidi musí zasloužit, nikoliv právo. A lenost je smrtelný hřích. Ve všech kulturách. Dnešní doba má samozřejmě převrácené hodnoty a na to taky zajde. Jistota jako nejvyšší priorita je cesta do pekel.
Tady je tedy zjevně problém s překladem. Američané jsou ve srovnání s námi tlustí a zdraví. Chápu, že autorka je vidí jako tlusté a nemocné, a oni nepochybně tlustí a nemocní jsou. Jenže ve srovnání s námi jsou tlustší a zdravější. Jako český je titulek článku tudíž velmi zavádějící.
Někteří lidé se již snaží přijít na to, jak je možné, že 120Kg američan má jen malé zdravotní obtíže a jakto, že 150Kg jedinci přežívají desítky let. U Evropana je 130Kg již závažný probém, během pár let sejde, má velké zdravotní obtíže a poměrně brzo je donucen zhubnout nebo umřít. Nejsem si vědom nějaké veřejné statistiky, ale přijde mi, že se američanům ty samé zdravotní problémy objevují až o "20Kg později". Buď mají něco hodně jinak ve stravě, v životním rytmu nebo bůh ví proč. Možná je půlkilový steak a kýbl hranolků bez ohledu na kalorie prostě lepší, než výpečky s knedlíkem.
Za mne osobně by titulek měl být "Proč jsou Američané tlustí a přesto zdravější než my"
Je to hodně zajímavé téma a ve spoustě bodech souhlasím s autorkou.
Ovšem bylo by chybou se tvářit, že je jeden stres a že je alfou a omegou. V článku se například rozlišil účinek stesu a nedostatku spánku, přitom ale nedostatek spánku je sám o sobě stresem.
Taktéž při dlouhodobém stresu může dojít k vyčerpání adrenálních žláz (nadledvinky) a tělo dojde k absolutními nedostatku kortizolu, což se projeví jako vyhoření (u sportovců přetrénování). Podle této teorie by tedy vyhořelí/přetrénovaní sportovci měli začít rychle hubnout, ale skutečnost je trochu složitější.
Zároveň i nevhodná strava přispívá ke zvyšování stresové reakce v těle (zvýšená aktivace sympatického nervového systému v těle - stres se neprojevuje jenom zvýšenou aktivací kortizolu, ale spoustou dalších reakcí souvisejících s rovnováhou sympatiku x parasympatiku) - opakuji, že není jenom jeden stres (psychický) nebo přesněji jeden zdroj stresu.
Ve skutečnosti ke stresu přispívá celá řada věcí fyzických věcí.
Nicméně když trochu zobecním autorčinu větu, tak zcela souhlasím, že při řešení hmotnosti se nemají cílit kalorie, ale hormony (včetně onoho kortizolu) a že řešení stresu (a zvyšování odolnosti vůči stresu) ve všech formách by mělo být součástí plánu na řešení nemocí včetně obezity.
Naši předci, lovci, žili v neustálém stresu. Aby zvládli ulovit, aby nezemřeli hladem, aby jim nezhasl oheň, aby je nevyhladil jiný kmen. Nemyslím si však, že by byli obézní.
Nadledvinky jsou hnány stresem k většímu výkonu, pokud se ale přejídáme a nespalujeme tuto energii, tloustneme.
Svádět vše na stres mi přijde jako pěkná obezlička.
ale jaké je procento obeznich u opravdu vystresovanych manazeru, obchodniku a jinych vrcholnych bussinesmanu, ktery delajo treba 16 hodin denne a u lempla, kterej si domu k televizi prinese kyblovany kure, hranolky, dortik a colu a cely to v klidu bez stresu u sledovani televize sezere.